Czy chrapanie może być niebezpieczne? Poznaj jego przyczyny i sposoby leczenia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chrapanie jest dość uciążliwą, a czasem nawet niebezpieczną dolegliwością. Nie wolno jej bagatelizować. Co więc zrobić, by się z tego wyleczyć?

Co prawda chrapanie to przypadłość, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, ale przytrafia się znacznej części osób i niestety nasila się z wiekiem. Czy chrapanie może być niebezpieczne, jakie są jego przyczyny i jak je leczyć?

Czym jest chrapanie?

Na skutek zwiotczenia mięśni gardła, języczka i podniebienia, wydobywamy z siebie dźwięk potocznie nazywany chrapaniem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ doprowadza to do zwężenia cieśni gardła, przez które przechodzi wdychane powietrze, w efekcie powodując drgania, które przeradzają się w dźwięki, czyli charakterystyczne odgłosy chrapania. 

Podczas snu nasze mięśnie są rozluźnione. Wówczas podniebienie opada, dotykając nasady języka i tylnej ściany gardła. To z kolei skutkuje tym, że przez niewielką szczelinę wydostaje się powietrze i pojawia się charakterystyczny dźwięk nazywany chrapaniem. Kluczowa jest też pozycja, w jakiej śpimy. Zwłaszcza spanie na wznak utrudnia oddychanie, bo sprzyja zapadaniu się podniebienia i języka. Chrapanie może być też spowodowane skrzywieniem przegrody nosowej, przerośniętym języczkiem, a nawet skłonnością do wszelkich alergii.

Co ciekawe, tendencję do chrapania rzadko mają osoby młode, statystycznie wzrasta ona wraz z wiekiem. Warto też wiedzieć, że chrapanie może występować sporadycznie, np., gdy jesteśmy przeziębieni i mamy zatkany nos, a także po dużym wysiłku fizycznym czy po spożyciu alkoholu. Jeśli jednak problem utrzymuje się dłużej, koniecznie trzeba zacząć działać.

Jakie są przyczyny chrapania?

Nadwaga to najczęstsza z przyczyn powodujących chrapanie. Statystycznie to właśnie mężczyźni mający problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z nadwagą lub otyłością, zwykle po 40. roku życia borykają się z chrapaniem. Powodować może je również nadciśnieniem tętnicze i nałogowe palenie papierosów. Z kolei u kobiet skłonność do chrapania znacznie wzrasta w okresie menopauzy.

Najczęściej wśród przyczyn chrapania wymienia się też: krzywą przegrodę nosową, wrodzone wady budowy górnych dróg oddechowych, różne alergie, np. astmę czy przerost migdałków. Nałogowe palenie papierosów, nadwaga i otyłość, a nawet spanie na wznak również mogą powodować chrapanie, tak samo jak stosowanie niektórych leków, zwłaszcza antydepresantów. Zdarza się nam chrapać również z powodu infekcji układu oddechowego, czyli przeziębienia, kataru alergicznego czy zapalenia zatok. Na szczęście po wyleczeniu tych dolegliwości chrapanie mija. Z chrapaniem borykają się również kobiety w ciąży. Wiąże się to z przybraniem na wadze, które może mieć istotny wpływ na przeponę i kanały nosowe. O takim stanie rzeczy, zawsze należy powiadomić lekarza. 

Jakie są sposoby leczenia chrapania?

Wiele osób bagatelizuje chrapanie. Można spróbować zaradzić problemowi, jednak sami nie damy raczej z tym rady. Z pewnością warto zrezygnować z wszelkich używek, wprowadzić zdrową dietę, gubiąc zbędne kilogramy. Jeśli nie jest ono skutkiem przeziębienia, chwilowo zatkanego nosa, czy np. zmęczenia, to należy zgłosić się do specjalisty, który po dokładnym wywiadzie z pacjentem zdiagnozuje jego przyczynę. 

Ulgę i pomoc w zwalczaniu chrapania przynosi radiochirurgia. Jest to nowoczesna metoda operacyjna, która pozwala na uzyskanie odpowiedniej drożności nosa i ukształtowania tkanek miękkich w okolicy gardła, w taki sposób, żeby nie drgały podczas oddychania. Niewielkie nacięcia po zabiegu dość szybko się goją, a sama interwencja chirurgiczna jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, więc całkowicie bezboleśnie.

Nieleczone chrapanie może przyczynić się do obturacyjnego bezdechu sennego, co objawia się utratą możliwości oddychania do nawet kilkudziesięciu sekund. To w efekcie może doprowadzić do niedotlenienia organizmu, które poskutkuje złym samopoczuciem, silnymi migrenami czy nawet zaburzeniem widzenia. Dlatego nie warto bagatelizować chrapania!

Przeczytaj też: CZY DŁUGI SEN TO KRÓTKA DROGA DO UTRATY WAGI?

Zdjęcie główne: luckybusiness/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wpływ regularnych aktywności sportowych na rozwój i samopoczucie dzieci
Wpływ regularnych aktywności sportowych na rozwój i samopoczucie dzieci
Zbadaj jak regularne ćwiczenia wpływają na rozwój oraz samopoczucie młodych. Dowiedz się, jak aktywność sportowa wspiera zdrowie fizyczne i emocjonalne dzieci.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do terapii sensorycznej dla swojego dziecka
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do terapii sensorycznej dla swojego dziecka
Dowiedz się, jakie narzędzia sensoryczne mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka. Zrozum gadżety sensoryczne, ich wpływ na terapię oraz jak wybrać najodpowiedniejsze dla swojego malucha.
Twórcze możliwości zestawów klocków z serii DIY dla dzieci
Twórcze możliwości zestawów klocków z serii DIY dla dzieci
Odkryj unikalne i kreatywne korzyści, które niosą za sobą zestawy klocków DIY dla dzieci. Artykuł zanalizuje różne aspekty, rozwijające umiejętności oraz zabawę, jaką dają klocki.
Tagi
Ostatnie wpisy