Czy wiesz, że brak snu znacząco niszczy mózg?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na zaburzenia snu cierpi aż 44 % Polaków. Skutki zdrowotne braku odpowiedniej dawki snu mogą być tragiczne w skutkach. Badania naukowców wskazują, że jednym z kluczowych są uszkodzenia mózgu. Jak to możliwe?

Naukowcy udowodnili, że mózg, który nie otrzymuje odpowiedniej dawki snu „sam się zjada”. Przerażający fakt udowodnił badacz Michele Bellesi z Universita Politecnica delle Marche w Ankonie. W mózgu istnieją dwa rodzaje komórek glejowych, które odpowiadają usuwanie zbędnych elementów. Astrocyty likwidują synapsy, czyli połączenia między komórkami, które umożliwiające przenoszenie sygnałów nerwowych. Drugi rodzaj komórek to gleju, które przeszukują struktury mózgu w celu zlokalizowania zbędnych komórek. Badanie na myszach, które przeprowadził Michele Bellesi wykazały, że u gryzoni, które są wyspane, komórki „oczyszczające” mózg są aktywne tylko w 6%. Z kolei zwierzęta były pozbawione snu był w o wiele gorszej formie, a aktywność ich komórek glejowych i astrocytów sięgała 14%. Alarmujące wyniki badań są kolejną ważną przestrogą dla kluczowej roli odpowiedniej dawki snu dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego każdego człowieka.

Przeczytaj też: Czy można wypić za dużo wody?

Zdjęcie główne: robina-weermeijer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wiesz, które marki modowe są najbardziej wartościowe?
Czy wiesz, które marki modowe są najbardziej wartościowe?
Są znane, lubiane i warte miliardy dolarów. Dowiedz się, które marki w branży mody są najcenniejsze na świecie. Okazuje się, że lider jest tylko jeden.
Czy codzienne mycie włosów i brody jest zdrowe? Mit czy prawda?
Czy codzienne mycie włosów i brody jest zdrowe? Mit czy prawda?
Przybliżamy prawdę na temat wpływu częstotliwości mycia zarostu i włosów na ich condycję. Czy jest to zdrowe? Sprawdźmy, co na ten temat mówią eksperci.
Weselne kreacje dla niej i dla niego
Weselne kreacje dla niej i dla niego
Wybór weselnej kreacji to nie zawsze proste zadanie. Przeczytaj, co jest modne w tym sezonie i czym kierować się przy wyborze stroju wizytowego.
Ostatnie wpisy