Artykuł sponsorowany
Rozważasz wyjazd za granicę w celach zarobkowych? Dowiedz się, jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem.
Najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę w momencie, kiedy mamy już podpisaną umowę i nie musimy martwić się o szybkie szukanie pracy na miejscu. Ofert można szukać samodzielnie lub za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. Należy zawsze pamiętać o weryfikacji źródła oferty i dokładnym sprawdzeniu pracodawcy. Współpraca z agencją jest bardziej komfortowa, ponieważ często obejmuje także opiekę nad pracownikiem, pomaga znaleźć zakwaterowanie i gwarantuje legalność zatrudnienia oraz pomoc w kwestiach formalnych. Dzięki pomocy agencji pracy tymczasowej nie musisz martwić się o utratę zasiłków socjalnych czy ewentualne problemy ze względu na barierę w komunikacji, ponieważ będziesz pod stałą opieką polskojęzycznego opiekuna projektu. W sieci można znaleźć wiele ofert sezonowych, które nie wymagają znajomości języka, np. przy zbiorze owoców, w magazynie czy na produkcji.
Polacy najczęściej wybierają Niemcy, Wielką Brytanię, Belgię, Holandię lub kraje skandynawskie, jeśli chodzi o kierunek emigracji zarobkowej. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w pracy stałej lub tymczasowej w magazynie w Holandii, sprawdź oferty dostępne na stronie agencji Contrain: https://contrain.pl/panstwa/holandia/praca-na-magazynie-holandia/.
Przed wyjazdem warto zgromadzić kapitał, który zapewni Ci stabilność i pozwoli pokryć koszty zakwaterowania (zwłaszcza kaucję za wynajem), dojazdów do pracy czy żywności, zanim otrzymasz pierwszą wypłatę. Jeśli wyjeżdżasz do kraju europejskiego, to warto wyrobić kartę EKUZ. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli podejmujesz pracę stałą, a Twój pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego w państwie, w którym pracujesz, automatycznie tracisz prawa ubezpieczenia w Polsce, a tym samym karta EKUZ wygasa. Na wyjazd należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, dowód lub paszport, który będzie ważny jeszcze min. pół roku. Niezbędne może być także prawo jazdy, zwłaszcza jeśli interesuje Cię praca kierowca tira, a także uprawnienia i certyfikaty przetłumaczone na język angielski, które są potrzebne do objęcia stanowiska. Dobrze jest mieć także przygotowane CV, list motywacyjny oraz referencje od poprzednich pracodawców w języku angielskim. Nie zapomnij także o otworzeniu zagranicznego numeru konta bankowego.
Znajomość języka obcego pozwoli Ci znaleźć bardziej satysfakcjonującą pracę za granicą, a także zapewni większy komfort, niezależność i umożliwi nawiązywanie głębszych relacji. Warto sprawdzić kurs business english online, dzięki któremu nabierzesz płynności w rozmowach biznesowych. Wyjeżdżając do pracy za granicę, warto mieć ze sobą zaświadczenie ukończenia kursu lub certyfikatu językowego, który potwierdza znajomość języka obcego i określa jego poziom.
Fot.: Scott Blake/unsplash.com