Latem uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu i się opalać. Wiąże się to niestety z ryzykiem oparzeń słonecznych. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Wyróżniamy kilka rodzajów oparzeń słonecznych. Przyczyną ich powstania jest oczywiście nadmierna ekspozycja na słońce. Warto wiedzieć, co je wyróżnia i jak można sobie z nimi radzić. Rozpoznajemy następujące oparzenie słoneczne:
Niezależnie od tego, z jakim oparzeniem mamy do czynienia, jak najszybciej powinniśmy zwalczyć uciążliwe jego następstwa. Jak można to zrobić?
Wyjeżdżając nad morze, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie specyfiki, które załagodzą ewentualne oparzenia. Z lekkimi oparzeniami poradzimy sobie bez pomocy lekarza. Co powinniśmy zrobić? Po pierwsze należy od razu schłodzić skórę. Należy to zrobić przy użyciu wody oraz chłodnych kompresów. Warto przy tym pamiętać, aby często je zmieniać i bardzo delikatnie nakładać na miejsca szczególnie wrażliwe. Wystrzegajmy się stosowania zbyt zimnych okładów, aby nie wywołać szoku termicznego, ponieważ może to nasilić ból. Wśród domowych metod znaleźć można okłady z plasterków ogórka lub pomidora. Niektórzy stosują nawet sok z cytryny. Te metody sprawdzą się najlepiej w ciągu godziny od wystąpienia oparzenia. Powyższe sposoby działają jednak bardzo krótko, warto więc sięgnąć po preparaty z apteki, które będą miały właściwości kojące i łagodzące – piankę, żel lub lekkie mleczko.
W walce ze skutkami oparzenia słonecznego nie powinniśmy smarować skóry gęstymi kremami i tłustymi maściami czy oliwkami. Takie preparaty blokują dostęp powietrza do skóry, przez co proces regeneracji trwa znacznie dłużej. Powinniśmy stawiać na lekkie kosmetyki, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia.
Co i dlaczego wspomaga regenerację skóry?
Skuteczność preparatów zależy od ich składu. Sięgnij po środki, które zawierają:
Oparzenie słoneczne jest niezwykle niebezpieczne, tym bardziej że może oznaczać stan poważny i wymagający opieki lekarskiej. Długotrwałe wystawianie ciała na intensywne słońce może wiązać się z wystąpieniem udaru słonecznego, który objawia się nudnościami, wymiotami, gorączką, a także bólem i zawrotami głowy. W takim przypadku koniecznie należy udać się do zacienionego, chłodnego pomieszczenia, w którym schłodzimy skórę. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą, koniecznie należy wezwać lekarza.
Przeczytaj też: 5 NAWYKÓW ZADBANYCH MĘŻCZYZN
Zdjęcie główne: Den Cops/ pexels.com