Zerwij z rutyną. Oto 8 prostych kroków do zmiany swoich nawyków

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiana codziennych nawyków to trudne wyzwanie, szczególnie w przypadku tych zachowań, które towarzyszą nam od wielu lat.

Zidentyfikuj przyczyny 

Jednym z pierwszych kroków, które należy wykonać przy zmianie nawyków, jest znalezienie ich przyczyn – może to pomóc w zmianie codziennych zwyczajów. Przykładowo jedzenie słodyczy może być spowodowane systemem nagrody. Każdy sukces, wykonanie zadania czy gorsze samopoczucie jest wynagradzane jedzeniem słodyczy. Być może warto zmienić to myślenie i nagradzać się w inny sposób. Eksperci podpowiadają, że w identyfikacji przyczyny pomocne może być spisanie nawyków na kartce lub rozmowa z bliską osobą, która dobrze zna Twoje codzienne przyzwyczajenia.

Zastanów się nad szkodliwością swoich nawyków 

Kolejnym etapem pomocnym przy zmianie swoich przyzwyczajeń jest przemyślenie, w jaki sposób dany nawyk wpływa na Twoje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Uświadomienie sobie, że niektóre zachowania są niezdrowe i negatywnie wpływają na samopoczucie, może być dobrą motywacją do ich zmiany. Szczególnie istotny może być ten element w kontekście nałogów, takich jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. 

Dostosuj swoje otoczenie 

Zmiana nawyków to nie tylko samozaparcie, chęci czy motywacja, ale także odpowiednie warunki do wprowadzenia nowej rutyny. Pierwszym etapem jest dostosowanie swojego otoczenia. Czasem może być to przemeblowanie czy odświeżenie mieszkania, a czasem wystarczy zmniejszyć kontakt z osobami, które zwiększają nasze złe nawyki. 

Ponownie dobrym przykładem jest rzucanie palenia. W czasie procesu zmiany tego nawyku warto zadbać o ograniczenie warunków, które wzmagają chęć zapalenia papierosów, takich jak picie alkoholu czy przebywanie z osobami, które również nałogowo palą. 

Poproś o pomoc

Samodzielne zmienianie swojej rutyny jest bardzo wymagającym zadaniem. Na swojej drodze warto więc poprosić o towarzystwo. Wspólne przeżywanie kryzysów, wzajemna motywacja i wsparcie mogą okazać się nieocenione w czasie całego procesu. Badania naukowe pokazują, że osoby walczące ze swoimi nawykami szybciej osiągają zaplanowane rezultaty, gdy mają silne wsparcie przyjaciela czy partnera.

Nie wszystko naraz 

Kolejną zasadą, o której należy pamiętać, jest systematyczne wprowadzanie zmian. Zrywanie ze swoją rutyną to proces, często bardzo długi i żmudny. Z tego powodu warto wcześniej przygotować plan, który będzie nawigował poprzez wprowadzane zmiany i ułatwi ich adaptację w codziennym życiu.

Bądź cierpliwy 

Zmiana nawyków jest często procesem, którego efekty widać po dłuższym czasie. Kluczem do sukcesu może się okazać cierpliwość. W chwilach gorszego samopoczucia warto być dla siebie samego wyrozumiałym i cierpliwym. Sukces przyjdzie, jednak trzeba na niego poczekać. 

Nagradzaj swoją wytrwałość

Motywacja do wprowadzenia zmian to jedno, jednak sama droga bywa często na tyle trudna, że zaczyna brakować chęci. W tej kwestii pomocny może się okazać system nagród. Regularne ocenianie ograniczania swoich złych nawyków może pozytywnie wpłynąć na cały proces i przynieść szybsze rezultaty.

Szukaj alternatywy 

W czasie trwania procesu zmiany nawyków może się okazać, że wybrana aktywność nie sprawia nam przyjemności i nie jest dla nas. Nie warto się od razu zniechęcać. Lepszym sposobem będzie poszukiwanie alternatywnego rozwiązania. Jeśli 30 minut czytania książki każdego dnia nie spełnia oczekiwań, może warto wymienić rodzaj literatury lub zacząć od czytania gazet.

Zdj. główne: Suzanne D. Williams/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
8 najbardziej stylowych ojców, od których możemy uczyć się mody
8 najbardziej stylowych ojców, od których możemy uczyć się mody
Poznaj nasz ranking najlepiej ubranych ojców, który poza świetnym poczuciem stylu mają nienaganny gust. Zainspiruj się ich sposobem na modny wygląd!
Jak prawidłowo spakować plecak na wielodniową wyprawę?
Jak prawidłowo spakować plecak na wielodniową wyprawę?
Przygotuj się na wielodniową turystyczną wyprawę! Poradnik ten przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy pakowania plecaka, tak abyś mógł cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas podróży.
Z jakiego wyposażenia składa się gabinet tatuażu?
Z jakiego wyposażenia składa się gabinet tatuażu?
Wyposażenie studia tatuażu wpływa na możliwości tatuatorów oraz jakość świadczonych usług. Zobacz, jakie sprzęty powinny znaleźć się w takim salonie.
Ostatnie wpisy