Niebieskie światło wpływa na zaburzenia apetytu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu z nas nie rozstaje się z telefonem – nawet w łóżku. I choć z pozoru to nic groźnego, w rezultacie może doprowadzić do braku kontroli nad apetytem. Co z kolei… prędzej czy później zagwarantuje niepożądaną sylwetkę i listę chorób na własnej check-liście.

O jakościowym śnie mówi się wiele, więc jesteśmy przekonane, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że odpisywanie tuż przed nocnym relaksem na maile, konwersacje na czatach czy przeglądanie Instagrama bardzo utrudnia Ci zasypianie. Okazuje się jednak, że to nie jedyna szkoda, jaką serwuje nam wpatrywanie się w ekran smartphona czy komputera. Co jeszcze sobie serwujemy w taki sposób? Brak kontroli nad własnym apetytem.

Jak to możliwe? Chodzi o to, że niebieskie światło ma wpływ na wydzielanie się hormonu głodu – greliny. W ten sposób trudno jest nam nie sięgnąć po słodką czy słoną przekąskę. Poza tym pogarsza się również tolerancja glukozy, co w dłuższej perspektywie czasu może „otwierać drzwi” na przykład dla cukrzycy.

Oczywiście to nie jest tak, że wpatrywanie się w niebieski ekran to gwarancja chorób, niemniej można to uznać z pewnością za mały krok w złym kierunku.

Przypomnijmy jeszcze, że otyłość to nie tylko kwestia niepożądanego wyglądu, lecz również dobre warunki do rozwoju różnych poważnych schorzeń.

Przeczytaj też: CZY MOŻNA WYPIĆ ZA DUŻO WODY?

Zdjęcie główne: Sora Shimazaki/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto wędkować?
Dlaczego warto wędkować?
Co daje wędkarstwo i czy warto je uprawić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Mężczyzna u ortodonty. Dlaczego facet też powinien dbać o uśmiech?
Mężczyzna u ortodonty. Dlaczego facet też powinien dbać o uśmiech?
Mężczyźni, podobnie jak kobiety, powinni dbać o swój uśmiech. Choć może się wydawać, że temat ortodoncji i pielęgnacji uśmiechu jest bardziej kojarzony z płcią żeńską, to jednak właściwa opieka stomatologiczna ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samooceny mężczyzn.
Co kupić żonie na rocznicę ślubu?
Co kupić żonie na rocznicę ślubu?
Każda rocznica ślubu to stosowna okazja do tego, by rozpieścić żonę jakimś prezentem. Podpowiadamy, jakimi oryginalnymi upominkami możesz zaskoczyć wybrankę swojego serca.
Ostatnie wpisy