Czy przed łysieniem można się uchronić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wypadanie włosów to normalny etap w ich dalszym rozwoju. Dziennie możemy bez obaw zgubić nawet do 100 włosów. Jeśli jednak kosmyki zaczęły wypadać garściami, a dodatkowo ich utracie towarzyszy np. zmiana koloru, a także świąd skóry głowy, to niestety może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Czy przed łysieniem można się uchronić?

Jeśli zauważyłeś u siebie choćby najmniejsze ubytki włosów, nie panikuj od razu. Nie słuchaj też niemądrych dywagacji innych, że prędzej czy później każdy facet musi wyłysieć, a kobieta, która szybko traci włosy, jest chora. Najlepsze co możesz zrobić, to umówić się na wizytę do specjalisty. Jeśli faktycznie zaczynasz łysieć, to lekarz zdiagnozuje przyczynę tego stanu rzeczy i pomoże znaleźć jego skuteczne rozwiązanie.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Przyczyn wypadania włosów jest naprawdę sporo, ale najistotniejsze jest zlokalizowanie źródła problemu, ponieważ tylko to pozwoli na podjęcie właściwej terapii. Bardzo rzadko kondycję naszych włosów wiążemy ze stanem zdrowia, a to błąd, ponieważ to od naszego stanu zdrowia w głównej mierze zależy jakość naszej czupryny. 

Większość problemów związanych z wypadaniem włosów ma swoje źródło w stanie psychicznym i stylu życia. Na kondycję włosów negatywnie wpływa zwłaszcza stres. Problemy rodzinne czy nadmiar obowiązków, to wszystko wywołuje zaburzenia hormonalne, a w konsekwencji prowadzi właśnie do wypadania włosów. Złe nawyki żywieniowe też nie są korzystne dla kondycji włosów. 

Nieodpowiednia dieta nie jest sprzymierzeńcem włosów

Zła dieta wpływa niekorzystnie na stan naszych włosów. Ich kondycji zdecydowanie nie sprzyjają głodówki i produkty z małą zawartością witamin oraz białka. Zaś u osób, u których wykryto niedobór żelaza, problem wypadania włosów może być dodatkowo nasilony, zwłaszcza w przypadku anemików. 

Używkom powiedz stanowcze: NIE!

Na stan włosów źle wpływa również stosowanie wszelkich używek. Czy wiesz, że tytoń niszczy mieszki włosowe i przyczynia się do niszczenia naczyń krwionośnych połączonych z samym korzeniem włosa? Więc jeśli nie stronisz od papierosów, a zauważyłeś, że tracisz włosy, to zastanów się poważnie nad rzuceniem palenia! 

Mocne stylizowanie 

Również zbyt regularna i mocna stylizacja włosów ma wpływ na ich jakość. Przyjaciółmi naszych czupryn nie są też urządzenia takie jak suszarki czy twarde grzebienie i szczotki, a także mocno ściskające gumki. Te wszystkie rzeczy przyczyniają się do niszczenia kosmyków, a w efekcie skutkuje ich wypadaniem.

Rozregulowane hormony

Znaczący wpływ na kondycję włosów mają również hormony. Jak mówią specjaliści łysienie androgenowe, czyli właśnie te o podłożu hormonalnym, jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Kogo dotyczy? Tak samo kobiet, jak i mężczyzn, ale u każdej płci przebiega nieco inaczej. U kobiet łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów od szczytu głowy i schodzi ku dołowi. Zaś u mężczyzn jest odwrotnie, bo zaczyna się od skroni, aż do momentu całkowitego wyłysienia, sięgającego szczytu głowy.

Sposoby na wypadanie włosów

Czy przed łysieniem można się uchronić? W zależności od postawionej diagnozy zaleca się różne metody walki z tą przykrą dolegliwością. Najlepiej odstawić złe nawyki, np. rzucić palenie papierosów, ograniczyć stosowanie silnych kosmetyków do włosów i ich stylizacji, zrezygnować z suszarek, a także w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji. Można zacząć stosować specjalistyczne produkty do zewnętrznego użytku, które dostaniemy w aptece. Na pewno nie zaszkodzi wspieranie włosów kuracjami z wykorzystaniem odżywek, szamponów czy wcierek dedykowanych właśnie mężczyznom, których dotknął problem wypadania włosów. By włosy nadmiernie nie wypadały, warto również stosować zbilansowaną, bogatą w witaminy dietę oraz odpowiednią suplementację naturalnymi minerałami.

Przeczytaj też: JAK ZAPUŚCIĆ NAPRAWDĘ PIĘKNĄ BRODĘ? POZNAJCIE 3 KROKI DO SUKCESU

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/ pexels.coms

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Peeling do twarzy – dlaczego warto go używać lub pożyczyć od dziewczyny?
Peeling do twarzy – dlaczego warto go używać lub pożyczyć od dziewczyny?
Mężczyźni coraz chętniej dbają o swoją cerę. Ważnym rytuałem pielęgnacyjnym jest peeling. Dowiedz się, jak go stosować, by mieć gładką i zdrową skórę.
Jak prowadzić zdrowy tryb życia?
Jak prowadzić zdrowy tryb życia?
Jesień to dobry czas na zmianę nawyków. Przeczytaj, jak zacząć prowadzić zdrowy styl życia i cieszyć się lepszym samopoczuciem.
Obrączki dwukolorowe – wyjątkowy symbol miłości i harmonii
Obrączki dwukolorowe – wyjątkowy symbol miłości i harmonii
Obrączki dwukolorowe to eleganckie i wyjątkowe pierścionki, które stają się symbolem nie tylko małżeńskiego związku, ale również harmonii i wzajemnego uzupełnienia. W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu obrączek dwukolorowych, ich różnorodności oraz dlaczego stanowią popularny wybór dla par, które pragną wyrazić swoją miłość w unikalny sposób.
Ostatnie wpisy