Objawy i diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przewlekła niewydolność żylna to choroba o wymiarze społecznym. Dotyka 40–60% kobiet i 15–30% mężczyzn w naszym kraju.

Zastój krwi w układzie żylnym kończyn dolnych może doprowadzić do powstawania żylaków, pajączków, a nawet owrzodzeń. Dowiedz się więcej na temat objawów niewydolności żylnej i zadbaj o siebie, by nie dopuścić do rozwoju tej dolegliwości. Przeczytaj nasz artykuł! 

Objawy choroby

Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów powstających w wyniku poszerzania się naczyń krwionośnych. W początkowej fazie rozwoju dolegliwości mogą utrzymywać się niezauważone przez jakiś czas. Wśród pierwszych objawów wyróżnia się obrzęki kostek, bóle podudzia i skurcze. Z czasem pojawiają się widoczne żylaki. Niestety, przewlekła niewydolność żylna może doprowadzić do poważnych powikłań. Gdy dolegliwość ta nie jest leczona, potrafi spowodować owrzodzenie żylne, a w konsekwencji trudno gojące się rany. Rozpoznając u siebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, warto jak najszybciej podjąć działania mające na celu postawienie diagnozy i odpowiednie leczenie.

Najczęstsze przyczyny powstawania niewydolności żylnej

Nowoczesna medycyna wskazuje na kilka czynników ryzyka sprzyjających pojawieniu się dolegliwości. Zalicza się do nich:

  • wiek – wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta,
  • płeć – kobiety chorują niemal 4 razy częściej,
  • dodatni wywiad rodzinny – dziadkowie cierpieli na dolegliwości żylne,
  • nadwaga i otyłość – zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania,
  • siedzący tryb życia – sprzyja dolegliwościom żylnym kończyn dolnych.

Oczywiście nawet silne skłonności genetyczne nie skazują na chorobę. Dzięki stałej obserwacji stanu swojego zdrowia, dolegliwości tej można zapobiec, a tym bardziej spowolnić jej rozwój.

Przewlekła niewydolność żylna – diagnoza

Choroba ta niejednokrotnie rozwija się w ukryciu. Do jej rozpoznania konieczna jest opinia wykwalifikowanego lekarza. Pacjenci z podejrzeniem przewlekłej niewydolności żylnej są z reguły kierowani na badanie USG Doppler. Pozwala ono ocenić skalę problemu, a także stworzyć strategię leczenia. Medyk może zaproponować również przeprowadzenie prób czynnościowych. Najpopularniejsze z nich to:

  • Próba Trendelenburga – jest pomocna w ocenie wydolności zastawek zarówno żył przeszywających, jak i powierzchniowych w obrębie kończyn dolnych,
  • Próba Perthesa – pozwala na ocenę wydolności żył głębokich i przeszywających kończyn dolnych,
  • Próba Schwartza – umożliwia ocenę wydolności zastawek na określonych odcinkach badanych żył powierzchniowych.

W diagnozie przewlekłej niewydolności żylnej wciąż stosuje się także flebografię. Popularność tej metody jednak spada, ponieważ ma ona inwazyjny charakter. Flebografia wymaga dożylnego podania kontrastu w celu zobrazowania żył na zdjęciu rentgenowskim.

Leczenie dolegliwości

W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej zwykle stosuje się środki oparte o naturalne składniki, takie jak heparyna sodowa. Substancja ta skutecznie wspomaga leczenie chorób żył powierzchniowych, takich jak żylaki, przewlekła niewydolność żylna i zapalenie żył. Jest ona głównym składnikiem leku Lioton 1000. Lek ten dostępny jest w formie żelu wodno-alkoholowego, dzięki czemu szybko się wchłania i przyjemnie chłodzi, przynosząc ulgę bezpośrednio po zastosowaniu.  

Kolejnym sposobem jest stosowanie kompresjoterapii, czyli dopasowanych przez lekarza pończoch lub rajstop uciskowych. 

W bardziej zaawansowanych przypadkach może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Rodzaj zastosowanego zabiegu jest dobierany indywidualnie przez specjalistę po postawieniu rozpoznania.

Rekomendacje:

Raetz J., Wilson M., Collins K., Varicose veins: Diagnosis and treatment, American family physician 99.11, 2019.

Mishra S., Ali I., Singh G., A study of epidemiological factors and clinical profile of primary varicose veins, Medical Journal of Dr. DY Patil University 9.5, 2016.

O’Flynn N., Vaughan M., Kelley K., Diagnosis and management of varicose veins in the legs: NICE guideline, British Journal of General Practice 64.623, 2014.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie okulary męskie są modne?
Jakie okulary męskie są modne?
W tym artykule omówimy najnowsze trendy w modzie okularowej dla mężczyzn i podpowiemy, jak znaleźć idealne okulary, które będą dodawać uroku każdej stylizacji.
Jaki jest najlepszy prezent na walentynki?
Jaki jest najlepszy prezent na walentynki?
Jeśli luty kojarzy Ci się wyłącznie z paniką związaną z poszukiwaniem idealnego prezentu dla Twojej drugiej połówki, to trafiłeś w dobre miejsce!
Trzy zasady zdrowego grillowania
Trzy zasady zdrowego grillowania
Jak grillować, żeby spędzić przyjemnie czas, bez martwienia się o własne zdrowie? Poznaj trzy zasady zdrowego grillowania.
Ostatnie wpisy