Impresjonizm w malarstwie – na czym się opierał?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cloude Monet, Edgar Degas, Alfred Sisley, Max Liebermann, a w Polsce Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński czy Olga Boznańska. Wszystkie te nazwiska łączy jedno – tworzenie dzieł, których inspiracją jest impresjonizm. Malownicze obrazy ukazujące piękno natury z perspektywy zwykłego człowieka i w różnych aspektach dnia codziennego, można zobaczyć na stronie https://www.gallerystore.pl/impresjonizm. Każde dzieło przedstawia indywidualny i oryginalny charakter, może być zatem świetnym wyborem dla osób lubiących sztukę współczesną.

Impresjonizm i jego najważniejsze cechy

Czym charakteryzuje się impresjonizm? Jedną z ciekawszych rzeczy jest dość specyficzna technika malarstwa. Ówcześni artyści najpierw szkicowali swoje obrazy, a dopiero później wypełniali je farbą, co w tamtym okresie stanowiło dość nietypowy zabieg. Dużo uwagi poświęcali operowaniu światłem, stosowaniu niestandardowych kątów widzenia czy półcieni. Równie interesujący jest sposób, w jaki nakładali farbę. Czynili to bowiem czubkiem pędzla w postaci małych, kolorowych plamek, które znajdując się blisko siebie, tworzyły obraz żywego świata. Stosowany przez nich styl malarski doczekał się nawet swojej nazwy. To dywizjonizm, który polegał na podziale jednolitej plamy na drobne plamki. Jego największą zaletą była możliwość uzyskania unikalnych barw, które swoje piękno uzyskiwały podczas obserwacji z większej odległości. Wbrew pozorom, ta technika nie należała do najłatwiejszych. Wymagała bowiem silnego wyczucia kolorów i takiego ich doboru, aby idealnie na siebie oddziaływały. Co ciekawe, w impresjonizmie nie używano koloru czarnego. Nie konturowano również poszczególnych elementów. Na obrazach dominowały jasne, świetliste kolory, głównie obejmujące barwy zieleni, żółci i błękitu. Artyści impresjonistyczni w swoich pracach najczęściej przedstawiali widoki wiosenne lub letnie. A ich ulubioną porą dnia było popołudnie lub późne popołudnie.

Tematyka dzieł impresjonistycznych

Impresjonizm charakteryzuje nie tylko unikalny sposób tworzenia prac, ale również ich tematyka. Artyści stronili od powszechnie wykorzystywanych motywów biblijnych, historycznych czy mitologicznych, skłaniając się na oddaniu ulotności chwili. To dlatego chętnie malowali pejzaże, krajobrazy czy scenki rodzajowe, jednak bez akcentowania problemów społecznych. Inspiracje czerpali także z miejskiego, codziennego życia oraz tańca. Oddanie ruchu i emocji było bowiem chętnie stosowanym motywem przez malarzy impresjonistycznych. Podobnie jak życie towarzyskie – pełne dynamizmu, świeżości i energii.

Zdjęcie główne: pexels.com/Steve Johnson

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening na skakance – co warto o nim wiedzieć?
Trening na skakance – co warto o nim wiedzieć?
Wiele razy słyszałeś już o treningu na skakance i dotychczas wydawało Ci się to dziwne? Sprawdź, jakie zalety ma trening ze skakanką i jak prawidłowo powinno się ćwiczyć.
Rola nutraceutyków w diecie: Jak wybrać odpowiednie suplementy dla siebie
Rola nutraceutyków w diecie: Jak wybrać odpowiednie suplementy dla siebie
Nutraceutyki, będące na pograniczu suplementów diety i farmaceutyków, stanowią istotny element współczesnej dbałości o zdrowie.
Udar słoneczny – jak go rozpoznać i jak reagować?
Udar słoneczny – jak go rozpoznać i jak reagować?
Sprawdź, jak reagować w takiej sytuacji!
Ostatnie wpisy