Czy mięso wydrukowane w 3D i hodowane w laboratorium może równać się temu prawdziwemu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolejną nowością na rynku spożywczym jest mięso hodowane w laboratorium. Jest to alternatywna koncepcja zrównoważonej produkcji mięsa, obywającej się bez poświęcania życia zwierząt oraz stosowania wielu antybiotyków podawanych zwierzętom.

Drukowanie 3D jest od kilku lat jedną z najszybciej rozwijających się technologii, z praktycznym zastosowaniem niemal na każdym rynku. Jedną z ostatnich korzystających z drukowania 3D jest branża spożywcza, powodując rewolucję w technologii żywności i odżywiania. Dzięki temu powstała platforma do tworzenia unikalnych produktów spożywczych, które mogą mieć np. większą wartość odżywczą.

„Drukując” mięso producent może kontrolować i regulować zawartość białka, tłuszczu i wielu innych składników odżywczych. Do tego opracowana została specjalna technika zapewniająca mięsu realistyczną teksturę. Korzyści połączenia obu wymienionych wyżej technologii są ogromne.

Jednemu ze start-upów, Aleph Farms Ltd., pracujących nad hodowlą mięsa w laboratorium, udało się wydrukować mięso nawet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak donosi serwis Bloomberg izraelskiej firmie, dzięki zastosowaniu specjalnej metody, udało się odtworzyć proces tworzenia się włókien mięśniowych i tłuszczu. W ten sposób wydrukowano całkiem realistyczny stek, z ominięciem wszystkich procedur stosowanych w rzeźni. Przedstawiciele firmy zapewniają, że stworzono pyszny, delikatny i soczysty stek ribeye.

Przeczytaj też: NIEBIESKIE ŚWIATŁO WPŁYWA NA ZABURZENIA APETYTU

Zdjęcie główne: Kasumi Loffler/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie wyposażenie do studia tatuażu?
Jakie wyposażenie do studia tatuażu?
Tworząc profesjonalne studio tatuażu, wybór odpowiedniego wyposażenia jest kluczowy. Zadbaj o komfort klientów i wysoką jakość pracy artysty.
Szczepiłeś się przeciwko Covid-19 lub jesteś ozdrowieńcem? Tego lata musisz uważać na kąpiele słoneczne
Szczepiłeś się przeciwko Covid-19 lub jesteś ozdrowieńcem? Tego lata musisz uważać na kąpiele słoneczne
Dlaczego? Sprawdź, co mówią włoscy naukowcy.
Noszenie maseczki może powodować wypryski na twarzy. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się pryszczy
Noszenie maseczki może powodować wypryski na twarzy. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się pryszczy
Noszenie maseczki może powodować wypryski na twarzy. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się pryszczy.
Ostatnie wpisy