Naturalne preparaty roślinne w leczeniu schorzeń prostaty

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Do najczęstszych schorzeń, które pojawiają się u mężczyzn w starszym wieku, zalicza się przerost oraz zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jeśli choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, można zastosować leczenie roślinne, które może spowodować powstrzymanie jej rozwoju. Jakie rośliny mogą pomóc w leczeniu schorzeń prostaty?

Skuteczne zioła na schorzenia prostaty

Preparaty roślinne mogą być skuteczne na schorzenia prostaty[1], ale pod warunkiem, że będą brane w odpowiednich ilościach oraz zgodnie z zaleceniami. W leczeniu mogą pomóc następujące zioła:

  • ziele wierzbownicy – można ją stosować w celach profilaktycznych przerostu gruczołu krokowego, a do tego łagodzi objawy chorób prostaty, które już się pojawiły,
  • ziele skrzypu – skrzyp polny ma bardzo korzystny wpływ na prawidłowe działanie układu moczowego u mężczyzny. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie go, gdy pojawią się już pierwsze objawy przerostu gruczołu krokowego,
  • kłącze perzu – jest to roślina, w której składzie można znaleźć kwas krzemowy, a także cenne śluzy, kwasy organiczne oraz związki fenolowe. Zapobiega ona przerostowi gruczołu krokowego u mężczyzn i do tego ma łagodne działanie moczopędne,
  • liść pokrzywy – ma łagodne działanie moczopędne, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn, ale też pomaga zapobiegać problemom z prostatą,
  • korzeń pietruszki – wykazuje działanie rozkurczające oraz moczopędne, a także łagodzi obrzęki i pomaga przy problemach z prostatą,
  • znamiona kukurydzy – wspomagają łagodzenie objawów rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Mają one również działanie moczopędne, a do tego łagodzą dolegliwości, które są związane z bólem i obrzękiem.

Są to zioła, które warto stosować w formie naparów i najlepiej sprawdzą się ziołowe mieszanki. Jednak bardzo ważne znaczenie ma regularne stosowanie ziół, gdyż nie przyniosą one żadnego efektu, jeżeli będzie się o nich zapominać i brać je raz na jakiś czas.

Jakie rośliny mogą jeszcze pomóc na leczenie schorzeń prostaty?

Bardzo często do leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego zażywane są leki roślinne, które są pozyskiwane z kory śliwy afrykańskiej. Przeprowadzone badania potwierdzają, że występujący w tej roślinie beta-sitosterol (o działaniu przeciwzapalnym) wpływa na zmniejszenie zawartości hormonu prostaglandyny w tkance prostaty. Jest to związek, który również przyczynia się do zahamowania przekrwienia pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego.

Kolejną rośliną jest palma sabałowa. Z owoców tej karłowatej palmy[2] otrzymywany jest olej, który ma w swoim składzie kwasy tłuszczowe, takie jak: kaprynowo-laurynowy, palmitynowy, olejowy oraz beta-sitosterol. Są to związki, które wykazują skuteczne działanie w leczeniu zapalenia przerostu gruczołu krokowego oraz pojawiających się przy tym zaburzeń oddawania moczu.

Pomocne okazują się również nasiona dyni. Pozyskuje się z nich olej, w którym występują lecznicze fitosterole oraz triterpeny, które są zbliżone budową do steroli. Związki te powodują zwiększenie napięcia mięśni pęcherza moczowego i zapobiegają przerostowi prostaty.

Stosowanie dostępnych w aptekach preparatów, które zawierają w swoim składzie wyżej wymienione rośliny, umożliwia uniknięcie zabiegu operacyjnego. Jednak preparaty te powinny być stosowane przez dłuższy czas oraz regularnie.

Referencje:

  1. Filipek M., Męski problem, czyli kłopoty z prostatą [w:] Newsweek. Zdrowie.
  2. Owoc palmy sabalowej, European Medicines Agency, 2016.

[1]
                        [1] Filipek M., Męski problem, czyli kłopoty z prostatą [w:] Newsweek. Zdrowie, s. 86-89.

[2]
                        [2] Owoc palmy sabalowej, European Medicines Agency, 2016, s. 5-7.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wakacyjna moda? Pora na „dzikie” wzory i dużą dawkę szaleństwa
Wakacyjna moda? Pora na „dzikie” wzory i dużą dawkę szaleństwa
Polecamy modne ubrania w dobrych cenach.
Czy problemy z erekcją mogą wpływać negatywnie na Twoje zdrowie?
Czy problemy z erekcją mogą wpływać negatywnie na Twoje zdrowie?
W jednym artykule zebraliśmy wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zaburzeniu.
Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?
Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?
Planujesz zakup nowych oprawek? Sprawdź, czym się kierować podczas poszukiwań.
Ostatnie wpisy