Bieganie na bieżni – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym treningu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród amatorów, jak i zawodowców biegania, ćwiczenia na bieżni nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Dlaczego? Wiele osób uważa, że nic nie zastąpi treningu na świeżym powietrzu, a inni, że bieganie na bieżni to prawdziwa katorga. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym treningu, zanim zaczniesz biegać na bieżni.

Bieganie to aktywność fizyczna, która przez wielu jest uznawana za jeden z najlepszych sposobów na zgubienie nadprogramowych kilogramów. Jednak, gdy aura za oknem nie sprzyja na bieganie na świeżym powietrzu, warto zdecydować się na bieganie na bieżni. Co powinno się wiedzieć o takim treningu?

Poznaj zalety biegania na bieżni

Bieżnia do biegania to jedno z najchętniej kupowanych urządzeń fitnessowych na świecie. Skąd wynika jej fenomen? Samo bieganie to aktywność fizyczna, która od lat uchodzi za najlepszą formę walki nie tylko z dodatkowymi kilogramami, ale też jest sprzymierzeńcem wzmacniającym odporność. Osobom, które regularnie biegają znacznie łatwiej utrzymać szczupłą sylwetkę i dobre zdrowie. Maniakom biegania nie przeszkadzają chwilowe załamania pogody, ale niektórym amatorom już tak. Więc co wtedy? Rezygnacja z biegania jest najprostszym i niekoniecznie dobrym sposobem. Dlatego wiele osób korzysta wówczas z pomocy bieżni do biegania, czy to takiej domowej, czy też udając się na trening do klubu fitness.

Jak prawidłowo biegać na bieżni? Ważna jest odpowiednia technika!

Jak w przypadku każdego innego treningu, tak i podczas biegania na bieżni należy zadbać o odpowiednią technikę. W przeciwnym razie ćwiczenia nie przyniosą zadowalających efektów. Jakie są więc zasady prawidłowego treningu na bieżni?

Przed przystąpieniem do treningu, powinno się zadbać o profesjonalny strój biegowy. Odzież sportowa ma dużo zalet, a jedną z nich jest to, że jest szyta ze specjalnych materiałów, które nie kleją się do ciała i przepuszczają powietrze. Zanim wejdziemy na bieżnię, dobrze się rozgrzejmy. To konieczność, jeśli nie chcemy nabawić się niepotrzebnych kontuzji i dobrze rozgrzać mięśnie przed docelowym treningiem. Jakie ćwiczenia wykonywać podczas rozgrzewki? Możemy przez kilka minut (rozgrzewka powinna trwać max. 15 minut) truchtać w miejscu, wykonać kilka pajacyków, przysiadów i skipów. Po wykonaniu ćwiczeń wchodzimy na bieżnię.

Jak postępować w trakcie biegu na urządzeniu fitness? W trakcie biegu nie wolno trzymać się uchwytów, ponieważ doprowadza to do pochylenia sylwetki i niepotrzebnie napinamy dane partie mięśni. Zapamiętajmy, że uchwyty bieżni służą jedynie jako wsparcie podczas zmiany prędkości i jako pomoc przy wchodzeniu na urządzenie i schodzeniu z niego. Istotną kwestią jest to, żeby biegać środkiem pasa biegowego, ponieważ unika się wtedy ograniczenia zakresu ruchu i niepotrzebnego skracania długości kroków. Jeśli będziemy stosować się do tej rady, to osiągniemy lepszą amortyzację i unikniemy napięcia w plecach, ramionach oraz szyi. W trakcie treningu biegowego na bieżni powinniśmy też uzupełniać płyny, bo wzmożony wysiłek fizyczny niestety sprzyja odwodnieniu organizmu. Dlatego pamiętajmy, by w trakcie treningu pić wodę! 

A czy wiesz, że domowa bieżnia to także dobry sposób na zadbanie o codzienną porcję ruchu w przypadku osób, które z określonych powodów nie mogą biegać? Bieżnia to urządzenie, które również świetnie sprawdza w przypadku marszu. Godzinny marsz pomaga poprawić wydolność naszego organizmu, ułatwia spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i co najważniejsze, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i oddechowego.

By bieg lub marsz na bieżni szedł nam dość sprawnie, warto wykonać trening, słuchając swojej ulubionej muzyki. Każdy, kto trenuje, zachwala bieg pod muzyczny rytm. Warto spróbować, by przekonać się o tym samemu!

Przeczytaj też: TRENING W DOMU – PODPOWIADAMY, W JAKIE PRZYRZĄDY DO ĆWICZEŃ WARTO ZAINWESTOWAĆ

Zdjęcie główne: William Choquette/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego oddychanie jest tak ważne podczas treningu i jak robić to prawidłowo?
Dlaczego oddychanie jest tak ważne podczas treningu i jak robić to prawidłowo?
Oddech podczas treningu jest bardzo ważny. Dowiedz się, dlaczego tak jest i jak oddychać prawidłowo.
Nieśmiertelniki męskie – biżuteria zawsze na czasie
Nieśmiertelniki męskie – biżuteria zawsze na czasie
Nieśmiertelniki męskie to ozdoby chętnie kupowane nawet przez tych mężczyzn, którzy nie przepadają za inną biżuterią.
Jak pielęgnować męskie długie włosy?
Jak pielęgnować męskie długie włosy?
Dowiedz się, jak pielęgnować długie włosy, ab Twoja fryzura zawsze wyglądała świetnie.
Ostatnie wpisy