Czy długi sen to krótka droga do utraty wagi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Eksperci nie mają wątpliwości, że długość naszego snu ma odzwierciedlenie nie tylko w tym, jak się czujemy czy wyglądamy, lecz także ile centymetrów mamy w pasie.

Sen to zdrowie – i co do prawdziwości tego stwierdzenia nikt chyba nie ma żadnych wątpliwości. Odpowiedni, jakościowy nocny relaks przyczynia się bowiem nie tylko do prawidłowego funkcjonowania organizmu, lecz również do dobrego samopoczucia czy ładnego wyglądu. Warto również wiedzieć, że gdy śpimy, nasze ciało się regeneruje (w tym mięśnie, które uszkodziły się podczas treningu). Ponadto produkuje się więcej hormonu wzrostu i testosteronu.

Czym grozi niewyspanie?

Czym więc grozi niewyspanie? Przybraniem na wadze. Jak to możliwe? Zmęczony człowiek ma większy apetyt i chętniej sięga po wysokokaloryczne i tłuste przekąski. Proces ten wiąże się z tym, że gdy nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki snu, spada poziom leptyny we krwi, a rośnie greliny i kortyzolu. Przypomnijmy również, że dodatkowe kilogramy to nie tylko kwestia wyglądu, lecz również większe ryzyko chorób serca czy cukrzycy.

Ile godzin powinien trwać sen?

Eksperci wielokrotnie powtarzają, że długość snu to kwestia indywidualna – niemniej, nie powinien być on krótszy niż 7 godzin i dłuższy niż 9. A w jaki sposób można zadbać o jego jakość? Pamiętaj, że najlepiej wypoczniesz, gdy przed położeniem się do łóżka przewietrzysz sypialnię i obniżysz temperaturę w pokoju do około 20 stopni. Godzinę przed oddaniem się w objęcia Morfeusza zrezygnuj też z oglądania telewizji czy wpatrywania się w ekran telefonu.

Przeczytaj też: POMARAŃCZA POMOŻE CI SCHUDNĄĆ – TO POTWIERDZONE NAUKOWO!

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria do golenia dla mężczyzn: Must-have dla doskonałego golenia
Akcesoria do golenia dla mężczyzn: Must-have dla doskonałego golenia
Odkryj must-have akcesoria do golenia dla mężczyzn: od maszynki i pędzla po krem i balsam. Udoskonal swoją rutynę pielęgnacyjną.
Idealne outfity dla młodych ojców
Idealne outfity dla młodych ojców
Jesteś młodym ojcem i w związku z tym nie do końca wiesz, jak się ubierać?
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od Davida Beckhama?
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od Davida Beckhama?
Zacznij ubierać się jak gwiazda! Lekcja stylu od Davida Beckhama.
Ostatnie wpisy