Artykuł sponsorowany
Zwierzak wprowadza do domu życie, pozytywną energię oraz bezgraniczną miłość wobec swoich opiekunów. W towarzystwie czworonoga trudno jest poczuć się samotnym czy niedocenionym. Z tych właśnie powodów bardzo wiele osób decyduje się na przygarnięcie psa lub kota pod swój dach. Przyjęcie nowego domownika to jednak nie taka prosta sprawa i wymaga odpowiedniego przygotowania siebie oraz przestrzeni. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w wyprawce psa i kota oraz jak przygotować dom dla nowego członka rodziny.
Psy to bardzo wierne i towarzyskie zwierzaki, jednak, jeśli chodzi o opiekę nad nimi, są dość wymagające i inwazyjne. Czworonogi bardzo szybko dominują przestrzeń, w której mieszkają, dlatego przygotuj dla swojego psiaka specjalne miejsce tylko dla niego. Pies powinien posiadać co najmniej dwa legowiska – jedno w części dziennej, drugie w sypialni swoich opiekunów. Spanie blisko swojej rodziny ma dla psychiki psa ogromne znaczenie, dlatego naprawdę warto mu na to pozwolić. W miejscu dla psa może znajdować się również klatka kennelowa, która będzie bezpieczną ostoją dla zwierzaka i jego przestrzenią prywatną. Po prawidłowym uwarunkowaniu klatki Twój pies naprawdę będzie ją uwielbiał.
Poza klatką i legowiskami w domu muszą oczywiście znaleźć się miski na karmę i wodę. Naczynie z jedzeniem najlepiej, żeby było wykonane ze stali nierdzewnej, która jest najbardziej odpornym na psie zęby materiałem. Z kolei miska na wodę powinna być ceramiczna, ponieważ w takiej woda najdłużej zachowuje świeżość i atrakcyjny dla psa smak.
Zabawki edukacyjne, siłowe oraz gryzaki to niezbędny element wyprawki dla każdego psa. Poszczególne akcesoria do zabawy mają swoje funkcje, których warto być świadomym. Szarpak pozwala rozładować energię i emocje, zacieśnia więzi pomiędzy psem a opiekunem oraz podnosi pewność siebie zwierzaka z każdą wygraną. Mata węchowa oraz zabawki do wylizywania działają wyciszająco i uspokajająco, przydają się zwłaszcza w nowych i stresujących sytuacjach oraz przed snem. Świetnie sprawdzają się również do warunkowania legowiska i klatki kennelowej. Gryzienie i żucie jest jedną z podstawowych potrzeb psa, którą musi on realizować. Dostarczenie mu zdrowych, dobrej jakości gryzaków ochroni Twoje buty i meble przed psimi zębami.
Ważnym elementem psiej wyprawki są także kosmetyki. Szampon do sierści, płyn do czyszczenia uszu i oczu, enzymatyczna pasta do zębów czy chusteczki do przemywania miejsc wrażliwych są bardzo ważne. Niektórzy opiekunowie psów, które znane są z zamiłowania do intensywnych i dość nieprzyjemnych zapachów, stosują perfumy dla psa. Jest to dobry sposób na odświeżenie psiego legowiska lub tkanin, na których leży psiak, jednak przy stosowaniu takiego środka bezpośrednio na psa należy pamiętać, że te zwierzęta mają niezwykle rozwinięty i wyczulony węch. Oznacza to, że odczuwają zapachy o wiele bardziej intensywnie niż ludzie. Dla niektórych psów zapach perfum może być bardzo drażniący i wpływać negatywnie na jego samopoczucie. Podczas stosowania takich środków bardzo uważnie obserwuj swojego zwierzaka.
Koty mają nieco mniejsze “wymagania sprzętowe” niż pies, są też dużo bardziej samowystarczalne, co nie oznacza jednak, że nie potrzebują miłości i uwagi opiekunów. Kotowate słyną ze swojej niezależności, chodzenia własnymi ścieżkami oraz silnego charakteru. Należy uszanować tę stronę kociej natury i umożliwić kotu manifestowanie swojej obecności w domu. Aby zwierzak mógł swobodnie “uciec” od kontaktu z człowiekiem, czego czasem potrzebują koty, warto zapewnić mu miejsce z posłaniem na wysokiej półce na ścianie czy w domku na drapaku. Małe drapaki dla kotów sprawdzą się świetnie w roli posłań czy kryjówek, jednak kot i tak będzie potrzebował punktu obserwacyjnego, by poczuć się bezpiecznie w danym pomieszczeniu.
Poza drapakiem, który ma wiele funkcji w życiu kota, ten zwierzak potrzebuje również mnóstwa zabawek. Pozwalają one na realizowanie naturalnych dla tych czworonogów instynktów łowieckich. Wędki, różdżki, szeleszczące piłki, myszki z dzwoneczkiem czy woreczki z kocimiętką pomagają kotu odczuć satysfakcję z udanego polowania, co wpływa na jego pewność siebie oraz poprawia jakość życia, w tym snu. Zabawki stymulujące kocią inteligencję również są bardzo ważne, ponieważ wysiłek intelektualny u zwierząt wpływa na prawidłowe funkcjonowanie psychiki oraz układu nerwowego.
Miska na kocią karmę powinna być dość ciężka, najlepiej ceramiczna, aby kot nie przewrócił jej łapką przy zakopywaniu swoich posiłków. Ceramiczne naczynie na wodę to również dobra opcja, chociaż koty są zwierzętami, które piją bardzo niechętnie. Aby zachęcić je do przyjmowania płynów, warto zakupić poidło-fontannę, które cały czas pompuje bieżącą wodę. Przez to jest ona długo świeża, a picie staje się dla kota angażującym doświadczeniem.
Ostatnim ważnym elementem kociej wyprawki jest kuweta i żwirek. Sama kuweta powinna być dość głęboka, ale niezbyt zabudowana, aby nie tworzyć klaustrofobicznej, zamkniętej przestrzeni, w której kot czuje się niepewnie. Ilość żwirku powinna pozwalać kotu na swobodne kopanie i zasypywanie odchodów bez tworzenia się prześwitów do dna kuwety. Samo wypełnienie powinno konsystencją jak najbardziej przypominać piasek. Drobny żwirek bentonitowy to najlepsze rozwiązanie. Zawsze wybieraj żwirek bezzapachowy – czysta, regularnie sprzątana kuweta nie ma nieprzyjemnego zapachu, a sztuczne aromaty w żwirze zniechęcą kota do załatwiania swoich potrzeb w kuwecie.
Zdj. główne: Brianna Tucker/unsplash.com