Wielu panów przekonuje się powoli do jogi. To aktywność, która pozytywnie wpływa na ciało i ducha, pomaga w skupieniu. Podpowiadamy, dlaczego warto ćwiczyć jogę. Sprawdź!
W Polsce joga kojarzona jest przede wszystkim z domeną kobiet. Nie każdy wie, że pierwszymi joginami byli właśnie mężczyźni. Praktyka asan i kontrola oddechu zwiększają koncentrację, a jednocześnie rozwijają mięśnie całego ciała. Pozytywnie wpływają na rozciąganie, dzięki czemu zmniejszają bóle napięciowe. To tylko niektóre z licznych zalet jogi!
Krótka historia jogi
Joga to praktyka obejmująca ćwiczenie asan (pozycji), pranajamę (techniki oddychania) oraz medytację. Jej tradycja sięga Indii sprzed kilku tysięcy lat. W zasadzie aż do XX wieku był to rodzaj ćwiczeń zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Dopiero z upowszechnieniem jogi w Stanach Zjednoczonych i w Europie zaczęły z niej korzystać kobiety.
Praktyka różnorodnych asan pomaga zwiększyć siłę oraz rozbudować tkankę mięśniową przy jednoczesnym podnoszeniu ogólnej sprawności i elastyczności. Jedną z najważniejszych zalet jest kojące działanie na nasz umysł. To właśnie z tego powodu osoby zapracowane i mierzące się z dużą ilością stresu tak chętnie zaczynają praktykę jogi, ponieważ widzą jej realne efekty.

4 powody, dla których warto zacząć praktykować jogę
Na początku warto zaznaczyć, że dzięki modzie na praktykę jogi powstało sporo badań naukowych z zakresu medycyny, psychologii i fizjoterapii, które potwierdzają dobroczynny wpływ ćwiczeń na ogólny poziom zdrowia i odczuwanie szczęścia. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie wynikają z regularnej praktyki.
- Większa mobilność ruchów
Zdecydowana większość panów koncentruje się na treningach siłowych, ewentualnie wzbogacając je o ćwiczenia wytrzymałościowe. Bieganie, podnoszenie ciężarów czy jazda na rowerze efektywnie rozbudowują tkankę mięśniową. Jednak przez odpowiedniego rozciągania powięzi i niwelowania napięcia szybko osiągniemy maksimum naszych możliwości.
Joga pozwala zwiększyć zakres wykonywanych ruchów. Wzmacnia stawy i sama w sobie jest świetnym treningiem mobility. Już po kilku treningach odkryjesz, że jesteś w stanie wykonać ruchy, o których wcześniej nie śniłeś!
- Świadomość własnego ciała
Świadomość ciała oraz swoich możliwości pozwala uniknąć kontuzji. Praktyka asan buduje propriocepcję – wiedzę o znajdowaniu się ciała w przestrzeni. Joga poprawia skupienie i wyostrza zmysły. To niezwykle istotne również poza salą treningową, ponieważ redukuje ryzyko nieświadomego upadku.
- Wzmocnienie mięśni głębokich
Podczas tradycyjnych treningów siłowych niezwykle trudno jest dotrzeć do mięśni głębokich. Przez to nierównomiernie rozbudowujesz tkanki, co zwiększa ryzyko schorzeń i odniesienia kontuzji.
Joga skutecznie wzmacnia mięśnie głębokie, które pomijamy na siłowni. Dzięki temu zobaczysz znacznie szybsze i większe efekty, ponieważ ciało będzie się rozwijać z zachowaniem balansu.
- Mocniejsze serce
Praca z oddechem oraz praktyka medytacyjna doskonale obniżają ciśnienie krwi i poziom kortyzolu, co pozytywnie wpływa na pracę i zdrowie całego układu krążenia. Warto spróbować, jeżeli prowadzisz stresujący tryb życia.
Podsumowanie
Obecnie w profesjonalnych szkołach jogi każdy może znaleźć styl odpowiadający jego indywidualnym zapotrzebowaniom.
Ashtanga jest zdecydowanie bardziej siłowa i dynamiczna, podczas gdy Hatha charakteryzuje się spokojniejszym tempem i dłuższym wytrzymywaniu w poszczególnych asanach. Joga Iyengara dba przede wszystkim o prawidłowe ułożenie ciała w każdej z pozycji. To styl polecany osobom, którym doskwierają bóle kręgosłupa lub mają siedzący tryb pracy.
Ciekawą propozycją jest także Hot Joga, w której zajęcia prowadzone się w pomieszczeniach z temperaturą około 40 stopni Celsjusza. Pozwala to szybciej spalić tkankę tłuszczową i oczyścić organizm. Regularna praktyka jogi z pewnością pozytywnie wpłynie na ciało i umysł, dlatego warto dać szansę tej aktywności!
Przeczytaj też: 4 KWESTIE, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC DLA SIEBIE TRENERA PERSONALNEGO
Zdjęcie główne: cottonro/ pexels.com