Uzależnienie od cukru – jak je rozpoznać i jak z nim walczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cukier biały, określany mianem cichego zabójcy, nie bez przyczyny cieszy się od kilku lat złą sławą. Jakie są objawy uzależnienia od tego produktu spożywczego i jak walczyć z tym niezdrowym nałogiem?

Cukrowa pułapka. Dlaczego cukier uzależnia?

Zanim przedstawimy skuteczne sposoby walki z uzależnieniem od cukru, warto się przyjrzeć źródłu tego problemu. Dlaczego tak szybko i łatwo uzależniamy się od cukru trzcinowego i buraczanego? Wszystko przez dopaminę i serotoninę – dwa neuroprzekaźniki, które sprawiają, że trudno nam się powstrzymać przed zjedzeniem czegoś słodkiego.

Sprawy nie ułatwia fakt, że obecnie cukier jest dodawany do niemal wszystkich produktów spożywczych, jakie są wyeksponowane na sklepowych półkach – często zupełnie niepotrzebnie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cukier jest składnikiem ponad 80% przetworzonej żywności! Jakie choroby może powodować cukier?

Konsekwencje zdrowotne uzależnienia od cukru

Dlaczego bycie „cukroholikiem” jest tak niebezpieczne dla zdrowia? Nadwaga i otyłość to najpopularniejsze konsekwencje spożywania nadmiernej ilości cukru, ale nie jedyne. Jak alarmują specjaliści, cukier przyczynia się również do rozwoju:

  • wielu chorób metabolicznych, 
  • cukrzycy typu II,
  • próchnicy zębów,
  • zaparć,
  • chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • zaburzeń łaknienia.

To nie koniec problemów zdrowotnych, których głównym winowajcą może być cukier – nadmiar tego składnika w diecie osłabia odporność organizmu i sprawia, że gorzej radzimy sobie z różnego typu infekcjami.

Jakie są objawy uzależnienia od cukru?

Niepokojącym symptomem jest częsta i silna ochota na słodycze, której nie jesteśmy w stanie opanować. Osoby uzależnione są w stanie pokonać pewne przeszkody, aby móc zaspokoić swoją niezdrową potrzebę spożycia czegoś słodkiego, np. udają się do znacznie oddalonego sklepu lub odwiedzają supermarket czy stację benzynową w nocy.

Do popularnych objawów uzależnienia od cukru należą też pogorszone samopoczucie, zmęczenie i ból głowy, jeśli przez dłuższy czas nie jemy czegoś słodkiego. Inne symptomy to problemy z koncentracją czy obsesyjne myśli, np. o ciastkach, batonikach, cukierkach. W klasycznym mechanizmie uzależnienia organizm domaga się coraz większych dawek danej substancji.

Jak walczyć z uzależnieniem od cukru?

Pierwszy krok to pozbycie się z domu wszelkich słodyczy i słodkich przekąsek (w chwilach kryzysu sięgajmy po owoce i warzywa zamiast ciastek czy pralinek). Co jeszcze możemy zrobić w trosce o swoje zdrowie?

Aby skutecznie odzwyczaić się od cukru, czytajmy dokładnie etykiety wszystkich produktów, jakie trafiają do naszego koszyka zakupowego. Zamiast słodzić herbatę i kawę cukrem, stosujmy zamienniki typu stewia lub syrop z agawy. Wprowadźmy do swojej codzienności aktywności sportowe, które odwrócą naszą uwagę od nieustannego rozmyślania o słodyczach – mogą to być choćby codzienny spacer czy przejażdżka na rowerze.

Cukier może uzależniać podobnie jak alkohol czy narkotyki i siać spustoszenie w naszym organizmie. Jeśli czujemy, że nie mamy już kontroli nad ilością spożywanego cukru (pod różną postacią), warto sięgnąć po pomoc specjalisty – udać się do dietetyka lub psychologa.

Zdj.główne: Tijana Drndarski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Siłowniki do przemieszczeń linowych i ich modernizacje
Siłowniki do przemieszczeń linowych i ich modernizacje
Siłowniki do przemieszczeń linowych to ważna technologia, która znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jednym z jej czołowych popularyzatorów jest firma SERAPID. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu oraz innowacjom wprowadzanym w jego zakresie.
Dlaczego oddychanie jest tak ważne podczas treningu i jak robić to prawidłowo?
Dlaczego oddychanie jest tak ważne podczas treningu i jak robić to prawidłowo?
Oddech podczas treningu jest bardzo ważny. Dowiedz się, dlaczego tak jest i jak oddychać prawidłowo.
Twórcze możliwości zestawów klocków z serii DIY dla dzieci
Twórcze możliwości zestawów klocków z serii DIY dla dzieci
Odkryj unikalne i kreatywne korzyści, które niosą za sobą zestawy klocków DIY dla dzieci. Artykuł zanalizuje różne aspekty, rozwijające umiejętności oraz zabawę, jaką dają klocki.
Ostatnie wpisy