Jak się pozbyć zakwasów? Poznaj sprawdzone sposoby redakcji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dopadły Cię po intensywnym treningu, bieganiu lub całodniowej wyprawie na górski szczyt? Zakwasy nie są szczególnie lubiane, ale można skutecznie i szybko się ich  pozbyć. Jak? Podpowiadamy!

Zakwasy to uciążliwa dolegliwość, która dopada nas najczęściej na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Szukany wówczas sposobów na rozluźnienie obolałych i napiętych mięśni. Co zrobić, by zapomnieć o bólu? 

Czym właściwie są zakwasy?

Nazwa zakwasy jest potoczna, a wywodzi się od zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (z ang. delayed onset muscle soreness) i jest określeniem na specyficzny rodzaj bólu, który pojawia się zazwyczaj na drugi dzień po intensywnym wysiłku fizycznym. Ich potoczna nazwa przyjęła się od kwasu mlekowego, z którym ta dolegliwość jest kojarzona, a mianowicie z jego gromadzeniem się w mięśniach. 

Jest  to jednak błędne skojarzenie, bo tak naprawdę, choć sam kwas mlekowy jest produktem ubocznym metabolizmu i gromadzi się w mięśniach z niedoboru tlenu, to nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania tzw. zakwasów.  Za to faktem jest, że już nawet po ok. godzinie od intensywnego wysiłku, sam kwas mlekowy zostaje wypłukany z tkanki mięśniowej przez przepływającą krew.

O przyczynie i pochodzeniu wspomnianych zakwasów wciąż trwają zagorzałe dyskusje, zarówno w świecie medycznym, jak i osób regularnie trenujących. Warto jednak wiedzieć, że ból po treningu jest przede wszystkim związany z mikrouszkodzeniami mięśni, które powstają właśnie podczas treningu, czyli są najczęściej nieznacznymi stanami zapalnymi czy obrzękiem komórek mięśniowych. Do mikrouszkodzeń mięśni dochodzi między innymi z powodu ich niedostatecznego rozgrzania przed treningiem.

Jak uniknąć pojawienia się uciążliwych zakwasów?

Jeśli mamy zaplanowany trening czy wzmożony wysiłek fizyczny po dłuższej przerwie, to warto zadbać o odpowiednie przygotowanie mięśni już wcześniej, aby uniknąć później przykrych dolegliwości bólowych w postaci tzw. zakwasów. Jak to zrobić? Na pewno porządnie się rozgrzać przed ćwiczeniami, chodzi o rozgrzewkę aerobową, cardio, ale bez stosowania dodatkowego obciążenia. 

Istotne jest też dobranie intensywności ćwiczeń do swoich możliwość, bo jeśli po dłuższej abstynencji treningowej od razu porwiemy się na wymagający trening, to mimo rozgrzewki nie unikniemy zakwasów. Bardzo ważne jest także rozciąganie po odbytym treningu, może znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się zakwasów. Metodą mogącą pomóc w uniknięciu zakwasów jest też picie wody z cytryną.

Poznaj nasze sprawdzone sposoby na pozbycie się zakwasów

Wstałeś z łóżka z bólem, który odczuwasz niemal w każdym mięśniu. Już nie ma co obwiniać się za złe przygotowanie przed treningiem, teraz czas znaleźć sposób, aby zwalczyć nieznośny ból.

Nasze top 5 rad na uporanie się z zakwasami

  1. Długa i gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel przynosi ulgę, ponieważ rozgrzane mięśnie zdecydowanie szybciej potrafią się regenerować. Podobne działanie ma naprzemienny prysznic, czyli polewanie zbolałych miejsc raz ciepłą, raz zimną wodą. Do takiej kąpieli, zwłaszcza w wannie, warto dodać np. sól morską lub aromatyczny olejek.

  1. Sauna na zakwasy

Dobrym sposobem na szybsze pozbycie się zakwasów jest też udanie się do sauny. Wysoka temperatura rozluźnia ciało i łagodzi bóle mięśniowe.

  1. Stosowanie maści przeciwzapalnych na szczególnie obolałe miejsca

Na złagodzenie bólu spowodowanego zakwasami pomaga również przeciwzapalny żel i maść, a także taka o działaniu rozgrzewającym. Warto odwiedzić aptekę i zapytać farmaceuty.

  1. Stosowanie „babcinych” metod, np. smarowanie obolałych miejsc octem

Ulgę od zakwasów może przynieść smarowanie obolałych miejsc octem. To stara metoda, którą stosowały nasze babcie. Jest skuteczna, bo uśmierza ból.

  1. Przerwa pomiędzy kolejnymi treningami

Jeśli nabawiliśmy się uciążliwych zakwasów, to warto dać obolałym mięśniom odpocząć i nie katować ich szybko kolejnym treningiem, a zacząć ćwiczyć, gdy już pozbędziemy się bólu.

Przeczytaj też: DLACZEGO ODDYCHANIE JEST TAK WAŻNE PODCZAS TRENINGU I JAK ROBIĆ TO PRAWIDŁOWO?

Zdjęcie główne: mapo/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skuteczne naturalne metody na zdrową i promienną skórę
Skuteczne naturalne metody na zdrową i promienną skórę
Przywróć blask swojej skórze dzięki naszym sprawdzonym i w 100% naturalnym metodom. Dowiedz się, jak dbać o swoją skórę, aby była zdrowa i promienna.
Odzwierciedlenie osobowości poprzez styl ubierania: jak moda wpływa na naszą pewność siebie?
Odzwierciedlenie osobowości poprzez styl ubierania: jak moda wpływa na naszą pewność siebie?
Dowiedz się, jak moda i styl ubierania mogą kształtować naszą osobowość oraz wpływać na poziom pewności siebie. Poznaj znaczenie wyboru odzieży i jak może on odbijać twój własny, unikalny charakter.
Jakie korzyści dla naszego organizmu ma sen?
Jakie korzyści dla naszego organizmu ma sen?
Codziennie kilka godzin przeznaczasz na sen, jednak czy zdajesz sobie sprawę, po co tak naprawdę to robisz? W jaki sposób sen wpływa na organizm? My już to wiemy. Dowiedz się i Ty!
Ostatnie wpisy