Niebieskie światło wpływa na zaburzenia apetytu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu z nas nie rozstaje się z telefonem – nawet w łóżku. I choć z pozoru to nic groźnego, w rezultacie może doprowadzić do braku kontroli nad apetytem. Co z kolei… prędzej czy później zagwarantuje niepożądaną sylwetkę i listę chorób na własnej check-liście.

O jakościowym śnie mówi się wiele, więc jesteśmy przekonane, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że odpisywanie tuż przed nocnym relaksem na maile, konwersacje na czatach czy przeglądanie Instagrama bardzo utrudnia Ci zasypianie. Okazuje się jednak, że to nie jedyna szkoda, jaką serwuje nam wpatrywanie się w ekran smartphona czy komputera. Co jeszcze sobie serwujemy w taki sposób? Brak kontroli nad własnym apetytem.

Jak to możliwe? Chodzi o to, że niebieskie światło ma wpływ na wydzielanie się hormonu głodu – greliny. W ten sposób trudno jest nam nie sięgnąć po słodką czy słoną przekąskę. Poza tym pogarsza się również tolerancja glukozy, co w dłuższej perspektywie czasu może „otwierać drzwi” na przykład dla cukrzycy.

Oczywiście to nie jest tak, że wpatrywanie się w niebieski ekran to gwarancja chorób, niemniej można to uznać z pewnością za mały krok w złym kierunku.

Przypomnijmy jeszcze, że otyłość to nie tylko kwestia niepożądanego wyglądu, lecz również dobre warunki do rozwoju różnych poważnych schorzeń.

Przeczytaj też: CZY MOŻNA WYPIĆ ZA DUŻO WODY?

Zdjęcie główne: Sora Shimazaki/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ból przewlekły kręgosłupa to nie żarty. Jak go leczyć?
Ból przewlekły kręgosłupa to nie żarty. Jak go leczyć?
Ból przewlekły kręgosłupa to długotrwała dolegliwość bólowa w obrębie kręgosłupa, która utrzymuje się przez co najmniej 12 tygodni. Może być wynikiem różnych czynników, takich jak urazy, przeciążenia lub problemy z układem kostno–mięśniowym.
Jak się pozbyć zakwasów? Poznaj sprawdzone sposoby redakcji
Jak się pozbyć zakwasów? Poznaj sprawdzone sposoby redakcji
Cierpisz na zakwasy po intensywnym treningu i nie wiesz, jak szybko przynieść ukojenie obolałym mięśniom? Jest kilka sposobów na uśmierzenie bólu. Sprawdź je.
Jakie zegarki pasują nowoczesnemu mężczyznie?
Jakie zegarki pasują nowoczesnemu mężczyznie?
Nowoczesny zegarek dla mężczyzny powinien być przede wszystkim minimalistyczny. Sprawdź, jakie modele wpasowują się w ideę minimalizmu.
Ostatnie wpisy