Jak online skontaktować się z lekarzem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podczas pandemii koronawirusa właściwie jedynym sposobem kontaktu z lekarzami były konsultacje przeprowadzane w trybie online. Rozwiązanie to na tyle się sprawdziło, że do teraz pacjenci chętnie z niego korzystają. Wyjaśniamy, jak można umówić się na e-wizytę.

Coraz więcej placówek podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w całej Polsce oferuje konsultacje medyczne bez wychodzenia z domu. 5 listopada 2019 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Od tego momentu możliwe jest umówienie się na teleporadę lekarską w trybie zdalnym. Takie rozwiązanie pozwala znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii.

Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy może założyć na portalu pacjent.gov.pl, ułatwia korzystanie ze świadczeń na odległość. Aby założyć IKP, musimy posiadać dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód) bądź profil zaufany. Ponadto niektóre banki oferują opcję logowania na IKP. Internetowe Konto Pacjenta umożliwia uzyskanie nie tylko porady lekarskiej, lecz także e-recepty, e-zwolnienia czy e-skierowania.

Teleporada online oczywiście nie wyklucza możliwości skorzystania z tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim. Niekiedy zdarza się, że właśnie podczas konsultacji online pracownik medyczny sugeruje pacjentowi osobiste stawienie się w placówce w celu wykonania dokładniejszych badań.

Serwisy medyczne

Z konsultacji online możemy korzystać nie tylko w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czy abonamentu w prywatnych placówkach, lecz także w ramach serwisów medycznych, które oferują wyłącznie e-wizyty. Ich zaletą jest to, że z pomocy specjalistów możemy skorzystać w dowolnym czasie, przez całą dobę, także w nocy, niedziele i święta. Jednym z portali ułatwiających uzyskanie szybkich porad lekarskich jest Receptomat.pl (więcej informacji o działaniu systemu można uzyskać tutaj: https://receptomat.pl/).

Jak umówić się na teleporadę online?

Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z konsultacji online, w pierwszej kolejności musimy zadzwonić do swojej przychodni rejonowej i dowiedzieć się, czy placówka udziela teleporad. Jeśli nie, to możemy skontaktować się z inną. Listę wszystkich placówek podstawowej opieki zdrowotnej (z podziałem na województwa i z numerami telefonów), które oferują e-wizyty, znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (www.nfz.gov.pl/). W przypadku wątpliwości, z którą placówką należy się skontaktować, można zadzwonić pod numer całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590. Warto pamiętać, że każda przychodnia we własnym zakresie ustala godziny udzielania teleporad, stąd dostępne terminy mogą różnić się pomiędzy różnymi placówkami.

Fot.: LinkedIn Sales Navigator/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pozbyć się siwizny?
Jak pozbyć się siwizny?
Widzisz u siebie pierwsze siwe włosy? A może pojawiło się ich naprawdę sporo? Sprawdź, jak zatuszować siwiznę. Znamy skuteczne sposoby!
3 książki o sporcie, po które warto sięgnąć
3 książki o sporcie, po które warto sięgnąć
Interesuje Cię sport, ale nie wiesz, po jaką książkę sięgnąć? Przeczytaj artykuł!
Jak regulować męskie brwi?
Jak regulować męskie brwi?
Nie wiesz, jak wyregulować swoje brwi, aby zachować męski wygląd? Poznaj sposoby na pozbycie się niechcianych włosków z okolic łuków brwiowych i ciesz się atrakcyjnym imagem.
Ostatnie wpisy