Czy wiesz, że brak snu znacząco niszczy mózg?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na zaburzenia snu cierpi aż 44 % Polaków. Skutki zdrowotne braku odpowiedniej dawki snu mogą być tragiczne w skutkach. Badania naukowców wskazują, że jednym z kluczowych są uszkodzenia mózgu. Jak to możliwe?

Naukowcy udowodnili, że mózg, który nie otrzymuje odpowiedniej dawki snu „sam się zjada”. Przerażający fakt udowodnił badacz Michele Bellesi z Universita Politecnica delle Marche w Ankonie. W mózgu istnieją dwa rodzaje komórek glejowych, które odpowiadają usuwanie zbędnych elementów. Astrocyty likwidują synapsy, czyli połączenia między komórkami, które umożliwiające przenoszenie sygnałów nerwowych. Drugi rodzaj komórek to gleju, które przeszukują struktury mózgu w celu zlokalizowania zbędnych komórek. Badanie na myszach, które przeprowadził Michele Bellesi wykazały, że u gryzoni, które są wyspane, komórki „oczyszczające” mózg są aktywne tylko w 6%. Z kolei zwierzęta były pozbawione snu był w o wiele gorszej formie, a aktywność ich komórek glejowych i astrocytów sięgała 14%. Alarmujące wyniki badań są kolejną ważną przestrogą dla kluczowej roli odpowiedniej dawki snu dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego każdego człowieka.

Przeczytaj też: Czy można wypić za dużo wody?

Zdjęcie główne: robina-weermeijer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do pracy za granicą?
Jak przygotować się do pracy za granicą?
Rozważasz pracę tymczasową lub stałą za granicą? Przeczytaj, jak możesz odpowiednio przygotować się na taką okoliczność.
Jak zarządzanie czasem może przyczynić się do rozwoju osobistego i zawodowego
Jak zarządzanie czasem może przyczynić się do rozwoju osobistego i zawodowego
Zarządzanie czasem jest jednym z najważniejszych aspektów, które decydują o sukcesie, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej.
Ćwiczenia oddechowe – dlaczego są tak istotne w codziennym funkcjonowaniu?
Ćwiczenia oddechowe – dlaczego są tak istotne w codziennym funkcjonowaniu?
Dowiedz się, dlaczego prawidłowy oddech jest ważny dla naszego organizmu i jak można się go nauczyć.
Ostatnie wpisy