Kiedy warto skorzystać z psychologa sportu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Choć psychologia sportu jest dość młodą dziedziną, to szybko zyskuje na popularności. Rozwija się prężnie, a z pomocy specjalistów korzysta coraz więcej sportowców. Czym konkretnie zajmuje się ta gałąź psychologii? Kto i kiedy może skorzystać z pomocy specjalisty? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym zajmuje się psychologia sportu?

Wśród osób specjalizujących się tą dziedziną, psychologia sportu nazywana jest częściej psychologią w sporcie. Jest połączeniem m.in. psychologii poznawczej, pozytywnej, emocji i motywacji oraz poznawczej, rozpatrując je oczywiście w kontekście dyscyplin sportowych.

Celem psychologii w sporcie jest wsparcie zawodników, zarówno dyscyplin indywidualnych, jak i drużynowych. Specjalista pomaga sportowcom podnieść efektywność i wydajność treningów oraz głównych rozgrywek. Koncentruje się na rozwoju umiejętności mentalnych, schematach działania oraz wypracowaniu strategii psychicznej, korzystnej dla zawodnika. Sportowiec na terapii poznaje siebie, uczy się swojej samoświadomości, dzięki czemu łatwiej jest mu wyznaczać i osiągać cele. Psychologia sportu to również techniki relaksacji, radzenie sobie ze stresem, wzmocnienie współpracy oraz praca nad kreatywnością.

Kto może skorzystać z usług psychologa sportu?

Psycholog sportu współpracuje najczęściej z samymi zawodnikami. Choć coraz częściej zdarzają się współprace z trenerami, sztabem szkoleniowym, a nawet rodzicami młodych sportowców. Na takich spotkaniach, osoby, które na co dzień mają kontakt z zawodnikami, dowiadują się m.in. jak okazywać wsparcie, motywować, rozwiązywać konflikty oraz prowadzić zespół.

Z usług psychologa sportu korzystają również osoby, które na co dzień z aktywnością sportową nie mają nic wspólnego, ale za to pracują pod presją, mierzą się z publicznymi wystąpieniami oraz chcą popracować nad swoją świadomością. Do takich osób należą m.in. aktorzy, muzycy oraz biznesmeni.

Kiedy udać się do psychologa sportu?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta: wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę. Wizyta u psychologa sportu nie musi wiązać się z jakąś sytuacją kryzysową lub gorszą formą. Wystarczy jedynie chęć rozwoju i pracy nad sobą. Znalezienie specjalisty, który zajmie się naszym rozwojem nie jest wcale takie trudne. Na stronie https://sensly.com/specjalisci/psycholog-sportowy-online można znaleźć cały przekrój psychologów sportu i ich dziedziny zainteresowań.

Sportowcy najczęściej zgłaszają się do specjalisty, gdy nie radzą sobie ze stresem i presją, tracą pewność siebie, chcą popracować nad swoją koncentracją. Zdarzają się również przypadki, w których psycholog interweniuje w przypadku konfliktów w zespole lub niezdrowej rywalizacji.

Do psychologa sportu można udać się na każdym etapie rozwoju. W zależności od wieku, specjalista koncentruje się na innym aspekcie. W przypadku dzieci będzie to psychoedukacja oraz poszerzenie świadomości. Najmłodsi sportowcy często korzystają z zajęć grupowych, na których uczą się m.in. zasad rywalizacji. W przypadku dorosłych zawodników, zakres pracy jest znacznie szerszy.

Ile trwa terapia u psychologa sportu?

Psychoterapia u psychologa sportu jest najczęściej długoterminowa. Jej okres dopasowywany jest indywidualnie, w zależności od indywidualnego przypadku. Współpraca kończy się, gdy obie strony uznają terapię za zakończoną, choć oczywiście decydujący głos należy do pacjenta. Więcej informacji znajdziesz na Sensly.

Fot.: cottonbro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Balans między życiem zawodowym a prywatnym: Czy to możliwe?
Balans między życiem zawodowym a prywatnym: Czy to możliwe?
Balans między życiem zawodowym a prywatnym to temat, który od zawsze budzi wiele emocji i pytań.
Nie masz pomysłu na prezent dla swojej wybranki? Zobacz propozycje!
Nie masz pomysłu na prezent dla swojej wybranki? Zobacz propozycje!
Jesteś w wieloletnim związku i pomysły na oryginalne prezenty urodzinowe, rocznicowe lub z okazji świąt, przychodzą Ci coraz ciężej? A może zawsze miałeś trudność z wyborem prezentów dla swojej wybranki? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na choć jedno pytanie, skorzystaj z naszych propozycji i porad. Dzięki nim możesz sprawić swojej drugiej połówce radość i obradować ją wyjątkowym upominkiem.
Kilka wskazówek, jak wybrać idealny pasek
Kilka wskazówek, jak wybrać idealny pasek
Pomożemy Ci dobrać odpowiednie akcesorium.
Ostatnie wpisy