Czy wiesz, że brak snu znacząco niszczy mózg?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na zaburzenia snu cierpi aż 44 % Polaków. Skutki zdrowotne braku odpowiedniej dawki snu mogą być tragiczne w skutkach. Badania naukowców wskazują, że jednym z kluczowych są uszkodzenia mózgu. Jak to możliwe?

Naukowcy udowodnili, że mózg, który nie otrzymuje odpowiedniej dawki snu „sam się zjada”. Przerażający fakt udowodnił badacz Michele Bellesi z Universita Politecnica delle Marche w Ankonie. W mózgu istnieją dwa rodzaje komórek glejowych, które odpowiadają usuwanie zbędnych elementów. Astrocyty likwidują synapsy, czyli połączenia między komórkami, które umożliwiające przenoszenie sygnałów nerwowych. Drugi rodzaj komórek to gleju, które przeszukują struktury mózgu w celu zlokalizowania zbędnych komórek. Badanie na myszach, które przeprowadził Michele Bellesi wykazały, że u gryzoni, które są wyspane, komórki „oczyszczające” mózg są aktywne tylko w 6%. Z kolei zwierzęta były pozbawione snu był w o wiele gorszej formie, a aktywność ich komórek glejowych i astrocytów sięgała 14%. Alarmujące wyniki badań są kolejną ważną przestrogą dla kluczowej roli odpowiedniej dawki snu dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego każdego człowieka.

Przeczytaj też: Czy można wypić za dużo wody?

Zdjęcie główne: robina-weermeijer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bielizna Obsessive – poczuj się wyjątkowo
Bielizna Obsessive – poczuj się wyjątkowo
Chociaż nie każdy widzi bieliznę, zdecydowanie warto zadbać o tę część stylizacji. Dzięki odpowiedniemu zestawowi można bowiem poczuć się jeszcze bardziej atrakcyjnie i wyjątkowo, a także zyskać pewność siebie.
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od George’a Clooneya?
Lekcja stylu: czego nauczyliśmy się od George’a Clooneya?
Hollywoodzki aktor zachwyca swoją urodą oraz… wyczuciem stylu. Bądź jak George Clooney – elegancki, szykowny i z klasą. Sprawdź, czego możesz się od niego nauczyć w kwestii stylizacji.
5 ćwiczeń, które wykonywane regularnie, przyniosą Ci upragniony sześciopak
5 ćwiczeń, które wykonywane regularnie, przyniosą Ci upragniony sześciopak
Pięknie zarysowane mięśnie brzucha to efekt regularnych treningów, w tym takich ćwiczeń, jak klasyczne brzuszki czy deska, ale też zbilansowanej diety i unikania wszelkich używek.
Ostatnie wpisy