Masz problemy z zasypianiem? Oto 5 skutecznych, naturalnych sposobów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bezsenność to problem, który dotyka coraz więcej osób. Przyczyną nie jest jedynie stres, ale także szereg innych czynników. Poznaj 5 naturalnych sposobów na ten problem.

Dlaczego tak trudno jest zasnąć?

Istnieje wiele przyczyn bezsenności. Podstawową jest praca zmianowa, w wyniku której nasz wewnętrzny zegar biologiczny ulega rozregulowaniu. Podobnie jest podczas podróży za granicę. Podobne skutki może wywołać np. nagły stres. To są jednak przyczyny bezsenności przygodnej. O wiele gorszą sytuacją jest przewlekłe zmaganie się z problemami ze snem. W takich sytuacjach można mieć większą tendencję do nagłego przebudzania się w nocy, a zwiększone napięcie często pojawia się właśnie przed pójściem spać. Przyczyną przerywanego snu może być m.in. długotrwały stres, który bardzo niekorzystnie wpływa na organizm. 

Zasady, których powinniśmy się trzymać

Istnieje kilka konkretnych zasad, dzięki którym będziemy szybciej zasypiać. Przede wszystkim:

 • na sen powinniśmy przeznaczyć około 7-8 godzin, co da organizmowi szansę na zregenerowanie się,
 • przed snem nie powinniśmy stosować używek – dotyczy to zwłaszcza kawy, napojów energetycznych i papierosów,
 • ostatni posiłek powinniśmy spożyć najpóźniej na 2-3 godziny przed pójściem spać,
 • koniecznie należy unikać ekspozycji na światło podczas snu.

Powyższe zasady są powszechnie znane i w wielu przypadkach wspomagają zdrowy sen. Nie zmienia to jednak faktu, że szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych może przyczynić się do tego, że najzwyczajniej w świecie nie zdołamy zasnąć. Zarówno stres, lęk, niepokoje, jak i zaburzenia w postaci depresji i nerwicy mogą utrudniać zasypianie. Choć część specjalistów proponuje konkretne leki, warto spróbować domowych, naturalnych sposobów na poradzenie sobie z problemem.

Napary ziołowe na zdrowy sen

Podstawowym naturalnym sposobem na bezsenność jest picie naparów ziołowych. Będą one szczególnie pomocne, jeśli masz trudności z zasypianiem związane m.in. ze stresem lub układem trawiennym. Na wyciszenie organizmu pomagają napary, z takich ziół jak:

 • melisa,
 • kozłek lekarski,
 • rumianek.

Herbata z melisy bądź rumianku znakomicie sprawdzi się tuż przed snem.

Relaksacyjna kąpiel

Masz za sobą trudny, stresujący dzień w pracy? Koniecznie skorzystaj z kąpieli w ciepłej wodzie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, a kąpiel należy wziąć 1-2 godziny przed snem. Warto dodać do kąpieli olejki – z rumianku oraz szałwii. Warto pamiętać o tym, że kąpiel nie powinna przekraczać 20-30 minut.

Jak przygotować sypialnię?

Warto stworzyć w sypialni warunku ułatwiające zasypianie:

 • przewietrz pomieszczenie,
 • dopasuj piżamę,
 • wyposaż sypialnię w wygodne łóżko oraz pościel,
 • wyłącz sprzęt generujący hałas,
 • zasłoń i zamknij okna. 
 • możesz zaopatrzyć się w opaskę na oczy.

Posłuchaj relaksacyjnej muzyki

Relaksująca, łagodna muzyka jest idealnym sposobem na ukojenie nerwów przed pójściem spać. W godzinach wieczornych lepiej zrezygnować z ostrej muzyki, a zamiast niej wybrać muzykę relaksacyjną, która ułatwi zaśnięcie. 

Sięgnij po owoce

Zadbaj o to, aby Twoja dieta zawierała więcej miękkich owoców, które sprzyjają produkcji melatoniny. Wśród nich znajdują się: truskawki, jeżyny, agrest oraz porzeczki. Jedz banany, które zawierają cenne składniki mineralne wspomagające regenerację. Warto też jeść  migdały i nasiona słonecznika oraz orzechy.

Przeczytaj też: CZY WIESZ, ŻE BRAK SNU ZNACZĄCO NISZCZY MÓZG?

Zdjęcie główne: jesús/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego witamina C jest tak ważna dla naszej skóry?
Dlaczego witamina C jest tak ważna dla naszej skóry?
Poznaj długą listę zalet używania kosmetyków z witaminą C!
Wybór odpowiedniej karmy dla kota: Klucz do zdrowego żywienia i energicznego stylu życia
Wybór odpowiedniej karmy dla kota: Klucz do zdrowego żywienia i energicznego stylu życia
Karma dla kota odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu mu zdrowej i zrównoważonej diety. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego pożywienia dla naszego pupila.
Objawy i diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej
Objawy i diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej
Przewlekła niewydolność żylna to choroba o wymiarze społecznym. Dotyka 40-60% kobiet i 15-30% mężczyzn w naszym kraju. Zastój krwi w układzie żylnym kończyn dolnych może doprowadzić do powstawania żylaków, pajączków, a nawet owrzodzeń. Dowiedz się więcej na temat objawów niewydolności żylnej i zadbaj o siebie, by nie dopuścić do rozwoju tej dolegliwości.
Tagi
Ostatnie wpisy