Dlaczego należy systematycznie wyczesywać brodę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej posiadaczy brody stara się, by prezentowała się ona estetycznie. Częste wizyty u barbera i odpowiednie nawyki pielęgnacyjne pozwalają osiągnąć ten cel. Obowiązkowym krokiem w dbaniu o swoją brodę jest jej systematyczne wyczesywanie. Jak to robić? Jakich efektów się spodziewać? O tym jest poniższy artykuł.

Higiena to podstawa

Dbanie o brodę nie tylko wpływa na jej wygląd, lecz także pomaga w zachowaniu higieny. Wyczesywanie brody, zaraz obok jej mycia, to zabieg, który pozwala zachować jej czystość.

Po co wyczesywać brodę?

Posiadacze brody z pewnością zdają sobie sprawę, że na włosach osiada mnóstwo zanieczyszczeń, jak np. resztki jedzenia lub pyłki fruwające w powietrzu. Regularne mycie i szczotkowanie pozwala więc na pozbycie się niechcianego brudu.

Długie brody mają tendencję do plątania się i zbierania w kołtuny. Regularne wyczesywanie zapobiega tym zjawiskom, a Tobie pozwala cieszyć się idealnym zarostem.

Szczotkując brodę, jednocześnie masujemy skórę twarzy. W ten sposób poprawiamy krążenie krwi. Cera jest gotowa na przyjęcie większej ilości składników odżywczych, a co za tym idzie broda będzie zaopatrzona w witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na jej wzrost. Szczotkowanie brody to również sposób na pozbycie się martwego naskórka i zapobieganie powstawania łupieżu.

Jak prawidłowo wyczesywać brodę?

Aby móc cieszyć się korzyściami płynącymi z wyczesywania brody, należy robić to w odpowiedni sposób. Rytuał ten dobrze jest wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Za szczotkowanie zabierz się przed nałożeniem olejków i innych kosmetyków. Sam proces wyczesywania brody jest niezwykle prosty i nie różni się niczym od czesania włosów na głowie. Wystarczy przeciągnąć po włosach z góry na dół, nie używając zbyt dużej siły. Szczotkowanie można zakończyć, gdy na kartaczu nie będzie już żadnych pyłków, a włosy będą gładko ułożone.

Czym wyczesywać brodę?

Brodę można czesać zarówno szczotką, jak i grzebieniem. Oba te narzędzia pełnią różne funkcje, więc warto używać ich w zależności od oczekiwanego efektu.

Szczotka do brody

Szczotkę do brody, zwaną powszechnie kartaczem, stosujemy, gdy nasze włosy osiągną już pewną długość i są gęstsze. Wtedy nasza cera ma ograniczony dostęp do powietrza, więc czesanie brody zapewnia skórze prawidłowe krążenie krwi, a co za tym idzie, lepszy wygląd zarostu. Czesanie brody szczotką pomaga usunąć resztki jedzenia oraz działa jak peeling mechaniczny – złuszcza martwy naskórek. Pobudza także cebulki włosów, dzięki czemu zarost rośnie mocniejszy. Po odpowiednim wyszczotkowaniu włosy lepiej się układają i mają zwiększoną objętość.

Jaką szczotkę do brody wybrać?

Na rynku dostępne są szczotki do brody wykonane zarówno z włókna syntetycznego, jak i naturalnego. Nie jest jednak zbyt istotne, na jaki materiał się zdecydujesz. Kieruj się swoimi osobistymi preferencjami. Jeżeli masz cerę wrażliwą, lepiej sprawdzi się szczotka z miękkim włosiem, natomiast gdy Twój zarost jest gęsty i ma tendencję do plątania się, postaw na twardszą szczotkę.

Grzebień do brody

Grzebień do brody ma za zadanie rozdzielić włosy, dlatego dobrze sprawdzi się zarówno przy czesaniu, jak i układaniu. Rodzaj grzebienia powinniśmy dobrać do długości naszego zarostu. Do długiej brody lepiej sprawdzi się narzędzie z długimi ząbkami, gdyż dotrze do każdej warstwy. Na plączące się włoski najlepszy będzie grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

Zdjęcie główne: Josh Sorenson/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jesteś fanem odpowiedzialnej mody i porządnego dżinsu? Ta kolekcja została stworzona dla Ciebie
Jesteś fanem odpowiedzialnej mody i porządnego dżinsu? Ta kolekcja została stworzona dla Ciebie
Masz jeszcze trochę miejsca w swojej garderobie?
Profilaktyka w dbaniu o zęby
Profilaktyka w dbaniu o zęby
Dowiedz się, jak skutecznie dbać o zdrowie swoich zębów poprzez profilaktykę. Poznaj podstawowe zasady higieny jamy ustnej i metody profilaktyczne zapobiegające próchnicy i chorobom dziąseł.
TC Candler wybrał najpiękniejszą kobietę na świecie w 2020 roku
TC Candler wybrał najpiękniejszą kobietę na świecie w 2020 roku
To izraelska modelka. Polska reprezentantka znalazła się na 40. miejscu.
Ostatnie wpisy