W związku rozpoczynającym się sezonem letnim warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy udaru słonecznego. Równie istotne jest zadbanie o udzielenie odpowiedniej pierwszej pomocy osobie cierpiącej z tego właśnie powodu.
Często możemy usłyszeć o udarze słonecznym. Nazywany jest on również udarem cieplnym, a także porażeniem słonecznym lub cieplnym. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje on przy intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniu określonych partii ciała. Dotyczy to w szczególności karku oraz głowy.
Udar słoneczny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a w szczególności dla dzieci oraz osób starszych. Specyficzna przypadłość powstaje w wyniku zaburzenia ośrodka odpowiedzialnego za termoregulację organizmu. Do wystąpienia udaru przyczynić się może odwodnienie organizmu, a także wyraźna utrata elektrolitów. W efekcie organizm nie jest w stanie odpowiednio oddawać ciepła, co może prowadzić do przekrwienia opon mózgowych i samego mózgu.
Choć na nieprzyjemne konsekwencje udaru słonecznego cierpią przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze, może się on przydarzyć każdemu. Szczególne ryzyko występuje podczas przebywania w wyraźnie gorącym klimacie. Co za tym idzie, szczególnie niebezpiecznym okresem są panujące upały. Właśnie wtedy medycy ostrzegają przed przebywaniem na słońcu.
Jeśli nie ma upałów, a jesteśmy narażeni na duże nasłonecznienie, również może dojść do wystąpienia udaru słonecznego. W trakcie upałów powinniśmy wystrzegać się intensywnych zabaw i długich marszów. Nie jest wskazane przebywanie w gorących, parnych pomieszczeniach. Jak jednak rozpoznać, że faktycznie mamy do czynienia z udarem słonecznym?
Można wyróżnić kilkanaście wyraźnych objawów świadczących o wystąpieniu udaru słonecznego. Jeśli przebywaliśmy w upale na słońcu bądź byliśmy narażeni na inne wymienione wcześniej warunki, to objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to:
W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy wezwać pomoc. Nawet jeśli występuje tylko część z nich, nie powinniśmy stronić od konsultacji medycznej.
Jeśli sami nie jesteśmy ofiarą udaru słonecznego, ale widzimy, że może to dotyczyć innej osoby, koniecznie powinniśmy podjąć konkretne działania z zakresu pierwszej pomocy. O jakich krokach powinniśmy pamiętać?
Przeczytaj też: SZCZEPIŁEŚ SIĘ PRZECIWKO COVID-19 LUB JESTEŚ OZDROWIEŃCEM? TEGO LATA MUSISZ UWAŻAĆ NA KĄPIELE SŁONECZNE
Zdjęcie główne: estradaanton/ stock.adobe.com