Udar słoneczny – jak go rozpoznać i jak reagować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W związku rozpoczynającym się sezonem letnim warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy udaru słonecznego. Równie istotne jest zadbanie o udzielenie odpowiedniej pierwszej pomocy osobie cierpiącej z tego właśnie powodu.

Co może być przyczyną udaru słonecznego?

Często możemy usłyszeć o udarze słonecznym. Nazywany jest on również udarem cieplnym, a także porażeniem słonecznym lub cieplnym. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje on przy intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniu określonych partii ciała. Dotyczy to w szczególności karku oraz głowy. 

Udar słoneczny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a w szczególności dla dzieci oraz osób starszych. Specyficzna przypadłość powstaje w wyniku zaburzenia ośrodka odpowiedzialnego za termoregulację organizmu. Do wystąpienia udaru przyczynić się może odwodnienie organizmu, a także wyraźna utrata elektrolitów. W efekcie organizm nie jest w stanie odpowiednio oddawać ciepła, co może prowadzić do przekrwienia opon mózgowych i samego mózgu.

W jakich warunkach może dojść do udaru słonecznego?

Choć na nieprzyjemne konsekwencje udaru słonecznego cierpią przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze, może się on przydarzyć każdemu. Szczególne ryzyko występuje podczas przebywania w wyraźnie gorącym klimacie. Co za tym idzie, szczególnie niebezpiecznym okresem są panujące upały. Właśnie wtedy medycy ostrzegają przed przebywaniem na słońcu. 

Jeśli nie ma upałów, a jesteśmy narażeni na duże nasłonecznienie, również może dojść do wystąpienia udaru słonecznego. W trakcie upałów powinniśmy wystrzegać się intensywnych zabaw i długich marszów. Nie jest wskazane przebywanie w gorących, parnych pomieszczeniach. Jak jednak rozpoznać, że faktycznie mamy do czynienia z udarem słonecznym?

Objawy udaru słonecznego – jak go rozpoznać?

Można wyróżnić kilkanaście wyraźnych objawów świadczących o wystąpieniu udaru słonecznego. Jeśli przebywaliśmy w upale na słońcu bądź byliśmy narażeni na inne wymienione wcześniej warunki, to objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to:

 • zawroty i bóle głowy – nieraz wyraźnie nasilone,
 • osłabienie,
 • niepokój,
 • nudności i wymioty,
 • poparzenie i zaczerwienienie skóry,
 • dreszcze,
 • zaburzenia widzenia,
 • niewyraźna, a nawet bełkotliwa mowa oraz chwiejny chód,
 • przyspieszone tętno,
 • gorączka przekraczająca 41 stopni Celsjusza,
 • zwiotczenie mięśni,
 • utrata przytomności,
 • obfite pocenie się, które zmienia się w utratę potliwości.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy wezwać pomoc. Nawet jeśli występuje tylko część z nich, nie powinniśmy stronić od konsultacji medycznej.

Jak reagować w przypadku udaru słonecznego?

Jeśli sami nie jesteśmy ofiarą udaru słonecznego, ale widzimy, że może to dotyczyć innej osoby, koniecznie powinniśmy podjąć konkretne działania z zakresu pierwszej pomocy. O jakich krokach powinniśmy pamiętać?

 1. Pierwszą pomoc należy zacząć od odprowadzenia lub przeniesienia chorego w chłodne, zaciemnione miejsce. Pozostawianie na słońcu i w upale jedynie pogłębi zły stan.
 2. Drugim krokiem jest zdjęcie lub poluzowanie ciasnego ubrania tak, aby ochłodzić ciało i wspomóc regulowanie temperatury organizmu.
 3. W przypadku czerwonej twarzy należy ułożyć chorego w pozycji półleżącej. Jeśli chory ma bladą twarz, należy zadbać o to, aby głowa znajdowała się poniżej tułowia.
 4. Chłodne okłady – zarówno głowa, jak i klatka piersiowa powinny być przykryte chłodnymi okładami, które wykonać możemy z wody lub lodu.
 5. Mierzenie temperatury ciała – co 10 minut powinniśmy wykonywać pomiar temperatury, a gdy spadnie ona do 36 stopni Celsjusza, proces schładzania ciała może zostać przerwany.
 6. Przytomny chory – podawajmy mu duże ilości chłodnej, lekko osolonej wody. Ważne, aby aplikować ją w małych porcjach.
 7. Brak poprawy stanu chorego – jeśli organizm nie wraca do normy, koniecznie należy wezwać lekarza.

Przeczytaj też: SZCZEPIŁEŚ SIĘ PRZECIWKO COVID-19 LUB JESTEŚ OZDROWIEŃCEM? TEGO LATA MUSISZ UWAŻAĆ NA KĄPIELE SŁONECZNE

Zdjęcie główne: estradaanton/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak holistyczne podejście do stylizacji może zwiększyć twoją pewność siebie?
Jak holistyczne podejście do stylizacji może zwiększyć twoją pewność siebie?
Odkryj, jak holistyczne podejście do stylizacji może poprawić Twoje samopoczucie i pewność siebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Dlaczego krem pod oczy powinien stać się częścią Twoich pielęgnacyjnych rytuałów i na jakie produkty warto postawić?
Dlaczego krem pod oczy powinien stać się częścią Twoich pielęgnacyjnych rytuałów i na jakie produkty warto postawić?
Skóra u mężczyzn jest bardziej podatna na procesy starzenia się, zwłaszcza w okolicach oczu. Dowiedz się, dlaczego warto stosować krem pod oczy i wybierz najlepszy kosmetyk do pielęgnacji.
Męski must-have na lato przeniesie Cię do upalnej Havany
Męski must-have na lato przeniesie Cię do upalnej Havany
Z kubańskim kołnierzykiem każdy letni wieczór będzie stylowy.
Tagi
Ostatnie wpisy