Chcesz rzucić palenie? Podpowiadamy, jak zareaguje na to Twój organizm i jak wytrwać w tym postanowieniu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele możemy usłyszeć o nieprzyjemnych następstwach rzucenia palenia. Czego powinniśmy się spodziewać i jak możemy wytrwać w postanowieniu? 

Jak rzucić palenie?

Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy próbujemy rzucić palenie, czy jest to nasza kolejna próba, doskonale wiemy, że jest to niezwykle trudne zadanie. Statystyki wskazują, że niewiele osób faktycznie zrywa z nałogiem. Najważniejsza jest motywacja. Jeśli nie zmotywujemy siebie do działania, nie zdołamy pokonać pierwszych pojawiających się trudności. Rzucenie palenia opiera się na tych samych zasadach, co walka z innymi uzależnieniami. I podobnie jak w przypadku np. alkoholizmu, wszystko zaczyna się od chęci. Świadomość, że papierosy źle wpływają na nasze zdrowie, nic nie da, jeśli nie poczujemy, że faktycznie chcemy zerwać z nałogiem. Uświadomienie sobie negatywnych konsekwencji palenia jest jednak pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Zwiększ motywację do rzucenia palenia

Na początku warto wypisać wszystkie negatywne skutki sięgania po tę używkę. To zdecydowanie zwiększy Twoją motywację. Eksperci podkreślają, że należy przygotować się na skutki uboczne rzucania papierosów. Nie jest to proste, ale warto wytrwać.

Skutki uboczne rzucenia palenia – czego możemy się spodziewać? 

Najtrudniejsze są pierwsze dni. Właśnie wtedy nasze ciało i psychika narażone są na największy atak. Poza standardową potrzebą sięgnięcia po papierosa możesz spodziewać się wystąpienia objawów syndromu abstynenckiego, który wbrew pozorom nie pojawia się tylko w przypadku rzucania alkoholu. 

Typowe objawy tego syndromu to: 

 • kaszel,
 • bóle głowy,
 • niepokój,
 • bezsenność,
 • kłopoty z koncentracją,
 • zaparcia,
 • drażliwość. 

Nie jest niczym dziwnym, że organizm zareaguje na odstawienie substancji, która była mu dostarcza przez dłuższy czas. Jest to swoista obrona organizmu przed odebraniem mu tego, od czego się uzależnił. Już na tym etapie warto pamiętać o tym, że te nieprzyjemne objawy ustąpią po kilku dniach. Warto zadbać o wsparcie członków rodziny i przyjaciół. 

Jak wytrwać w postanowieniu?

Skuteczna walka z paleniem opiera się na wybraniu określonego dnia „0”, od którego całkowicie zaprzestaje się palenia papierosów. Ważne jest uświadomienie sobie, że pojawią się trudniejsze momenty. Jeśli zdarzy Ci się zapalić papierosa już po dniu „0”, nie załamuj się, nie rezygnuj z postanowienia. Częstym błędem jest rezygnowanie z rzucenia palenia, ponieważ się złamaliśmy i zapaliliśmy papierosa. To właśnie w takich chwilach możesz sięgnąć po notatki zawierające wskazanie „dlaczego rzucasz palenie”. Warto poprosić o wsparcie kogoś bliskiego. Małymi krokami do celu. 

Pozytywne skutki rzucenia palenia

Choć syndrom abstynencyjny trwa przez kilka pierwszych dni, z pewnością zauważysz, że Twój organizm odczuwa nie tylko negatywne skutki rzucenia palenia, ale również pozytywne zmiany w organizmie. Pierwszy efekt jest nam dobrze znany, ponieważ pojawia się już w ciągu 20 minut po zgaszeniu papierosa. To właśnie wtedy wyrównuje się tętno oraz ciśnienie krwi. Następnie:

 • po 8 godzinach wzrasta stężenie tlenu we krwi. Wraz z poprawą krążenia w całym organizmie, nasze organy wewnętrzne zyskują lepszy dostęp do niezbędnego do działania tlenu;
 • po kolejnych 16 godzinach z organizmu usunięty jest dwutlenek węgla;
 • już po dwóch dniach od rzucenia palenia zauważymy wyostrzenie dwóch naszych zmysłów: zapachu i smaku;
 • w trakcie trzeciej doby rozluźniają się nasze oskrzela, a zatem zauważymy, że z łatwością możemy oddychać;
 • kolejne dni owocują poprawą kondycji, zwiększeniem wydajności płuc, a także lepszym nawilżeniem cery.

Przeczytaj też: WYJAŚNIAMY, CO WŁAŚCIWIE ALKOHOL ROBI Z NASZYM ORGANIZMEM I PODAJEMY PRZEPISY NA PYSZNE DRINKI ZERO PROCENT

Zdjęcie główne: Julia Sakelli/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo oczyszczać twarz i dlaczego trzeba to robić każdego dnia?
Jak prawidłowo oczyszczać twarz i dlaczego trzeba to robić każdego dnia?
Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji. Sprawdź, o czym warto pamiętać, by cieszyć się zdrową cerą.
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od Oliviera Janiaka?
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od Oliviera Janiaka?
Szukając inspiracji, poznaj ikonę stylu i elegancji – znanego prezentera telewizyjnego Oliviera Janiaka. To będzie świetna lekcja mody!
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od Davida Beckhama?
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od Davida Beckhama?
Zacznij ubierać się jak gwiazda! Lekcja stylu od Davida Beckhama.
Ostatnie wpisy