Witamina C coraz częściej jest jednym ze składników kosmetyków do twarzy i ciała. O jej dobroczynnym działaniu przekonuje się coraz więcej osób, które stawiają na świadomą pielęgnację. Jak wpływa na naszą skórę i dlaczego warto ją wprowadzić do naszej codziennej rutyny?
Wpływ witaminy C na nasz organizm jest powszechnie znany. Witamina ta w naszej diecie wzmacnia naszą odporność, ma działanie antyoksydacyjne, wpływa na wchłanianie żelaza i działa korzystnie na nasze naczynia krwionośne. Okazuje się jednak, że na tym lista zalet witaminy C się nie kończy.
Nakładając kosmetyki z witaminą C na twarz, działamy na nią przeciwstarzeniowo. Substancja ta neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za wczesne starzenie się skóry. Stosowanie witaminy C to, obok ochrony przeciwsłonecznej, najlepsza profilaktyka przeciwstarzeniowa skóry.
Jeśli borykasz się z przebarwieniami, również powinieneś rozważyć wprowadzenie kosmetyków z witaminą C do swojej codziennej pielęgnacji. Witamina C wykazuje delikatne działanie złuszczające oraz zdolność do hamowania enzymu tyronazy, który uczestniczy w produkcji melaniny. Tak więc przy regularnym stosowaniu kosmetyków z dodatkiem witaminy C, możemy rozjaśnić przebarwienia i wyrównać koloryt skóry.
Jeśli posiadasz cerę naczynkową, stosowanie witaminy C pomoże Ci wzmocnić i uszczelnić ściany naczyń krwionośnych.
Witamina C może ukrywać się w składzie pod wieloma różnymi nazwami. Każda z nich wykazuje trochę inne właściwości. Analizując składy, warto więc wiedzieć, po którą z nich sięgnąć, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
Czyli inaczej kwas askorbinowy. Wykazuje największą aktywność, przez co jest najbardziej skuteczny. Jest pomocny w walce z przebarwieniami, gdyż pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. Jednak nie poleca się stosować go przy wrażliwej skórze, ponieważ może powodować podrażnienia i łuszczenie się naskórka.
Ta forma witaminy C jest najczęściej spotykana w różnego rodzaju olejkach, masłach i oleistych serach. Daje podobne efekty, jak kwas askorbinowy, jednak na widoczne efekty trzeba czekać nieco dłużej. Ze względu na swoje delikatne działanie, jest polecana osobom z wrażliwą cerą.
Można go znaleźć także pod prostszą nazwą glukozyd askorbylu. Działa łagodnie i stopniowo, jednak cechuje go możliwość przenikania do głębszych warstw skóry.
To zdecydowanie najłagodniejsza forma witaminy C, jaką możemy spotkać na rynku. Dlatego właśnie występuje w kosmetykach w wyższym stężeniu niż inne odmiany witaminy C. Nie przenika do głębszych warstw naskórka i jest rozpuszczalna w wodzie. Działa stopniowo, dlatego na jej efekty możemy poczekać nieco dłużej.
Kryć się może także pod nazwą etylowy kwas askorbinowy. Jest rozpuszczalny w wodzie i wykazuje dużą skuteczność w syntezie kolagenu.
Witamina C jest stosunkowo bezpieczną substancją i nie istnieją żadne większe przeciwwskazania do jej stosowania. Krążą słuchy, że nie powinno się jej stosować latem, kiedy nasza skóra wystawiona jest na większe promieniowanie słoneczne. Jednak coraz więcej osób potwierdza, że jest to mit – witamina C może być nawet stosowana jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Jednak latem jej dobroczynne działanie jest nieco słabsze.
Zdjęcie główne: Diana Polekhina/unsplash.com