Jak przebiega badanie ojcostwa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie wszyscy mężczyźni są pewni, że wychowywane przez nich dziecko jest ich biologicznym potomkiem. Obecnie nie muszą snuć domysłów, czy partnerka dopuściła się zdrady. Z pomocą przychodzi im badanie dna, które umożliwia ustalenie ojcostwa. Na podstawie fragmentu dna dziecka i dorosłego mężczyzny można ustalić, czy między istnieje pokrewieństwo. Dowiedz się więcej o badaniach dna i ustalaniu domniemanego ojca.

Kiedy przeprowadzić badanie ojcostwa?

Badania dna na ojcostwo przeprowadza się w zwykle na zlecenie sądu, by ustalić domniemanego ojca w celu ustanowienia alimentów na dziecko. Test dna jest wykonywany wtedy w wyznaczonym laboratorium. Laboratorium badawcze akredytowane może wydać wynik, który będzie dla sądu wiążący. Podobnej mocy nie mają próbki pobierane w domowym zaciszu i wysyłane do firm zapewniających pełną dyskrecją w ustalaniu domniemanego ojca dziecka. 

Test dna można przeprowadzić również w celu wykazania, że były mąż lub partner nie są ojcem dziecka. Zaprzeczenie ojcostwa leży zwykle w gestii zdradzonego mężczyzny, który nie chce łożyć na utrzymanie cudzego potomstwa. Zaprzeczenie lub potwierdzenie ojcostwa jest istotne również dla kobiet, które z różnych przyczyn nie wiedzą, z kim zaszły w ciążę. Z pomocą badania dna mogą jednoznacznie ustalić, kim jest ojciec, by następnie wystąpić o alimenty.

Koszty testów dna na ojcostwo poznasz na https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/

Test na ojcostwo – jaka próbka jest potrzebna?

Próbka na test na ojcostwo jest z reguły pobierana z wewnętrznej strony policzka. Pobranie materiału jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki temu badanie pokrewieństwa nie jest w żaden sposób niebezpieczne lub traumatyczne dla malucha. Pobranie próbek zajmuje jedynie kilka sekund.

W przypadku podejrzenia, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna, można zamówić zestaw do samodzielnego pobrania próbek bez wiedzy matki. Po kilku dniach otrzymuje się wynik, który rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym temacie. Jeśli wynik testu na pokrewieństwo będzie negatywny, ewentualne zaprzeczenie ojcostwa przed sądem zobowiązuje do konieczności zachowania odpowiednich procedur. Bez nich testy dna nie są uznawane przez sąd za dowód w sprawie. 

Dowiedz się więcej o badaniach dna na https://diag.pl/

W zakresie ustalania ojcostwo do badania mogą nadawać się również inne próbki niż wymaz z wewnętrznej strony policzka. Aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo, można wykorzystać włosy wraz z cebulkami. Ustalenie ojcostwa na ich podstawie w niektórych laboratoriam jest niemożliwe, jednak niektóre firmy przyjmują dowolne próbki, by potwierdzić biologiczne ojcostwo. Dzięki temu mężczyźni, którzy z różnych przyczyn nie mogą pobrać próbki z wewnętrznej strony policzka, mogą uzyskać wynik badania na podstawie innych fragmentów dna dziecka.

Ustalenie ojcostwa a alimenty

W zakresie ustalania ojcostwa najwięcej spraw jest związanych z obowiązkiem alimentacyjnym. Ojcowie mają obowiązek łożyć na swoje dzieci nawet gdy nie posiadają praw rodzicielskich lub się ich zrzekli. Polskie prawo nie przewiduje żadnych wyjątków od tej reguły. Zwolnienie z alimentów przysługuje jedynie tym mężczyznom, którzy wykażą, że nie są biologicznym ojcami. Dotyczy to zarówno mężczyzn, którzy byli w związku małżeńskim z matką dziecka w trakcie jego narodzin, jak i do 9 miesięcy po zakończeniu związku małżeńskiego. Pozostali panowie mogą przebadać się, by sprawdzić, czy jednorazowy stosunek zakończył się ciążą, czy też kobieta chce jedynie wyłudzić alimenty na cudze dziecko.

Fot. materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 kosmetyków, które Ty i Twoja partnerka możecie używać wspólnie
5 kosmetyków, które Ty i Twoja partnerka możecie używać wspólnie
Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki unisex. Poznaj 5 kosmetyków, których możecie używać wspólnie.
Kostiumy kąpielowe: Twoja idealna opcja na plażę
Kostiumy kąpielowe: Twoja idealna opcja na plażę
Odkryj swoją plażową pewność siebie w idealnie dopasowanym kostiumie kąpielowym. Czas na relaks, styl i świetną zabawę na plaży!
Leczenie ortodontyczne to nie wstyd!
Leczenie ortodontyczne to nie wstyd!
Warto poznać prawdziwe fakty na ten temat.
Ostatnie wpisy