Nowoczesne pralki. Jak wybrać najlepszy model?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów w każdym domu, który jest używany bardzo często. Musi więc być trwała i funkcjonalna, a także energooszczędna. Sprawdź, który model wybrać.

  1. Jakie pralki mamy do wyboru?
  2. Jak wybierać pralki automatyczne?
  3. Funkcje dodatkowe

Wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę na jej wielkość, pojemność bębna oraz dostępne programy prania. Liczy się również zużycie wody na każdy cykl prania, klasa energetyczna oraz dodatkowe funkcje, np. zdalne sterowanie smartfonem.

Jakie pralki mamy do wyboru?

Wybór pralki należy rozpocząć od odpowiedniego rodzaju urządzenia. Najprostsze są pralki wirnikowe, a więc modele przypominające kultową Franię. Współczesne wirówki nie odbiegają od niej ani wyglądem, ani funkcjonalnością i są wybierane głównie przez osoby szukające urządzenia, które można łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Pralka wirnikowa jest lekka i nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej – wlewanie i wylewanie wody odbywa się ręcznie. Zaawansowane modele posiadają wbudowaną wirówkę lub wyżymaczkę, które odpowiadają za odwirowanie wody z prania, jednak jest to opcja dodatkowa.

Najczęstszym wyborem są pralki automatyczne. Tego rodzaju urządzenia można podzielić na pralki ładowane od przodu lub od góry. Oba rodzaje sprzętów sprawdzą się zarówno w małej, jak i dużej łazience, jednak jeśli pralka ma stać w kuchni, lepiej zdecydować się na model ładowany od przodu – jego użytkowanie będzie znacznie wygodniejsze niż korzystanie z pralki ładowanej od góry. Te drugie są zwykle mniejsze, więc chętnie wybierają je właściciele małych łazienek.

Jak wybierać pralki automatyczne?

Podstawowym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, są wymiary urządzenia. Standardowe pralki automatyczne ładowane od przodu mają głębokość od 50 do 65 cm. W niektórych łazienkach potrzebna jest jednak płytsza pralka – wówczas sprawdzają się modele slim, o głębokości od 39,9 cm do 49 cm, lub pralki super slim, których głębokość jest mniejsza niż 39,9 cm. Poszczególne pralki mogą też różnić się wysokością i szerokością, dlatego w pierwszej kolejności trzeba wybrać miejsce, w którym stanie urządzenie, a dopiero później rozpocząć wybór urządzenia tak, aby zmieściło się ono w danej przestrzeni. Trzeba też pamiętać, że im płytsza jest pralka, tym zwykle mniejszą ma ładowność, co może mieć istotne znaczenie dla dużych rodzin.

Drugim wyznacznikiem powinna być pojemność, a więc ilość prania, jaką można wyprać w jednym cyklu, wyrażona w kilogramach. Obecnie najlepsze pralki automatyczne coraz rzadziej mieszczą mniej niż 6 kg wsadu. Małe urządzenia, mieszczące 4 lub 5 kg prania, przeznaczone są głównie dla singli lub studentów, natomiast te większe, o pojemności od 8 do 9 kg wsadu, to dobry wybór dla rodzin 2+2. Na rynku dostępne są również modele mieszczące nawet 13 kg ubrań w jednym cyklu prania, wybierane najchętniej przez rodziny z co najmniej trójką dzieci lub do domów wielopokoleniowych.

Osoby, którym zależy na krótkim czasie suszenia wypranych ubrań, powinny zwrócić uwagę na prędkość wirowania. Wyrażona jest ona w obrotach na minutę i w standardowych urządzeniach przybiera wartość od 700 to 1600 obr/min. Maksymalna prędkość wirowania jest ważna, ponieważ od niej zależy, jak bardzo suche pranie wyciągniemy z pralki. Jednocześnie warto sprawdzić, czy pralka ma możliwość wyboru tej prędkości, ponieważ nie wszystkie tkaniny dobrze znoszą tak szybkie wirowanie.

Istotne są także programy prania. Każdy z nich został ułożony tak, aby prane tkaniny zostały dokładnie oczyszczone ze wszystkich zabrudzeń, a jednocześnie nie niszczyły się podczas prania. Do przydatnych programów należy pranie ręczne, dedykowane delikatnym tkaninom, pranie wstępne, używane przy mocno zabrudzonych rzeczach lub do usuwania zaschniętych plam, programy parowe, antyalergiczne, ekonomiczne, dziecięce, nocne i szybkie. Dobra pralka automatyczna, oprócz licznych programów do wyboru, pozwala również na automatyczne dozowanie środka piorącego, dopasowane do ilości prania. Tej funkcji towarzyszy zwykle automatyka wagowa – pralka sama sprawdza, jak ciężki jest wsad, i do jego wagi dostosowuje ilość detergentu.

Liczy się również zużycie wody na cykl – im mniejsze, tym lepsze, a także zużycie prądu. Nowa klasa energetyczna uważana za najlepszą to klasa A; w marcu 2021 według dyrektyw unijnych, zrezygnowano z oznaczania poszczególnych klas dodatkowymi znakami plus. Funkcjonalne, nowoczesne modele można znaleźć na https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html.

Funkcje dodatkowe

Podczas wyboru pralki warto wziąć pod uwagę również jej dodatkowe funkcje, dzięki którym urządzenie będzie wygodne w użytkowaniu. Obecnie popularnością cieszy się możliwość skrócenia czasu prania w zależności od potrzeb, a także sterowanie urządzeniem przez aplikację na smartfonie. Druga opcja pozwala na włączenie pralki w dowolnym momencie i z każdego miejsca. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, warto zdecydować się na sprzęt z blokadą rodzicielską oraz dodatkowym zabezpieczeniem przed zalaniem. Przydatny jest również wyświetlacz elektroniczny oraz czytelny i intuicyjny w obsłudze panel sterowania.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym kierować się przy wyborze męskiej aktówki?
Czym kierować się przy wyborze męskiej aktówki?
Dla wielu mężczyzn aktówka to nie tylko element garderoby, ale również narzędzie pracy. Dlatego wybór odpowiedniego modelu jest tak ważny. Jakie kryteria powinny decydować o zakupie i na co zwrócić uwagę? Oto kilka porad.
Jak prawidłowo wybrać i stosować narzędzia do pielęgnacji męskiej brody i stóp oraz jak poprawnie przeprowadzić zabieg peelingu kawitacyjnego?
Jak prawidłowo wybrać i stosować narzędzia do pielęgnacji męskiej brody i stóp oraz jak poprawnie przeprowadzić zabieg peelingu kawitacyjnego?
Odkryj najlepsze praktyki i techniki do pielęgnacji brody i stóp, a także zrozum, jak przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi do pielęgnacji.
Tesla – auto przyszłości czy przynęta na laików?
Tesla – auto przyszłości czy przynęta na laików?
Zamieniając marzenia o jeździe autonomicznej w rzeczywistość, Tesla urosła do miana lidera wśród najbardziej progresywnych marek. Z tą pozycją wiąże się jednak nie tylko prestiż, lecz przede wszystkim odpowiedzialność. Jak radzi sobie z nią Tesla?
Ostatnie wpisy