Jeans nigdy nie wychodzi z mody – o tym nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Niezależnie od płci, wieku i upodobań, każdy z nas ma w szafie parę jeansowych spodni. Jeansową kurtkę dobrze narzucić na siebie wiosną, gdy wychodzisz do sklepu czy spotkać się z przyjaciółmi. Jesienią jeans nosi się częściej. Gdy już znajdziemy wymarzone spodnie czy pasującą do każdego outfitu kurtkę, ze względu na ponadczasowość jeansu chcemy utrzymać je w dobrym stanie jak najdłużej.
Ubrania prędzej czy później się brudzą. Chcąc wyglądać modnie i zwracać uwagę na to, co na siebie zakłada, modny mężczyzna powinien wiedzieć, jak zadbać o swój strój – także wtedy, gdy już się na nim nie znajduje. Jeans wydaje się jednym z prostszych materiałów, gdy przychodzi do prania. W końcu nie porwie się, nie powinien również się zafarbować. W tym myśleniu życzeniowym jest jednak kilka dość znaczących haczyków.
Pamiętaj o tym, by wyjąć swoje jeansowe ubranie przed wirowaniem. Dzięki temu w prosty sposób zapobiegniesz ewentualnym zaciekom, które podczas wirowania potrafią wyblaknąć w brzydki sposób. Kolejną ważną kwestią jest to, by zawsze zwracać uwagę na metkę. Wiesz, że niektóre rodzaje jeansu wymagają prania jedynie w zimnej wodzie bez detergentów? Właśnie dzięki takim technikom dłużej utrzymasz ich kolor oraz nie rozciągniesz materiału.
Zerkając na metkę, przy okazji dowiesz się, z jakich materiałów składa się twoja jeansowa część garderoby. Jeśli znajdziesz tam elastan – nie ryzykuj automatycznej suszarki. Chociaż wygodna, suszarka zniszczy elastan w Twoich spodniach, sprawiając, że będą sztywniejsze i mniej elastyczne. W innych przypadkach mogą spowodować skurczenie się materiału lub rozluźnić nitki, przez co tkanina łatwiej ulegnie przetarciu. Suszarki elektryczne świetnie sprawdzą się, kiedy ubranie jest Ci potrzebne na „teraz”, jednak w przypadku jeansu naprawdę warto postawić na naturalne metody. Kiedy tylko masz taką możliwość, pozwól swoim jeansowym ubraniom wyschnąć samodzielnie. Z czasem naprawdę podziękujesz sobie za tę lekcję cierpliwości.
Na pewno dobrze wiesz, że wszystkie ubrania mają to do siebie, że z czasem stają się luźniejsze lub ciaśniejsze. To nic dziwnego – nawet najlepszy jakościowo materiał jest na to podatny. Pierwsze pranie sprawia, że nasze ubranie się zmienia. Jeans jest jednak tkaniną na tyle nietypową, że kupując nową parę nieznanej sobie marki czy projektanta, nie wiesz wcześniej, czy materiał po pierwszym praniu zwiększy się… czy zmniejszy. Warto zapytać sprzedawcę w salonie lub poczytać informacje w Internecie, dzięki czemu kupując spodnie, będziesz wiedział, czym się kierować. Nie zawsze warto wybierać idealnie dopasowane modele – tak jest w przypadku jeansu, co na pewno mogłeś wcześniej odczuć, może nawet nie zdając sobie sprawy z tej zaskakującej cechy materiału.
Jeżeli zależy Ci na jeansowym ubraniu, które faktycznie przetrwa więcej niż jeden sezon – zdecyduj się na nowość prosto ze sklepu. Nawet najbardziej interesujący model spodni czy ciekawa kurtka nie są warte ryzykowania, że materiał zaraz się przetrze. Zawsze sprawdzaj też, ile jeansu faktycznie jest w jeansie. Najprostszy sposób na to, by nie wczytywać się w metki? Podnieś dwie złożone pary spodni. Ta, która jest cięższa, ma w sobie mniejszą ilość bawełny, a co za tym idzie, materiał dłużej będzie zachowywać najwyższą jakość.
Wydaje Ci się, że skoro już wybrałeś materiał najlepszej jakości, odpowiednio go pierzesz, a rozmiar jest perfekcyjnie dopasowany, Twoje zmartwienia związane z jeansem są już przeszłością? Równie ważne jest to, jak nosisz jeans. Nawet jeżeli zakupiłeś spodnie jednej z najlepszych marek, jeżeli będziesz nosić je codziennie, zetrą się równie szybko co tanie spodnie z marketu. Istotne jest to, żeby materiał mógł „odpocząć” od ciągłego noszenia. Daruj więc sobie spędzenie w ulubionym stroju całego tygodnia. Wyjdzie to na dobre i jeansowi, i Twoim stylizacjom!
Przeczytaj też: JAK DBAĆ O GARNITUR, BY DŁUGO PREZENTOWAŁ SIĘ NIENAGANNIE?
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ French Select/ Getty Images