Udar słoneczny – jak go rozpoznać i jak reagować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W związku rozpoczynającym się sezonem letnim warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy udaru słonecznego. Równie istotne jest zadbanie o udzielenie odpowiedniej pierwszej pomocy osobie cierpiącej z tego właśnie powodu.

Co może być przyczyną udaru słonecznego?

Często możemy usłyszeć o udarze słonecznym. Nazywany jest on również udarem cieplnym, a także porażeniem słonecznym lub cieplnym. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje on przy intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniu określonych partii ciała. Dotyczy to w szczególności karku oraz głowy. 

Udar słoneczny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a w szczególności dla dzieci oraz osób starszych. Specyficzna przypadłość powstaje w wyniku zaburzenia ośrodka odpowiedzialnego za termoregulację organizmu. Do wystąpienia udaru przyczynić się może odwodnienie organizmu, a także wyraźna utrata elektrolitów. W efekcie organizm nie jest w stanie odpowiednio oddawać ciepła, co może prowadzić do przekrwienia opon mózgowych i samego mózgu.

W jakich warunkach może dojść do udaru słonecznego?

Choć na nieprzyjemne konsekwencje udaru słonecznego cierpią przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze, może się on przydarzyć każdemu. Szczególne ryzyko występuje podczas przebywania w wyraźnie gorącym klimacie. Co za tym idzie, szczególnie niebezpiecznym okresem są panujące upały. Właśnie wtedy medycy ostrzegają przed przebywaniem na słońcu. 

Jeśli nie ma upałów, a jesteśmy narażeni na duże nasłonecznienie, również może dojść do wystąpienia udaru słonecznego. W trakcie upałów powinniśmy wystrzegać się intensywnych zabaw i długich marszów. Nie jest wskazane przebywanie w gorących, parnych pomieszczeniach. Jak jednak rozpoznać, że faktycznie mamy do czynienia z udarem słonecznym?

Objawy udaru słonecznego – jak go rozpoznać?

Można wyróżnić kilkanaście wyraźnych objawów świadczących o wystąpieniu udaru słonecznego. Jeśli przebywaliśmy w upale na słońcu bądź byliśmy narażeni na inne wymienione wcześniej warunki, to objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to:

 • zawroty i bóle głowy – nieraz wyraźnie nasilone,
 • osłabienie,
 • niepokój,
 • nudności i wymioty,
 • poparzenie i zaczerwienienie skóry,
 • dreszcze,
 • zaburzenia widzenia,
 • niewyraźna, a nawet bełkotliwa mowa oraz chwiejny chód,
 • przyspieszone tętno,
 • gorączka przekraczająca 41 stopni Celsjusza,
 • zwiotczenie mięśni,
 • utrata przytomności,
 • obfite pocenie się, które zmienia się w utratę potliwości.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy wezwać pomoc. Nawet jeśli występuje tylko część z nich, nie powinniśmy stronić od konsultacji medycznej.

Jak reagować w przypadku udaru słonecznego?

Jeśli sami nie jesteśmy ofiarą udaru słonecznego, ale widzimy, że może to dotyczyć innej osoby, koniecznie powinniśmy podjąć konkretne działania z zakresu pierwszej pomocy. O jakich krokach powinniśmy pamiętać?

 1. Pierwszą pomoc należy zacząć od odprowadzenia lub przeniesienia chorego w chłodne, zaciemnione miejsce. Pozostawianie na słońcu i w upale jedynie pogłębi zły stan.
 2. Drugim krokiem jest zdjęcie lub poluzowanie ciasnego ubrania tak, aby ochłodzić ciało i wspomóc regulowanie temperatury organizmu.
 3. W przypadku czerwonej twarzy należy ułożyć chorego w pozycji półleżącej. Jeśli chory ma bladą twarz, należy zadbać o to, aby głowa znajdowała się poniżej tułowia.
 4. Chłodne okłady – zarówno głowa, jak i klatka piersiowa powinny być przykryte chłodnymi okładami, które wykonać możemy z wody lub lodu.
 5. Mierzenie temperatury ciała – co 10 minut powinniśmy wykonywać pomiar temperatury, a gdy spadnie ona do 36 stopni Celsjusza, proces schładzania ciała może zostać przerwany.
 6. Przytomny chory – podawajmy mu duże ilości chłodnej, lekko osolonej wody. Ważne, aby aplikować ją w małych porcjach.
 7. Brak poprawy stanu chorego – jeśli organizm nie wraca do normy, koniecznie należy wezwać lekarza.

Przeczytaj też: SZCZEPIŁEŚ SIĘ PRZECIWKO COVID-19 LUB JESTEŚ OZDROWIEŃCEM? TEGO LATA MUSISZ UWAŻAĆ NA KĄPIELE SŁONECZNE

Zdjęcie główne: estradaanton/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Białko w diecie sportowca. Czy wiesz wszystko na ten temat?
Białko w diecie sportowca. Czy wiesz wszystko na ten temat?
Białko jest jednym z najważniejszych składników w każdej diecie. O czym powinna pamiętać każda osoba uprawiająca sport?
Lubisz burgery? Podpowiadamy, jak zrobić je samemu i to w zdrowy sposób
Lubisz burgery? Podpowiadamy, jak zrobić je samemu i to w zdrowy sposób
Jesteś na diecie, ale myślisz o zjedzeniu burgera? Przeczytaj artykuł, by przygotować fit danie!
Jak skutecznie zarządzać firmą?
Jak skutecznie zarządzać firmą?
Z artykułu dowiesz się, jak lepiej zorganizować sobie pracę i sprawniej kierować zespołem.
Tagi
Ostatnie wpisy