Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego tak bardzo istotne jest to, jak zaprezentujemy się na rozmowie kwalifikacyjnej. Choć o tym, czy dostaniemy pracę decydują w głównej mierze nasze kompetencje i doświadczenie, warto dłuższą chwilę poświęcić na wybranie odpowiedniej stylizacji.
Na rozmowie o pracę powinniśmy być ubrani, a nie przebrani. Jeśli źle będziemy czuli się w danej stylizacji, rekruterzy od razu dostrzegą nasze nienaturalne zachowanie. Czasem warto zrezygnować z niewygodnego eleganckiego garnituru na rzecz równie formalnej, lecz lepiej dopasowanej do nas stylizacji.
Na rozmowie rekrutacyjnej nie istnieje coś takiego jak zbyt formalny ubiór. Czasem lepiej jest przyjść na spotkanie do miejsca, w którym nie obowiązuje elegancki dress code w garniturze niż koszulce z krótkimi rękawami i trampkach. Elegancki ubiór sprawi, że będziemy odbierani poważniej i w sposób niewerbalny zaprezentujemy rekruterom, że zależy nam na danym stanowisku.
Nasz strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być stosowny do stanowiska, na jakie aplikujemy. Jeżeli zależy nam na otrzymaniu pracy na stanowisku kierowniczym, powinniśmy odpowiednio się zaprezentować. Na tę okazję warto postawić na garnitur uszyty z wysokiej jakości wełny oraz eleganckie obuwie. Zasada zakładania czarnego garnituru i białej koszuli obowiązuje jedynie podczas spotkań wieczornych. Na rozmowę o pracę spokojnie można włożyć coś w mniej oczywistych (choć nadal stonowanych) kolorach, jak np. szarość lub granat.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzaną w pełnym letnim słońcu będzie różnił się od stylizacji na mroźny zimowy dzień. Jednak w obu przypadkach dobrze sprawdzi się klasyczna marynarka uszyta z naturalnej tkaniny. Latem warto postawić na len lub bawełnę, a zimą na tweed oraz wełnę.
W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać się z przeprowadzaniem rozmowy kwalifikacyjnej zdalnie. Oczywiście na tę okoliczność również obowiązuje odpowiedni strój, choć można sobie pozwolić na więcej swobody. Jeśli aplikujemy do miejsca pracy, w którym nie obowiązuje oficjalny dress code, możemy zrezygnować z krawata i koszuli, na rzecz eleganckiego swetra. Jednak gdy na stanowisku wymagany jest od nas oficjalny strój, nie możemy iść na ustępstwa. Nawet podczas zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy włożyć na siebie koszulę, krawat i garnitur.
Istnieją pewne sztuczki, które pozwolą nam na zrobienie lepszego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jedną z nich jest założenie błękitnej koszuli – kolor ten wzbudza zaufanie i będziemy postrzegani jako osoby sumienne i profesjonalne.
Jeżeli decydujesz się na założenie krawata na rozmowę kwalifikacyjną pamiętaj, by był on w ciemniejszym kolorze niż koszula. Unikaj jednak kolorów, które za bardzo rzucają się w oczy, jak np. czerwień, zieleń lub kobalt. Taka ostra gra intensywnych kolorów z bielą koszuli może rozproszyć rekruterów.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com