Planujesz rejs łodzią? Te rzeczy musisz mieć!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dylemat, co zabrać ze sobą na rejs, towarzyszy każdemu początkującemu żeglarzowi. Warto nie zostawiać pakowania na ostatnią chwilę.

Wybierając rzeczy na wyprawę, należy uwzględnić akwen, po którym planujesz pływać, trwającą porę roku i długość wyprawy. Ważne jest również to, czy podczas rejsu zostały zaplanowane postoje, czy większość czasu spędzicie na wodzie.

Pakowanie

Zapomnij o walizkach i plecakach z metalowych stelażem! Na łodzi czy jachcie nie będzie dla nich miejsca. Spakuj się do miękkiej torby podróżnej albo żeglarskiego worka, który da się złożyć i umieścić na półce lub w schowku.

Odzież żeglarska

Na brzegu może być ciepło, ale na wodzie aura szybko się zmienia. Jeśli planujesz rejs, pamiętaj o tym, żeby przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne. Odzież powinna zapewniać swobodę ruchów, być komfortowa w noszeniu i wykonana z materiałów odpornych na działanie wody. Na wietrzne i deszczowe dni konieczne będą sztormiaki. Ich materiał powinien być wiatroszczelny, wodoodporny i szybkoschnący, a przy tym pozwalający skórze oddychać. Profesjonalne męskie sztormiaki posiadają wysoki, polarowy kołnierz, wyprofilowane rękawy i odblaskowe panele, dzięki którym praca pokładowa będzie łatwiejsza. Z kolei sztormiaki damskie często wyposażone są dodatkowo w ocieplane kieszenie, a także pasy i ściągacze u dołu kurtki pozwalające na regulację obwodu i dopasowanie sztormiaka do sylwetki. 

Pogoda może nie dopisywać, ale istotne jest, żeby zapewnić sobie komfort termiczny podczas wysiłku fizycznego. Podczas rejsu z pewnością przydadzą Ci się koszulki żeglarskie z szybkoschnącego materiału. Warto kupić koszulkę, która będzie funkcjonalna również latem ze względu na filtr chroniący przed promieniami słonecznymi. Pamiętaj też o spakowaniu dwóch par obuwia – jedne będą służyły do chodzenia po brzegu, a drugie, najlepiej z antypoślizgową podeszwą, do poruszania się po statku. Nawet jeśli planujesz rejs latem, ranki i wieczory mogą być zimne. W Twojej torbie powinny się także znaleźć polarowa bluza i nieprzemakalne spodnie. Dla ochrony głowy przed słońcem i deszczem, weź ze sobą kapelusz z rondem albo czapkę z daszkiem. Zimą i jesienią koniecznie spakuj ciepłą, najlepiej wełnianą czapkę i rękawiczki.

W twoim ekwipunku żeglarskim powinny znaleźć się także:

  • mapa jezior, po których planujesz pływać;
  • powerbank do ładowania telefonu, ładowarka;
  • latarka, najlepiej czołowa;
  • okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy od słońca odbijającego się od białych powierzchni;
  • śpiwór;
  • ręczniki i pościel (jeśli nie znajdują się w wyposażeniu);
  • zestaw pierwszej pomocy, leki, artykuły higieniczne;
  • spray na komary, środek przeciwkleszczowy, maść na ukąszenia, wapno;
  • krem SPF do opalania i maść na ewentualne oparzenia;
  • scyzoryk;
  • rękawiczki żeglarskie;
  • dokumenty: dowód lub paszport, uprawnienia żeglarskie;
  • karta, gotówka; pieniądze na kaucję zwrotną za łódź i na nieprzewidziane wydatki.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Laseroterapia twarzy – dlaczego warto z niej skorzystać?
Laseroterapia twarzy – dlaczego warto z niej skorzystać?
Jedną z coraz popularniejszych opcji jest laseroterapia twarzy, innowacyjna technologia wykorzystująca światło laserowe w celu poprawy wyglądu skóry i redukcji różnych problemów dermatologicznych.
Akcesoria do golenia dla mężczyzn: Must-have dla doskonałego golenia
Akcesoria do golenia dla mężczyzn: Must-have dla doskonałego golenia
Odkryj must-have akcesoria do golenia dla mężczyzn: od maszynki i pędzla po krem i balsam. Udoskonal swoją rutynę pielęgnacyjną.
Jakie są najważniejsze zasady higieny jamy ustnej
Jakie są najważniejsze zasady higieny jamy ustnej
Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto pamiętać, że to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, ponieważ brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może prowadzić do różnych chorób, takich jak próchnica, choroby przyzębia czy zapalenia dziąseł. W tym artykule omówimy najważniejsze zasady higieny jamy ustnej.
Ostatnie wpisy