Chcesz zacząć trenować jogę? Oto 4 powody, które potwierdzą, że to dobry pomysł

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu panów przekonuje się powoli do jogi. To aktywność, która pozytywnie wpływa na ciało i ducha, pomaga w skupieniu. Podpowiadamy, dlaczego warto ćwiczyć jogę. Sprawdź!

W Polsce joga kojarzona jest przede wszystkim z domeną kobiet. Nie każdy wie, że pierwszymi joginami byli właśnie mężczyźni. Praktyka asan i kontrola oddechu zwiększają koncentrację, a jednocześnie rozwijają mięśnie całego ciała. Pozytywnie wpływają na rozciąganie, dzięki czemu zmniejszają bóle napięciowe. To tylko niektóre z licznych zalet jogi!

Krótka historia jogi

Joga to praktyka obejmująca ćwiczenie asan (pozycji), pranajamę (techniki oddychania) oraz medytację. Jej tradycja sięga Indii sprzed kilku tysięcy lat. W zasadzie aż do XX wieku był to rodzaj ćwiczeń zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Dopiero z upowszechnieniem jogi w Stanach Zjednoczonych i w Europie zaczęły z niej korzystać kobiety. 

Praktyka różnorodnych asan pomaga zwiększyć siłę oraz rozbudować tkankę mięśniową przy jednoczesnym podnoszeniu ogólnej sprawności i elastyczności. Jedną z najważniejszych zalet jest kojące działanie na nasz umysł. To właśnie z tego powodu osoby zapracowane i mierzące się z dużą ilością stresu tak chętnie zaczynają praktykę jogi, ponieważ widzą jej realne efekty.

fot. Andrea Piacquadio/ pexels.com

4 powody, dla których warto zacząć praktykować jogę

Na początku warto zaznaczyć, że dzięki modzie na praktykę jogi powstało sporo badań naukowych z zakresu medycyny, psychologii i fizjoterapii, które potwierdzają dobroczynny wpływ ćwiczeń na ogólny poziom zdrowia i odczuwanie szczęścia. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie wynikają z regularnej praktyki.

  1. Większa mobilność ruchów

Zdecydowana większość panów koncentruje się na treningach siłowych, ewentualnie wzbogacając je o ćwiczenia wytrzymałościowe. Bieganie, podnoszenie ciężarów czy jazda na rowerze efektywnie rozbudowują tkankę mięśniową. Jednak przez odpowiedniego rozciągania powięzi i niwelowania napięcia szybko osiągniemy maksimum naszych możliwości.

Joga pozwala zwiększyć zakres wykonywanych ruchów. Wzmacnia stawy i sama w sobie jest świetnym treningiem mobility. Już po kilku treningach odkryjesz, że jesteś w stanie wykonać ruchy, o których wcześniej nie śniłeś!

  1. Świadomość własnego ciała

Świadomość ciała oraz swoich możliwości pozwala uniknąć kontuzji. Praktyka asan buduje propriocepcję – wiedzę o znajdowaniu się ciała w przestrzeni. Joga poprawia skupienie i wyostrza zmysły. To niezwykle istotne również poza salą treningową, ponieważ redukuje ryzyko nieświadomego upadku. 

  1. Wzmocnienie mięśni głębokich

Podczas tradycyjnych treningów siłowych niezwykle trudno jest dotrzeć do mięśni głębokich. Przez to nierównomiernie rozbudowujesz tkanki, co zwiększa ryzyko schorzeń i odniesienia kontuzji.

Joga skutecznie wzmacnia mięśnie głębokie, które pomijamy na siłowni. Dzięki temu zobaczysz znacznie szybsze i większe efekty, ponieważ ciało będzie się rozwijać z zachowaniem balansu. 

  1. Mocniejsze serce

Praca z oddechem oraz praktyka medytacyjna doskonale obniżają ciśnienie krwi i poziom kortyzolu, co pozytywnie wpływa na pracę i zdrowie całego układu krążenia. Warto spróbować, jeżeli prowadzisz stresujący tryb życia. 

Podsumowanie

Obecnie w profesjonalnych szkołach jogi każdy może znaleźć styl odpowiadający jego indywidualnym zapotrzebowaniom. 

Ashtanga jest zdecydowanie bardziej siłowa i dynamiczna, podczas gdy Hatha charakteryzuje się spokojniejszym tempem i dłuższym wytrzymywaniu w poszczególnych asanach. Joga Iyengara dba przede wszystkim o prawidłowe ułożenie ciała w każdej z pozycji. To styl polecany osobom, którym doskwierają bóle kręgosłupa lub mają siedzący tryb pracy. 

Ciekawą propozycją jest także Hot Joga, w której zajęcia prowadzone się w pomieszczeniach z temperaturą około 40 stopni Celsjusza. Pozwala to szybciej spalić tkankę tłuszczową i oczyścić organizm. Regularna praktyka jogi z pewnością pozytywnie wpłynie na ciało i umysł, dlatego warto dać szansę tej aktywności!

Przeczytaj też: 4 KWESTIE, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC DLA SIEBIE TRENERA PERSONALNEGO

Zdjęcie główne: cottonro/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować dom na pojawienie się psa lub kota?
Jak przygotować dom na pojawienie się psa lub kota?
Planujesz przygarnięcie psa lub kota? Zobacz, jak przygotować dom na przyjęcie nowego członka rodziny!
Sprawdź, jak sauna wpływa na urodę i zdrowie oraz w jaki sposób powinno się z niej właściwie korzystać
Sprawdź, jak sauna wpływa na urodę i zdrowie oraz w jaki sposób powinno się z niej właściwie korzystać
Dla każdego coś gorącego – w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Seanse w saunie mają dobroczynne właściwości dla twojego organizmu. Dowiedz się, jaką saunę wybrać i jak z niej korzystać.
And the winner is… poznaj najlepsze szampany na świecie
And the winner is… poznaj najlepsze szampany na świecie
Interesuje Cię, który szampan jest najlepszy na świecie? Przeczytaj artykuł, by zaspokoić ciekawość!
Ostatnie wpisy