Zapalenie pęcherza – czym się objawia i jakie ma przyczyny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zapalenie pęcherza to infekcja wywołana przez zakażenie bakteryjne. Zwykle częściej dotyczy ona kobiet. Jest jedną z najczęstszych postaci zakażenia układu moczowego ze względu na stosunkową łatwość w wywołaniu infekcji. Najczęściej jest to forma infekcji, rzadziej objawia się grzybiczo lub wirusowo. Czym objawia się zapalenie pęcherza i jakie są tego przyczyny? Podpowiadamy!

Skąd bierze się zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza moczowego jest zależne od kilku czynników ryzyka, które można podzielić na niepowikłane oraz powikłane. Ze względu na budowę anatomiczną kobiet, choroba ta częściej dotyczy właśnie je. Wynika to z tego, że cewka moczowa znajduje się bardzo blisko pochwy oraz odbytu. Z tego względu łatwiej o niepowikłane czynniki ryzyka. Do najczęstszych czynników, które wpływają na pojawienie się infekcji, można zaliczyć aktywność seksualną, problemy z całkowitym opróżnianiem pęcherza czy już współistniejące zapalenie pochwy. Zapalenie pęcherza moczowego może również pojawić się w formie powikłania.

Objawy zapalenia pęcherza

Do objawów zapalenia pęcherza moczowego należy zaliczyć przede wszystkim ból oraz pieczenie cewki moczowej w trakcie oddawania moczu. Powinien być to pierwszy alarmujący nas sygnał. Częstomocz lub ciągłe parcie na mocz również mogą być objawami tej infekcji, tak samo, jak problemy z trzymaniem moczu. Rzadziej zdarza się także obecność krwi w moczu. Czasem przy zapaleniu pęcherza może pojawić się gorączka, wymioty, a nawet ból w okolicy lędźwiowej. Wtedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Zdarza się również, że infekcja może przebiec zupełnie bezobjawowo. Wtedy leczenie jest wymagane tylko w przypadku kobiet w ciąży, w innych przypadkach nie ma powodów do niepokoju. W przypadku objawowego zapalenia pęcherza moczowego, które pozostaje nieleczone, infekcja może trwać nawet kilkanaście dni.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego jest przewlekłą chorobą zapalną o nieznanej etiologii. Ma bardzo podobne objawy do infekcyjnego zapalenia. Głównymi objawami śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego są częstomocz, ból przy oddawaniu moczu, a także ból podczas stosunku płciowego. Najłatwiej tę przypadłość można poznać po tym, że jest często nawracająca, a leczenie przeciwdrobnoustrojowe często nieskuteczne. Dopiero badanie cytoskopowe może ustalić pojawienie się śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Przy leczeniu zapalenia pęcherza moczowego w pierwszej kolejności stosuje się terapię empiryczną. Warto pamiętać, że czas leczenia między niepowikłanym a powikłanym zapaleniem pęcherza moczowego różni się. Zwykle ten pierwszy trwa do tygodnia, a drugi do dwóch. Na rynku dostępne są preparaty bez recepty, które mogą pomóc zwalczyć zapalenie pęcherza moczowego, jednak w przypadku nieskuteczności, warto sięgnąć po inne rozwiązania. Na Receptomat.pl wysyłając kwestionariusz ze swoimi dolegliwościami, w szybki sposób i bez wychodzenia z domu można mieć wystawioną przez lekarza receptę online.

Jeżeli występują łagodne objawy, można korzystać z domowych sposobów, takich jak przyjmowanie dużej ilości płynów. Warto również przygotowywać sobie ciepłe okłady i przykładać na okolice podbrzusza, a także spożywać herbaty ziołowe o właściwościach rozkurczających.

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*