Workowaty garnitur, koszula, kwadratowy czubek butów, męska biżuteria czy asymetryczna fryzura – o tym wszystkim najlepiej zapomnieć i w żadnym razie do tego nie wracać.
Niekiedy wiodące tendencje w świecie fashion bywają dość zaskakujące. Ile razy spotkałeś się z sytuacją, gdzie to, co było modne, absolutnie nie podkreślało Twojej sylwetki, a wręcz jej szkodziło? Z pewnością nie jeden raz. Poniżej prezentujemy trendy, które zdecydowanie już przeminęły i lepiej zamknąć tę szufladkę.
Na początek garnitur, czyli dla niektórych codzienny strój służbowy, dla innych okazjonalny, zakładany na większe wyjścia, uroczyste kolacje, wesela i inne imprezy okolicznościowe. Bez względu jednak na to, kiedy i jak długo będziesz nosił garnitur, nie może on być zbyt szeroki i luźny.
Takie modele były hitem lat 90. XX wieku i niech tam zostaną, choć projektanci co jakiś czas próbują wprowadzić workowaty garnitur na salony. Na szczęście ich projekty nie cieszą się dużym powodzeniem. I dobrze. Świadomość mężczyzn w tym zakresie zdecydowanie wzrosła.
Kiedyś próżno było szukać jakiegokolwiek dopasowanego modelu, który by świetnie leżał, a jednocześnie był też bardzo wygodny. Teraz nie ma z tym żadnego problemu. Wystarczy wybrać się do sprawdzonego salonu, gdzie sprzedawca pomoże w wyborze.
Taka sama sytuacja miała miejsce z koszulą. Ta również kiedyś była bardzo szeroka – nie tylko w pasie, ale też w rękawach. Może i było to całkiem wygodne, bo luźne, jednak absolutnie nie sprzyjało sylwetce. Obecnie produkowane modele, mimo swojego dopasowania, wcale nie odbiegają komfortem noszenia od tych szerokich. Pamiętaj też, że wystający biały podkoszulek czy T-shirt nie wygląda dobrze! Jeśli już musisz coś takiego założyć z obawy przed zimnem, wówczas wybierz podkoszulek w cielistym kolorze, który będzie tak niewidoczny, jak bielizna noszona przez kobiety.
Pamiętaj też, by wybierać ubrania w swoim rozmiarze, które nie zaburzą proporcji sylwetki, a wręcz przeciwnie – podkreślą jej atuty. Co ważne, dopasowana marynarka, spodnie czy koszula nie oznaczają, że strój będzie obcisły i krępujący ruchy!
Jak już była mowa o garniturze, to teraz nie może zabraknąć obuwia. Zmorą dawnych czasów, czyli znowu lat 90. ubiegłego wieku, były buty z kwadratowym czubkiem, a raczej czubem, bo wizualnie były one dość toporne. To jednak nie przeszkadzało tysiącom mężczyzn w kupowaniu ich i noszeniu nawet na co dzień.
Gdy któraś marka zdecyduje się wskrzesić ten trend, lepiej nie wybieraj się wówczas do sklepu. Buty są dopełnieniem całej stylizacji, powinny być lekko zwężane i w żaden sposób nie powodować, że cała sylwetka wydaje się być masywna i ociężała.
Do formalnych i mniej formalnych strojów wybierz lepiej derby z otwartą przyszwą albo oxfordy. Twój wygląd zdecydowanie na tym zyska.
Łańcuchy, sygnety, naszyjniki, bransoletki i kolczyki – mogłoby się wydawać, że noszą je wyłącznie kobiety, jednak w pewnym momencie był na nie szał wśród mężczyzn. Niestety zazwyczaj popadali w skrajność i nakładali mnóstwo biżuterii jednocześnie – i to bardzo widocznej.
Jeśli nie jest to element Twojej scenicznej stylizacji, kostiumu teatralnego bądź filmowego, nie decyduj się na zakładanie biżuterii. Tak właściwie panowie mogliby ograniczyć się do zegarka (tutaj pole do popisu jest bardzo szerokie, można kupić zegarek dowolnej wielkości, koloru, który też będzie miał mnóstwo dodatkowych funkcji) i ewentualnie obrączki, jeśli któryś jest już żonaty.
Na koniec zostawiliśmy jeden smaczek w postaci uczesania, które biło rekordy popularności w latach 80. i 90. Mowa o tzw. fryzurze „na czeskiego piłkarza”. Chodziło o zachowanie krótkich włosów z przodu i długich z tyłu, a do tego jeszcze często dochodziło nie golenie wąsów.
Mężczyźni chcieli być jak ubóstwiany bohater amerykańskiego serialu MacGyver. I to mężczyźni pochodzący z różnych grup społecznych czy zawodowych, a także gwiazdy muzyki i sportu. Czasy jednak minęły, trendy również i ten styl uczesania lepiej omijać szerokim łukiem.
Przeczytaj też: 5 TRENDÓW NA SEZON JESIEŃ–ZIMA 2020/21, KTÓRE POWINIEN ZNAĆ KAŻDY STYLOWY MĘŻCZYZNA
Zdjęcie główne: Ron Galella/ Ron Galella Collection/ Getty Images