Czy można wypić za dużo kawy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy dzień zaczynasz od kawy? Jest to naturalne dla bardzo wielu osób. W wielu przypadkach nie kończy się jednak na jednej filiżance. Czy można przesadzić z ilością wypitej kawy?

Kawa – używka z poranka

Picie porannej kawy jest już swego rodzaju rytuałem, który zaobserwować można praktycznie w każdym społeczeństwie. Rzadko kiedy poprzestajemy na jednej filiżance tego napoju. Wiele osób jest przekonanych, że to właśnie kawa daje im energię do działania, a zabiegany tryb życia sprzyja sięganiu właśnie po tego rodzaju wzmacniającą używkę. Niewątpliwie ma to swoje zalety. Oprócz zastrzyku energii kawa przyspiesza metabolizm, a także znacząco wspomaga naszą koncentrację. Nic więc dziwnego, że sięgają po nią osoby zapracowane, a także uczące się. Pamiętajmy jednak, że nie  każda ilość kawy jest dobra. Jednak jak ze wszystkim należy zachować umiar. 

Po czym poznać, że wypiliśmy za dużo kawy?

Istnieją konkretne sygnały, które wskazują na to, że zdecydowanie przesadziliśmy z kawą. Jeśli zauważymy jakieś z nich, powinniśmy ograniczyć spożywanie tego napoju. Jakie są to objawy?

  • Ból żołądka – kawa przyczynia się do nadprodukcji kwasu żołądkowego odpowiedzialnego za np. refluks i bóle żołądka. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim nie powinno się pić kawy na pusty żołądek. Lepiej zacznij od pożywnego śniadania;
  • biegunka – kawa może powodować rozwolnienie, co jest korzystne w walce z zaparciami, ale w dłuższym wymiarze czasowym jest to niezwykle uciążliwe;
  • przyspieszone bicie serca – jest to objaw tożsamy również z innymi używkami np. alkoholem, papierosami, czy narkotykami. Zaburzenie pracy serca jest bardzo niebezpieczne;
  • niepokój – choć kawa sprzyja koncentracji i zebraniu myśli, w stanach lękowych i stresowych jedynie nasila wewnętrzny niepokój;
  • bóle głowy – choć niewielka ilość kofeiny pomaga w łagodzeniu bólów głowy, to nadmierna jej ilość przyczynia się do występowania migreny;
  • bezsenność – podstawowe działanie kawy to pobudzenie organizmu. Późne picie kawy może przeszkodzić w zasypianiu.

Jak można zweryfikować, czy to kawa jest źródłem problemów? Należy ograniczyć ilość pitej kawy, aby móc to ocenić. Jeśli objawy nie ustąpią, warto wykonać badania. 

Kofeina w kawie – ile to za dużo?

Warto przy tym zaznaczyć, że problemem nie jest nadmierna ilość wypitej kawy, ale zbyt duża dawka kofeiny zawarta w tej kawie. Jest to o tyle istotne, że z powodzeniem możemy pić kawę bezkofeinową, a także kofeinę możemy dostarczyć w inny sposób, co też może wywołać niepożądane efekty, nawet gdy pijemy przepisową ilość kawy. Ile faktycznie powinniśmy pić tego napoju, aby ustrzec się przed negatywnymi wpływami? Specjaliści zalecają ograniczenie się do 3 filiżanek kawy dziennie. Faktycznie jednak należy uwzględnić to, jak mocną kawę przygotowujemy i to, jak reaguje nasz organizm. W niektórych sytuacjach lepiej jest ograniczyć się do dwóch, a nawet jednej filiżanki. 

Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom kofeiny?

Co zrobić, gdy wypijemy za dużo kawy? Specjaliści polecają picie wody. Należy nawodnić swój organizm, ponieważ kawa działa moczopędnie, co dodatkowo potęguje objawy „przedawkowania” kofeiny. Kolejnym doraźnym działaniem jest wybranie się na spacer lub wykonanie ćwiczeń fizycznych, które uspokoją organizm. Jeśli objawy nie ustąpią, koniecznie trzeba udać się do lekarza. 

Przeczytaj też: CZY MOŻNA WYPIĆ ZA DUŻO WODY?

Zdjęcie główne: nappy / pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skórzana torba – dlaczego warto ją mieć i na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Skórzana torba – dlaczego warto ją mieć i na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Skórzane torby to idealne rozwiązanie nie tylko dla pań, ale i panów. Świetnie komponują się z marynarką czy eleganckim płaszczem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów, by była naprawdę funkcjonalna?
Najmodniejsze męskie buty na sezon jesień-zima 2022/23
Najmodniejsze męskie buty na sezon jesień-zima 2022/23
Przedstawiamy 6 najmodniejszych modeli butów, które będą królować w tym sezonie!
Pomysły na prezenty z okazji Dnia Kobiet
Pomysły na prezenty z okazji Dnia Kobiet
Dzień Kobiet to doskonały moment, aby sprawić radość swojej partnerce. Sprawdź jakie prezenty cieszą się popularnością w 2023 roku!
Ostatnie wpisy