Jak wybrać odpowiednie hantle do ćwiczeń?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kwestią kluczową, przy wyborze odpowiednich hantli jest ich waga. Musi być optymalnie dobrana do możliwości osoby ćwiczącej, ponieważ sprzęt nie może nadwyrężyć mięśni, ale być skuteczny. Podpowiadamy, czym się kierować, kiedy zaczynasz swoją sportową przygodę z ciężarkami. 

By trening był efektywny, warto dobrać hantle adekwatne do kondycji i stopnia zaawansowania trenującej osoby. Po ciężarki prezentujące większą wagę sięgaj dopiero wtedy, gdy Twój poziom zaawansowania wzrasta. 

Czym kierować się dobierając hantle? 

Obciążniki należy dobierać w zależności od własnych możliwości, kondycji, a nawet od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Zacznij od najlżejszych, jeśli jesteś osobą początkującą, takich, które nie przekraczają 3 kg. Zrób 10 powtórzeń, by przekonać się, czy wybrane hantle nie są za ciężkie. Jeśli tak, sięgaj po lżejsze warianty. I odwrotnie – gdy czujesz, że trening z hantlami wykonujesz bez najmniejszego wysiłku, zwiększ ich wagę. 

Lekkich hantli używa się do małych partii ciała, takich jak biceps, triceps czy mięśnie naramienne. Duże sprawdzą się w przypadku większych grup mięśniowych – pleców i klatki piersiowej. Oto typowy przedział wagowy odważników:

  • lekkie hantle – mają około 0,5, 1 lub 1,5 kg i będą idealne do treningów fitness; są dedykowane początkującym kobietom,
  • hantle o średniej wadze – 2, 3, 4 lub 5 kg – poleca się je początkującym mężczyznom, a także kobietom, które już ćwiczą i chcą zarysować oraz wzmocnić mięśnie,
  • hantle od 5 do 10 kg – to odpowiednia waga dla średniozaawansowanych sportowców,
  • hantle powyżej 10 kg – są przeznaczone dla osób mocno zaawansowanych.

Wybierz odpowiedni model hantli – znaczenie ma zarówno materiał, z jakiego są wykonane, jak i rodzaj ciężarków. 

Rodzaje hantli do obciążających ćwiczeń 

Wybierając ciężarki, kieruj się ich przeznaczeniem. Oprócz hantli stałych możesz zaopatrzyć się w warianty regulowane, których wagę można dowolnie modyfikować, poprzez dokładanie lub zdejmowanie obciążeń. Jeżeli jesteś fanem ćwiczeń aerobowych, ze względu na duże tempo ruchu warto postawić na hantle z uchwytami. 

Podczas wyboru hantli liczy się także materiał, z jakiego są wykonane:

  • hantle gumowe – mają antypoślizgową warstwę i zazwyczaj prezentują maksymalną wagę do 5 kg,
  • hantle winylowe – ich wewnętrzna część jest wykonana z masy betonowej, pokrytej zewnątrz winylem; są duże i mają od 0,5 do 5 kg wagi, 
  • hantle neoprenowe – żeliwne wnętrze jest pokryte syntetycznym kauczukiem – neoprenem; ważą zazwyczaj od 0,5 do 5 kg i są mniejsze niż winylowe warianty, 
  • hantle żeliwne – najczęściej prezentują regulowaną postać, pozwalającą zwiększać obciążenie; nadają się do ćwiczeń zarówno dla bardzo zaawansowanych, jak i początkujących kobiet oraz mężczyzn; są najtrwalsze, ale nie należą do najtańszych. 

Ciężarki są proste w użyciu i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów podczas treningów. Przy ich użyciu dobrze wymodelujesz całe ciało. 

Jakie są zalety ćwiczeń z hantlami? 

Regularne ćwiczenia z hantlami pozwalają na rozbudowanie mięśni barków oraz ramion – poprawiasz także ogólną koordynację ruchową. Jeśli ćwiczysz z hantlami systematycznie, efektem jest szybka utrata kilogramów i wysmuklenie całej sylwetki. Trening z hantlami wzmacnia mięśnie kręgosłupa i przyczynia się do kształtowania prawidłowej postawy ciała – zachowujesz wyprostowaną sylwetkę i wzmacniasz korpus. Taka aktywność fizyczna sprawi, że Twój organizm będzie lepiej dotleniony, a wszystkie organy dzięki temu poprawią swoją funkcjonalność. 

Już teraz wybierz swój ulubiony model hantli, ich odpowiedni ciężar oraz przekonaj się, jak łatwo i szybko można dzięki nim osiągnąć zakładane rezultaty!

Fot.: Micah Boerma/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak sanatoria w Polsce dbają o zdrowie i urodę podopiecznych?
Jak sanatoria w Polsce dbają o zdrowie i urodę podopiecznych?
Sanatoria w Polsce odgrywają ważną rolę w dbaniu o zdrowie i urodę kuracjuszy.
6 seriali, z których można czerpać męskie, modowe inspiracje
6 seriali, z których można czerpać męskie, modowe inspiracje
Jaki serial słynie nie tylko z doborowej obsady, ale też świetnych kostiumów? Sprawdź, które produkcje mogą zainspirować Cię do zakupu nowych elementów garderoby. Oto nasz najnowszy ranking seriali.
Podesty sceniczne – co warto o nich wiedzieć?
Podesty sceniczne – co warto o nich wiedzieć?
Żadne wydarzenie o charakterze publicznym nie mogłoby odbyć się bez odpowiedniej infrastruktury. Miejsce eventu w fizycznej lokalizacji musi zostać mądrze zagospodarowane. Należy zadbać zarówno o konstrukcję sceny, jak i odpowiednie trybuny dla spodziewanych gości.
Ostatnie wpisy