Książki o sporcie w ostatnim czasie cieszą się niegasnącą popularnością, ze względu na formę biografii i wyznań sportowców, które ci postanowili przelać na papier. Które są warte uwagi?
Zdecydowanie najłatwiej będzie Ci wybrać książkę o dyscyplinie, którą się interesujesz. Chętniej przeczytasz książkę o klubie FC Barcelony, jeśli grasz w piłkę nożną. Książki, o których mowa, to nie tylko biografie, ale opowieści o wpływie polityki na Igrzyska Olimpijskie czy manipulacje społeczne. Ostatnie lata były bardzo płodne, jeśli chodzi o literaturę sportową, więc pozycji do przeczytania z pewnością nie zabraknie!
Książka „Michael Jordan. Życie” pióra Rolanda Lazenby’ego to jedna z pozycji cieszących się popularnością. Jordan to wspaniały sportowiec, autorytet dla koszykarzy na każdym poziomie oraz gwiazda, rozpoznawana na całym świecie. Oprócz gry w kosza na najwyższym poziomie, chętnie grał role w filmach, reklamach oraz brał udział w akcjach charytatywnych.
Książka nie tylko przedstawia świat sportowy, który bywa brutalny i niewdzięczny dla swoich zawodników. Traktuje również o wspomnieniach z przeszłości, sile wytrwałości oraz umiejętności podniesienia się po przegranej. W książce znajdziemy również wzmianki o popkulturze, w której Jordan odegrał ważną rolę.
Kolejną pozycją będzie książka „Ja, Ibra” traktująca o Zlatanie Ibrahimoviciu, fenomenalnym piłkarzu, który nie zważając na klub, w którym przyszło mu trenować, robił wszystko, by być najlepszy. Grał w Ajaxie, Juventusie, Interze, Paris Saint-Germain, Milanie, Manchesterze United czy Milanie. Za każdym razem otaczał drużynę opieką i był niesamowicie wytrwały.
Poza niebanalnym poczuciem humoru i inteligencją potrafił zdobywać bramki w sposób, którego nigdy nie widziano. To jedna z barwniejszych postaci w historii sportu. Tekst powstał przy pomocy Davida Lagercrantza, który wysłuchał historii Zlatana Ibrahimovicia i przelał ją na papier.
„Igrzyska w Berlinie” to tekst Guy’a Waltersa w tłumaczeniu Norberta Radomskiego. To autor i redaktor ponad 9 tekstów o II wojnie światowej. Zajmuje się również historyczną analizą Berlińskich Igrzysk Olimpijskich. Jako jeden z niewielu, tekst ukazuje połączenie sportu z polityką, propagandą oraz ideologią.
Spotkanie olimpijskie w 1936 r. to kontrowersyjne wydarzenie, które zajmuje główną część książki. Walters skupił się na opowieści o manipulacji prowadzonej przez Hitlera, która doprowadziła do zmiany idei Igrzysk w propagandę nazistowską. Autor nakłania do szukania analogii do propagandy Hitlera w czasach współczesnych i zapewnia, że książka jest ponadczasowa.
Książka, w której prym wiedzie połączenie sportu i politycznych zagrywek, to „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” Zbigniewa Rokity. To opowieść o sporcie Europy Wschodniej, mistrzostwach FIFY z Abchazją, Kurdystanem czy Doniecką Republiką Ludową na czele. Autor stawia pytania dotyczące wyborów Wilimowskiego oraz utworzeniu ligi na Krymie. Pokazuje połączenia polityczne, które stają się później wątkami wplecionymi w rzeczywistość danego sportu.
Zdjęcie główne: Cup of Couple/pexels.com