Poszetki – znajdź idealny wzór dla siebie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poszetka to ozdobna, elegancka chusteczka, którą umieszcza się w górnej kieszeni marynarki (zwanej profesjonalnie brustaszą) w celu dopełnienia męskiej stylizacji. Ten element garderoby ma dłuższą historię, niż sądzisz.

Jej pierwowzoru można poszukiwać już w średniowieczu, a nawet w starożytności, jednak swój szczyt popularności we właściwej już formie święciła zdecydowanie na początku XX wieku. W ciągu ostatnich kilku dekad poszetki odeszły nieco w zapomnienie, pozostając jedynie ewentualnym dodatkiem do stylizacji ślubnych Pana Młodego.

Dziś przeżywają one jednak swój wielki renesans – widzimy je powszechnie na wybiegach, modowych sesjach zdjęciowych i wystawach sklepowych (co świadczy również o tym, że z dnia na dzień stają się one coraz bardziej dostępne, a ich cena przystępniejsza), a także coraz więcej mężczyzn nosi je nie tylko na wyjątkowe okazje, ale także na co dzień.

Zastanawiasz się, czy i jakie poszetki są dla Ciebie? Poniżej prezentujemy kilka wzorów oraz podpowiadamy, jak nie nosić.  

Biała klasyka

To najbardziej popularny rodzaj poszetki, dobierany zazwyczaj do eleganckich stylizacji, ale sprawdzi się również jako element stroju casualowego. Nadaje się zarówno do marynarki, pełnego garnituru, smokingu jak i fraku. Można ją nosić bez dodatków lub łączyć z krawatem czy muszką w dowolnej kolorystyce. Biała poszetka idealnie je podkreśli i dopełni, pozostając jednak na drugim planie.

Kolor i wzór

Na rynku dostępnych jest również wiele poszetek kolorowych. Możemy znaleźć egzemplarze w jednorodnych barwach, z kontrastującą obramówką, a także zdobione – od kropek i pasków zaczynając, a kończąc na wzorach kwiatowych, folkorystycznych czy nawet nadrukowanych na nich obrazach. W zależności od stopnia zaawansowania zdobienia, poszetka będzie mniej lub bardziej wybijać się na pierwszy plan Twojej stylizacji. Łącząc ją z krawatem lub muszką, należy pamiętać, że powinny one nawiązywać do niej kolorystycznie, ale mogą też z nią kontrastować, co sprawi, że na pewno się wyróżnisz. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Odrobina szaleństwa

Istnieją także poszetki o bardziej szalonym ubarwieniu, które można nawet określić mianem lekko żartobliwych. Spotkamy tu na przykład wzory nawiązujące do danego zawodu (lekarz – strzykawki i apteczka), dla fana fast food’ów (z frytkami, pizza i colą) czy w trupie czaski. To wybór dla odważnego mężczyzny, nie bojącego się eksperymentować z modą i podchodzącego do siebie z dystansem. Idealnie sprawdzi się do mniej formalnych okazji i na imprezy w gronie znajomych.

Cena poszetek zależy od materiału, z których są wykonane. Najdroższe będą te jedwabne, ale na rynku spotkamy również lniane i bawełniane. Możesz je znaleźć w sklepach sieciowych, a także zamówić poszetkę szytą ręcznie na jednej z wielu dostępnych stron internetowych. Poniżej znajdziesz kilka klasycznych propozycji składania poszetek. Można ją ułożyć staranie lub pozostawić w artystycznym nieładzie. Sposób jej noszenia to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań i kreatywności.

Przeczytaj też: MATCHY-MATCHY? NIE W TYCH PRZYPADKACH. SPRAWDŹ, KTÓRYCH ELEMENTÓW GARDEROBY NIE POWINNO SIĘ DOBIERAĆ W PARY

Zdjęcie główne: Deepak Verma/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie korzystać z aplikacji zakupowej Amano?
Jak skutecznie korzystać z aplikacji zakupowej Amano?
Współczesny świat technologii oferuje nam wiele narzędzi, które mogą ułatwić nasze codzienne zakupy.
Co fascynuje mieszkańców różnych krajów
Co fascynuje mieszkańców różnych krajów
Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków, wyłoniła najbardziej interesujące obszary dla różnych kultur. Dzięki Preply wiemy już, które języki najlepiej wyrażają konkretne emocje lub tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu, i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”. 
W co się ubrać, jeżeli zostałeś zaproszony na imprezę pierwszokomunijną?
W co się ubrać, jeżeli zostałeś zaproszony na imprezę pierwszokomunijną?
Mini-przewodnik po podstawowych zasadach
Ostatnie wpisy