Co sprawdzić w aucie przed podróżą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wakacje to okres podróżowania i zwiedzania nowych miejsc. Jeśli planujesz wycieczkę, z pewnością zastanawiasz się nad najbardziej opłacalnym środkiem transportu. Czasami kalkulacje wskazują, że najlepiej będzie wybrać się gdzieś własnym autem – w takich przypadkach koniecznie musisz zadbać o bezpieczeństwo podróży.

Regularne serwisy to nie wszystko

Każdy samochód powinien być regularnie serwisowany i sprawdzany pod względem stanu technicznego. Tego typu kontrole są bardzo ważne i znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia nagłej awarii lub usterki, ale przed dłuższą podróżą warto sprawdzić przynajmniej kilka rzeczy. I to nawet wtedy, kiedy do kolejnej rutynowej kontroli zostało jeszcze sporo czasu! Do najistotniejszych elementów wymagających sprawdzenia przed wyjazdem należą: stan opon, sprawność świateł, olej silnikowy oraz płyny eksploatacyjne.

Stan opon

Zanim wyjedziesz w podróż, obejrzyj wszystkie opony. Nie chodzi tylko o te, która są w użytku – upewnij się, że zapasowa opona wożona w bagażniku również jest w dobrym stanie. Przede wszystkim, w żadnym kole nie powinno brakować powietrza. Warto również zabezpieczyć się na wypadek złapania gumy. Sprawdź, czy w Twoim aucie na pewno znajduje się podnośnik i klucz do kół. Jeśli stwierdzisz, że Twoje opony są wytarte, sparciałe albo po prostu nie budzą Twojego zaufania, wymień je przed wyjazdem. Pamiętaj, że jadąc na wakacje zapewniasz samochodowi dodatkowe obciążenie w postaci bagaży i pokonywania dużych odległości.

Płyny eksploatacyjne i sprawność świateł

To, co zapewni Ci bezpieczną jazdę i będzie wsparciem podczas różnych warunków atmosferycznych na drodze, to sprawne światła, dobra kondycja płynu hamulcowego, a także odpowiednie poziomy płynu chłodzącego, płynu do spryskiwaczy i tak dalej. Przed każdą podróżą zajrzyj pod maskę i upewnij się, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że zbyt duża utrata płynów eksploatacyjnych może świadczyć o niewykrytych usterkach i warto w takiej sytuacji zdecydować się na przegląd techniczny. Szczególnie ważny jest przy tym płyn hamulcowy, ponieważ mimo optymalnego działania w codziennych warunkach, przy dużym obciążeniu gwałtowne hamowania mogą doprowadzić do jego zagotowania się. Jeśli masz wątpliwości do to działania Twojego samochodu, na przykład wydaje Ci się, że za dużo pali, obserwujesz dymienie albo nieproporcjonalne zużycie oleju, sprawdź, co możesz zrobić, odwiedzając serwis Liquimoly.

Olej silnikowy 

Olej silnikowy zachowuje się inaczej przy codziennym użytkowaniu samochodu, a inaczej – kiedy auto jest zapakowane rzeczami i wyciąga duże, autostradowe prędkości. Z tego powodu powinieneś sprawdzić poziom oleju przed wyruszeniem w podróż. Jeśli jest niski – zadbaj o posiadanie dolewki. Pamiętaj również, że jeżeli obserwujesz wzrost zużycia oleju podczas normalnej jazdy, może to świadczyć o niewykrytej lub zbliżającej się usterce. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się z autoryzowanym serwisem.

Zdjęcie główne: pexels.com/Riccardo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tesla – auto przyszłości czy przynęta na laików?
Tesla – auto przyszłości czy przynęta na laików?
Zamieniając marzenia o jeździe autonomicznej w rzeczywistość, Tesla urosła do miana lidera wśród najbardziej progresywnych marek. Z tą pozycją wiąże się jednak nie tylko prestiż, lecz przede wszystkim odpowiedzialność. Jak radzi sobie z nią Tesla?
Najsmutniejsi fani muzyki na świecie
Najsmutniejsi fani muzyki na świecie
Muzyka porusza ludzi, wywołując różne emocje, od poczucia szczęścia i miłości po  te odmienne, czyli smutek i gniew.
6 zasad, dzięki którym samodzielnie obetniesz włosy i… nie przestraszysz się własnego odbicia w lustrze
6 zasad, dzięki którym samodzielnie obetniesz włosy i… nie przestraszysz się własnego odbicia w lustrze
Samodzielnie strzyżenie męskie w domu nie musi być wcale tak straszne i trudne, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Skorzystaj z naszych wskazówek!
Ostatnie wpisy