Najsmutniejsi fani muzyki na świecie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

Muzyka porusza ludzi, wywołując różne emocje, od poczucia szczęścia i miłości po  te odmienne, czyli smutek i gniew. Rytm i energia, a także tekst piosenki mogą okazać się  bardzo pomocne, gdy nie możemy wyrazić słowami tego, co  w danym momencie czujemy. Preply zbadała aż 92 społeczności popularnych muzyków i zespołów muzycznych, poddając analizie ponad 200 tys. postów i komentarzy na forach serwisu Reddit. Następnie wyselekcjonowała słowa i frazy nacechowane emocjonalnie, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie emocje wywołują wśród fanów poszczególni wykonawcy. 

Ed Sheeran i U2 mają najszczęśliwszych fanów

Czasami mówienie o tym, że jest się  bardzo szczęśliwym nie wystarczy. Czasem brakuje słów, by opisać nostalgiczne momenty, spotkanie miłości swojego życia lub radość z letnich dni. Jednak niektórzy artyści idealnie to uchwycili w swoich tekstach i muzyce.

Jak pokazuje badanie Preply, muzycy tacy jak Ed Sheeran i U2 dzięki swojej bardzo optymistycznej muzyce są w stanie wywołać w fanach poczucie szczęścia. Używanie metafor, które przywodzą na myśl radosne, beztroskie wspomnienia z życia, sprawia, że ich piosenki są ich odbiorcom szczególnie bliskie.

Poczucie szczęścia są w stanie wzbudzić w słuchaczach też bardziej rockowe bity. Plasujący się pośrodku zestawienia Led Zeppelin (26 miejsce) i 21 Pilots (pozycja 39) są tego najlepszym przykładem. Z kolei artyści, którzy zgodnie z algorytmem wywołują najmniej szczęścia Cardi B (niechlubne 1. miejsce)i Megan Thee Stallion (2. miejsce pod względem najmniej szczęśliwych fanów), znajdują się blisko szczytu listy wykonawców budzących uczucie gniewu.

Wyrażanie swoich emocji niczym „smutny klaun” z Panic! At the Disco

Niektórzy artyści sprawiają, że ich fani czują się przybici – niezależnie od tego, czy w swoich tekstach przywołują uczucie żalu, melancholii czy głębokiego smutku.

Na szczycie listy artystów wywołujących największy smutek wśród fanów znalazł się zespół Panic! At the Disco (1. miejsce). Podczas gdy sama muzyka zespołu brzmi jednak optymistycznie i zabawnie, teksty uznano za wyjątkowo smutne.

Co ciekawe, fakt, że muzyka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z życia artystów, w odczuciach fanów dodaje utworom smutku. Doskonały przykład stanowi Chester Bennington, wokalista Linkin Park (2. miejsce), który w swoich utworach przywołuje ból wynikający z jego stanu psychicznego, czy Britney Spears (5. miejsce), która od najmłodszych lat trafiała na pierwsze strony gazet, a swoje osobiste przeżycia opisuje w tekstach swoich piosenek.

Odczucia często podkreśla też unikalny głos wykonawcy. Poruszenie w sercach fanów wzbudza chociażby niezwykła tonacja Halsey (6. miejsce).

Z kolei najmniejszy smutek w swoich odbiorcach wywołują artyści tacy jak Dua Lipa (1. miejsce), Pink (2.) i Camila Cabello (3.).

Wyraź złość z Cardi B

Cardi B i Megan Thee Stallion) rozpoczynają zestawienie artystów, których twórczość wywołuje największe uczucie gniewu czy złości. Obie artystki przemawiają zupełnie nowym językiem na zdominowanej przez mężczyzn rapowej scenie.

Katy Perry, Selena Gomez i Ariana Grande, chociaż tekstom ich piosenek nie można odmówić charakteru, należą z kolei do artystów, którzy wywołują w ludziach najmniej negatywnych emocji.

I kolejna ciekawostka – w pierwszej dziesiątce „gniewnego” zestawienia znalazły się tylko dwa zespoły rockowe: Guns N’ Roses (6.) i Metallica (7.).

Tell Me You Love Me – Demi Lovato

Bez względu na to, w jakim języku wyśpiewane, słowa „kocham Cię” mogą być jak się okazuje najtrudniejsze w przekazie. Są jednak artyści, którzy potrafią stworzyć teksty, które ułatwiają wyrażanie emocji o miłości.

Z analiz Preply wynika, że kobiety są w stanie wyrazić miłość poprzez muzykę lepiej niż mężczyźni. W pierwszej dziesiątce artystów, którzy najskuteczniej przywołują emocje związane z miłością znalazły się właśnie kobiety. Pierwsze trzy miejsca należą do Demi Lovato, Katie Perry i Dua Lipa.

Dla równowagi, w pierwszej dziesiątce artystów, których utwory nie sprawiają, że fani przenoszą się myślami do romantycznych momentów, zajmują muzycy płci męskiej.

Metodologia:

W przeprowadzonym w marcu 2023 roku badaniu, Preply przeanalizował ponad 200 tys. popularnych postów i komentarzy w społecznościach fanów w serwisie Reddit (tzw. subredditach) obejmujących 92 popularnych artystów i zespołów muzycznych.

Dla każdego artysty przeanalizowano od 150 do 200 postów na jego subreddicie, które łącznie zawierają od 300 do 4000 komentarzy. Średnio analizie poddano 175 postów i 2200 komentarzy na wykonawcę.

Powstała w ten sposób lista wykonawców, z których wszyscy byli przynajmniej częściowo aktywni w ciągu ostatnich 40 lat. Lista jest zarówno wyczerpującym katalogiem muzyki popularnej z ostatnich kilku dekad, jak i pokazuje artystów, którzy pojawili się na scenie niedawno. Obejmuje wszystkich, od Charli XCX i Bad Bunny po Metallicę i Michaela Jacksona.

Traktując każdy indywidualny post i komentarz jako odizolowaną „frazę”, wykorzystaliśmy zestaw danych o nazwie Emotion, który mierzy emocjonalny ładunek języka. Każda wypowiedź została oceniona pod kątem cech „smutku”, „radości”, „miłości”, „złości”, „strachu” i „zaskoczenia”. Następnie każda wypowiedź została oznaczona nazwą emocji, dla której uzyskała najwyższy wynik. 

Fot.: Attentie Attentie/unsplash.com

Artykuł powstał we współpracy z marką Preply.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stylowo przetrwać przedwiośnie? Oto szczypta inspiracji
Jak stylowo przetrwać przedwiośnie? Oto szczypta inspiracji
Przedwiośnie to dla niektórych trudny modowo czas.
Czym kierować się przy wyborze męskiej aktówki?
Czym kierować się przy wyborze męskiej aktówki?
Dla wielu mężczyzn aktówka to nie tylko element garderoby, ale również narzędzie pracy. Dlatego wybór odpowiedniego modelu jest tak ważny. Jakie kryteria powinny decydować o zakupie i na co zwrócić uwagę? Oto kilka porad.
Rano czy wieczorem? Kiedy jest najlepsza pora na trening?
Rano czy wieczorem? Kiedy jest najlepsza pora na trening?
Czy istotne jest to, o jakiej porze dnia ćwiczymy? Oczywiście! O innej porze łatwiej schudnąć, a o innej nabrać muskulatury. Sprawdź, kiedy ćwiczyć!
Ostatnie wpisy