Pamięć mięśni – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jest takie powiedzenie, że coś jest jak jazda na rowerze, nie da się tego zapomnieć. Jest w tym odrobina prawdy. My możemy nie przypominać sobie, kiedy ostatnio jeździliśmy na rowerze, ale gdy tylko na jakiś wsiądziemy, od razu wiemy co robić. A właściwie nasze mięśnie. To dzięki ich pamięci wiemy jak wykonywać niektóre rzeczy, robić je automatycznie i bez zastanowienia.

Coraz szersze badania sugerują że efekty aktywności fizycznej, zwłaszcza w młodym wieku, mogą przynosić wiele korzystnych efektów później w życiu, gdy chcemy przywrócić utraconą masę mięśniową lub utrzymać bieżącą.

Mięśnie zbudowane są ze szczególnie plastycznej tkanki. Ze względu na panujące warunki, mogą kurczyć się lub rosnąć. Ćwiczenia fizyczne wspomagają hipertrofię, czyli przyrost masy mięśniowej. Niedożywienie lub siedzący tryb życia powodują ich kurczenie się – atrofię.

Researcherzy wskazują na badania, które dowodzą łatwość w odzyskiwaniu masy mięśniowej po nagłej atrofii (np. spowodowanej chorobą czy wypadkiem) osób, które uprawiały przed nią sport. Ci, którzy nie ćwiczyli zbyt często, będą musieli poświęcić na odbudowanie mięśni dużo więcej czasu i wysiłku. Z podobnymi problemami mierzą się astronauci, którzy przebywali w stanie nieważkości.

Z wiekiem Twoje mięśnie powoli tracą elastyczność i możliwość rozbudowy. Atrofia mięśniowa związana ze starzeniem to sacropenia. Dlatego też warto być aktywnym, mając na względzie swoją przyszłość i zdrowie w podeszłym wieku. Uprawianie sportu i zdrowa dieta zwiększają Twoje szanse na pozostanie mobliną i samodzielną osobą jak najdłużej.

Przeczytaj też: DLACZEGO ODDYCHANIE JEST TAK WAŻNE PODCZAS TRENINGU I JAK ROBIĆ TO PRAWIDŁOWO?

Zdjęcie główne: Murilo Botelho/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*