Ćwiczenia oddechowe – dlaczego są tak istotne w codziennym funkcjonowaniu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Oddychanie to czynność, której świadomie nie kontrolujemy – mimo to, bez niej nie jesteśmy w stanie żyć. To dzięki niemu dostarczamy do naszego organizmu tlen oraz pozyskujemy energię. Choć na co dzień oddychamy automatycznie, to jednak warto zadbać o to, by poprawić jego jakość. Pomagają w tym specjalne ćwiczenia oddechowe. Czy ich regularne wykonywanie może odmienić nasze życie?

Nasz styl życia a oddychanie

Choć oddycha każdy z nas, to wszyscy robimy to nieco inaczej. Wpływ na to ma środowisko, w którym żyjemy na co dzień. Coraz częściej spędzamy większość dnia w klimatyzowanych pomieszczeniach, a znajdujące się tam powietrze zawiera wiele nieciekawych substancji pochodzących z urządzenia chłodzącego. Wprowadzamy do organizmu wiele trucizn, wdychając dym papierosowy, ze spalin. Również nasz siedzący tryb życia sprawia, że pojemność naszych płuc nie jest wykorzystywana w pełni, a jedynie w połowie. W ten sposób nasz organizm otrzymuje mniej tlenu, przez co częściej czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni.

Jak oddychać prawidłowo?

Prawidłowe oddychanie obejmuje zarówno mięśnie klatki piersiowej, jak i brzucha. Angażowanie jedynie jednej partii nie jest wskazane. Przy oddychaniu piersiowym, podczas wdechu poszerzają się głównie górne partie klatki piersiowej, następnie następuje uniesienie ramion i łopatek, a na końcu podciągnięcie brzucha. W oddychaniu brzusznym, wdech rozszerza jedynie dolną partię płuc, a górna część klatki piersiowej nie pracuje. Brzuch natomiast wypychany jest na zewnętrz. Oba te sposoby nie są prawidłowe. Nawyk prawidłowego oddychania jesteśmy w stanie wyrobić sobie właśnie za pomocą ćwiczeń.

Jak ćwiczyć prawidłowe oddychanie?

Prawidłowego oddychania jesteśmy w stanie się nauczyć. Pomogą w tym specjalne ćwiczenia. Wykonując je co najmniej dwa razy dziennie, opanujesz sposób, który pozwoli na właściwe angażowanie zarówno mięśni klatki piersiowej, jak i brzucha. Połóż się na podłodze na plecach, a na brzuchu połóż średniej wielkości książkę. Wykonaj wdech ustami i nosem w taki sposób, by książka się podniosła. Na chwilę zatrzymaj pozycję, a następnie wolno wypuść powietrze. Przy wydechu możesz wymawiać spółgłoskę F.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia oddechowe?

Tylko dzięki umiejętności prawidłowego oddychania jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią ilość energii. Nawyk ten jest niezwykle istotny podczas wykonywania ćwiczeń. Tylko wtedy unikniemy bezdechu, który zdarza się osobom niewytrenowanym. Jeżeli pracujesz głosem lub śpiewasz, dzięki ćwiczeniom oddechowym robisz to lepiej. Niektóre techniki oddychania pomagają w sytuacjach stresowych.

Ćwiczenia oddechowe na stres

Jeżeli znalazłeś się w stresującej sytuacji, skup się na swoim oddechu. Odpowiednie techniki sprawią, że poczujesz się lepiej.

Oddech do zamkniętych dłoni

Zrób z dłoni kubeczek i przyłóż szczelnie do twarzy tak, by zakryć usta i nos. Oddychaj przez nos „do kubeczka” przez ok. 3 minuty. Dzięki temu wyregulujesz poziom dwutlenku węgla w organizmie, który spadł podczas hiperwentylacji.

Malutki oddech

Wyobraź sobie, że pod Twoim nosem znajduje się maleńkie piórko, a Twój oddech nie może go poruszyć. Oddychaj drobnymi oddechami w taki sposób, by wyimaginowane piórko nie poruszyło się.

Zdj. główne: Max van den Oetelaar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*