Dobry plan, maszynka i wolne, precyzyjne ruchy od dolnych po górne partie włosów – z tymi elementami strzyżenie męskie w domu nie powinno sprawiać większych problemów.
Rok 2020 przewartościował nasze życie, naszą codzienność i podejście do wielu spraw, również tych związanych z modą i urodą. Choć przez długi czas salony fryzjerskie były zamknięte przez pandemię, to jednak nasze włosy wcale nie przestały rosnąć.
O ile z długimi kosmykami nie ma większego problemu, bo mogą być coraz dłuższe i nie wpłynie to negatywnie na całą fryzurę, to jednak typowe męskie uczesania z krótkimi włosami są już całkiem inną bajką i nie obejdzie się bez regularnego strzyżenia. Wówczas trzeba wziąć sprawy w swoje ręce – i to dosłownie. Niektórzy po prostu preferują takie rozwiązanie i nie chcą oddawać się w inne ręce lub nie mają czasu na wizyty u fryzjera.
Prezentujemy zatem wskazówki, dzięki którym każdy mężczyzna poradzi sobie z samodzielnym obcięciem włosów. Wbrew pozorom nie jest to taka trudna i niemożliwa do opanowania sztuka. O czym trzeba wiedzieć?
Jeśli padła już decyzja o skróceniu włosów w domu, wówczas należy przygotować stanowisko. Zdecydowanie najwięcej osób wybiera do tego celu łazienkę. Trzeba jednak pamiętać, by zapewnić sobie odpowiednią ilość światła oraz lusterek, tak by dobrze widzieć każdy włos na głowie.
Warto też zabezpieczyć podłogę chociażby workami na śmieci. Wtedy sprzątania będzie mniej, zmniejszy się też ryzyko roznoszenia małych włosków po całym domu. Dobrze też zabezpieczyć siebie i swoje ubranie. Tutaj przyda się dedykowana peleryna ochronna albo zwykły ręcznik.
Z potrzebnych rzeczy zostaje jeszcze grzebień z wąsko rozstawionymi zębami, pozwalający dokładnie wyczesać obcięte końcówki, oraz atomizer-zraszacz z czystą wodą, którym spryskujemy poszczególne partie włosów.
Pozostaje jeszcze kwestia kluczowego narzędzia, czyli maszynki do włosów. Najlepiej, by była ona renomowanej firmy, porządna i z odpowiednimi nasadkami. Pamiętajmy, że jeśli jest to nasze pierwsze podejście do strzyżenia lub nie mamy wprawy, wówczas najlepiej ustawić nieco wyższe parametry. Zawsze można skrócić za długie włosy, ale w drugą stronę to już niestety nie działa.
Jeśli chodzi o nożyczki, to nie należą one do standardowego domowego wyposażenia. W tym przypadku konieczne są nożyczki fryzjerskie, które są ostre i nie zrobią krzywdy końcówkom – a takie mało kto z nas posiada. Dobrze natomiast mieć kogoś obok, kto pomoże albo chociaż zerknie, czy idziemy we właściwym kierunku.
Wszystko mamy przygotowane, więc przychodzi pora na zmierzenie się z tym fryzjerskim zadaniem. Po pierwsze zdecydowanie łatwiej strzyże się włosy lekko wilgotne, więc trzeba cały czas o to dbać. W tym celu używamy wspomnianego wcześniej zraszacza. To ważne, gdyż obcinanie suchych końcówek wymaga dużo większej precyzji.
Strzyżenie włosów maszynką zaczynamy od karku i stopniowo kierujemy się ku górze. Nie wykonujemy szybkich czy chaotycznych ruchów, lecz spokojne i precyzyjne. Ponadto przesuwamy maszynkę we wszystkich kierunkach, tak by usunąć wszystkie wybrane pasma – i zawsze pod włos.
Zdecydowanie korzystniej będą prezentować się pasma cieniowanie – dłuższe u góry oraz krótsze po bokach i z tyłu. Gdy już zajmiemy się tyłem, przechodzimy na boki, na koniec zostawiając sobie czubek głowy.
Strzyżenie włosów męskich w domu nie obejdzie się bez co najmniej dwóch lusterek, tak by dokładnie widzieć również tył głowy. W przeciwnym razie trudno nam będzie kontrolować sytuację i efekty samodzielnego skracania. Podkreślamy raz jeszcze, cała głowa powinna być dobrze oświetlona.
Jeśli nasze włosy zostały już odpowiednio przystrzyżone, pozostaje już tylko wykończenie fryzury, czyli skrócenie bokobrodów (tą samą maszynką bądź specjalnych trymerem do brody) oraz wyrównanie wszystkich krawędzi – od karku po boki i tym razem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Jak przy wykonywaniu każdej innej czynności pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Pierwsze podejście nie zawsze może być w stu procentach satysfakcjonujące, jednak każde kolejne będzie coraz lepsze.
Przeczytaj też: CZY PRZED ŁYSIENIEM MOŻNA SIĘ UCHRONIĆ?
Zdjęcie główne: and.one/ aobestock.com