Czy mięso wydrukowane w 3D i hodowane w laboratorium może równać się temu prawdziwemu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolejną nowością na rynku spożywczym jest mięso hodowane w laboratorium. Jest to alternatywna koncepcja zrównoważonej produkcji mięsa, obywającej się bez poświęcania życia zwierząt oraz stosowania wielu antybiotyków podawanych zwierzętom.

Drukowanie 3D jest od kilku lat jedną z najszybciej rozwijających się technologii, z praktycznym zastosowaniem niemal na każdym rynku. Jedną z ostatnich korzystających z drukowania 3D jest branża spożywcza, powodując rewolucję w technologii żywności i odżywiania. Dzięki temu powstała platforma do tworzenia unikalnych produktów spożywczych, które mogą mieć np. większą wartość odżywczą.

„Drukując” mięso producent może kontrolować i regulować zawartość białka, tłuszczu i wielu innych składników odżywczych. Do tego opracowana została specjalna technika zapewniająca mięsu realistyczną teksturę. Korzyści połączenia obu wymienionych wyżej technologii są ogromne.

Jednemu ze start-upów, Aleph Farms Ltd., pracujących nad hodowlą mięsa w laboratorium, udało się wydrukować mięso nawet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak donosi serwis Bloomberg izraelskiej firmie, dzięki zastosowaniu specjalnej metody, udało się odtworzyć proces tworzenia się włókien mięśniowych i tłuszczu. W ten sposób wydrukowano całkiem realistyczny stek, z ominięciem wszystkich procedur stosowanych w rzeźni. Przedstawiciele firmy zapewniają, że stworzono pyszny, delikatny i soczysty stek ribeye.

Przeczytaj też: NIEBIESKIE ŚWIATŁO WPŁYWA NA ZABURZENIA APETYTU

Zdjęcie główne: Kasumi Loffler/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o stare auto?
Jak dbać o stare auto?
Stare auta, mimo że mają niepowtarzalny charakter, wymagają od swojego właściciela nieco więcej uwagi niż nowinki prosto z salonu. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo zadbać o starszy samochód.
Zapalenie pęcherza – czym się objawia i jakie ma przyczyny?
Zapalenie pęcherza – czym się objawia i jakie ma przyczyny?
Czym objawia się zapalenie pęcherza i jakie są tego przyczyny? Podpowiadamy!
Co warto wiedzieć przed wzięciem auta w leasing?
Co warto wiedzieć przed wzięciem auta w leasing?
Leasing samochodu to doskonała opcja zarówno dla właścicieli firm, jak i osób prywatnych. Oto zalety leasingu oraz kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.
Ostatnie wpisy