Szalik nie tylko zapewnia tak ważną podczas chłodnych dni izolację od zimna, ale jest również stylowym i szykownym dodatkiem do codziennego stroju. Sprawdź, jak nosić go do męskiego płaszcza, by zachwycić wszystkich dobrze dobraną, gustowną stylizacją.
Pierwszą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę przy doborze szalika, jest kolor płaszcza. Podstawowa zasada to zachowanie harmonii: oba elementy stroju powinny ze sobą współgrać – nie wyglądać mało elegancko czy chaotycznie. Z tego względu już na wstępie należy zrezygnować z szalików w ekstrawaganckich, krzykliwych barwach, które nadają się do mniej formalnych okryć wierzchnich. Na jakie połączenia warto więc postawić?
Oczywiście stosowanie kontrastów nie jest zabronione, jednak wówczas trzeba wziąć pod uwagę to, na jaką okoliczność zakłada się płaszcz.
Tak jak wszystkie ubrania, męskie płaszcze różnią się od siebie również krojem. Jest on ważnym aspektem w przypadku doboru szala, a dokładniej – odgrywa dużą rolę przy decydowaniu się na jego konkretną długość czy szerokość.
Do prochowców, czyli dwurzędowych płaszczy z kołnierzem, pasują krótkie szaliki, które można owinąć wokół szyi. Chodzi o to, by nie zaburzać proporcji i nie skracać sylwetki. Dobrym oraz dość neutralnym rozwiązaniem będzie także szeroki, gruby komin.
Przy dyplomatkach, płaszczach ulsterskich lub wojskowych można trochę bardziej poszaleć i zakupić dłuższy szal, by poeksperymentować z różnymi wiązaniami.
Oprócz tradycyjnych, jednokolorowych szali na półkach sklepowych znajdują się także modele wzorzyste. Wbrew pozorom pasują one nie tylko do codziennych stylizacji – dobrze dobrane dodają szyku nawet oficjalnym strojom. Do tych pierwszych możesz dopasować właściwie każdy wzór, natomiast do wieczorowych kreacji najlepiej sprawdzają się stonowane, regularne desenie – np. geometryczne.
Jeżeli chodzi o materiał, przed zimnem najlepiej chroni wysokiej jakości wełna. Wykonane z tej tkaniny szaliki są uniwersalne, więc pasują zarówno do prochowców, jak i bosmanek czy budrysówek. Bardziej eleganckimi szalami są wersje kaszmirowe – wyróżniają się szlachetnym wyglądem, delikatnością oraz odpowiednią izolacją chłodu pomimo swojej lekkiej budowy. Dobrze prezentują się na oficjalnych wyjściach, np. na kolację, do kościoła czy na ślub.
Na sam koniec artykułu przedstawiamy jeszcze kilka przydatnych podpowiedzi, które pomogą w stworzeniu gustownej stylizacji:
Podstawową zasadą jest jednak wspomniane wcześniej panowanie nad chaosem. Nie zapominaj jednak, że to Tobie ma się podobać wybrana stylizacja.
Zdj. główne: Clem Onojeghuo/pexels.com