Odżywki białkowe – wsparcie sportowców i osób aktywnych fizycznie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odżywki białkowe to jedne z najpopularniejszych suplementów diety które, choć kojarzą się przede wszystkim z rozbudową masy mięśniowej, chętnie wykorzystywane są także przez zawodników dyscyplin wytrzymałościowych czy osoby stosujące diety redukcyjne. To preparaty, które stanowią cenne źródło protein, ułatwiając odpowiednią podaż wartościowego makroskładnika w codziennej diecie.

Odżywki białkowe – czym są?

Białko to obok węglowodanów i tłuszczów istotny makroskładnik, którego odpowiednia podaż warunkuje właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka. To związek, który w ustroju pełni szereg istotnych funkcji, m.in. wspiera wzrost i budowę tkanek (w tym tkanki mięśniowej), wspomaga pracę układu odpornościowego, a także wpływa na procesy metaboliczne i transport składników odżywczych w ustroju.

Odpowiednia podaż białka jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Związek zwykle dostarczany jest do ustroju wraz z codzienną dietą – składnik można znaleźć w produktach takich jak mięso, ryby, mleko, produkty mleczne, a także w suchych nasionach roślin strączkowych. Niekiedy jednak np. wśród sportowców czy osób aktywnych fizycznie, można zaobserwować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Wówczas odpowiednia podaż składnika wraz z pożywieniem może stanowić nie lada wyzwanie, a wartościowym rozwiązaniem mogą okazać się odżywki białkowe, będące skoncentrowanym źródłem protein.

Odżywki proteinowe to powszechnie dostępne suplementy diety, które mogą ułatwiać zaspokojenie potrzeb organizmu, a także mogą stanowić smaczne i wartościowe uzupełnienie codziennej diety.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Odżywki białkowe to suplementy diety, które kojarzą się przede wszystkim ze stałymi bywalcami siłowni. Po proteinowe preparaty chętnie sięgają jednak osoby aktywne fizycznie niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej i poziomu zaawansowania, a także osoby odchudzające się, którym zależy na redukcji masy ciała i zmniejszeniu zawartości tkanki tłuszczowej. Wysokobiałkowe suplementy diety mogą okazać się pomocne również wśród wegetarian i wegan, którzy nie dostarczają do ustroju odpowiedniej ilości cennego makroskładnika, a także wśród osób, którym zależy na urozmaiceniu codziennego jadłospisu.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Na rynku suplementów diety można znaleźć wiele produktów wysokobiałkowych, które różnią się między sobą smakiem i wykorzystanym rodzajem protein. Wśród popularnych odżywek białkowych można wyróżnić preparaty zawierające białko serwatki, które stanowi łatwoprzyswajalną mieszaninę protein. Na sklepowych półkach dostępne są zwykle trzy rodzaje białka serwatkowego, takie jak izolat białka serwatkowego, hydrolizat białka serwatki i koncentrat białka serwatkowego, które różnią się między sobą zawartością czystego białka.

Oprócz białka serwatkowego chętnie wybieranym przez konsumentów rodzajem protein jest również białko wołowe oraz albuminy jaja kurzego. Niektórzy zawodnicy sięgają także po wolno trawioną kazeinę, a wśród wegetarian i wegan największą popularnością cieszą się roślinne odżywki białkowe, które najczęściej zawierają izolat białka sojowego lub izolat białka grochu.

Dostępność różnorodnych odżywek proteinowych sprawia, że każdy sportowiec może wybrać produkt, który najbardziej odpowiada jego potrzebom i upodobaniom. Poszukując najlepszej odżywki białkowej warto zapoznać się jednak z ofertą marki OstroVit, która wyróżnia się bogatym asortymentem wysokiej jakości suplementów diety.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobrego lekarza internistę dla Twojej rodziny?
Jak wybrać dobrego lekarza internistę dla Twojej rodziny?
Dowiedz się, jakie cechy powinien posiadać dobry lekarz internista dla Państwa rodziny, na co zwrócić uwagę przy wyborze i porady na temat sprawdzania kwalifikacji i doświadczenia lekarza.
Tej wiosny zacznij nosić różowy
Tej wiosny zacznij nosić różowy
Żywiołowa fuksja lub delikatny pastelowy odcień – wybór należy do Ciebie.
Masz problemy z zasypianiem? Oto 5 skutecznych, naturalnych sposobów
Masz problemy z zasypianiem? Oto 5 skutecznych, naturalnych sposobów
Masz problem z bezsennością? Sprawdź 5 naturalnych sposobów, które poprawią jakość Twojego snu.
Ostatnie wpisy