Co sprawdzić w aucie przed podróżą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wakacje to okres podróżowania i zwiedzania nowych miejsc. Jeśli planujesz wycieczkę, z pewnością zastanawiasz się nad najbardziej opłacalnym środkiem transportu. Czasami kalkulacje wskazują, że najlepiej będzie wybrać się gdzieś własnym autem – w takich przypadkach koniecznie musisz zadbać o bezpieczeństwo podróży.

Regularne serwisy to nie wszystko

Każdy samochód powinien być regularnie serwisowany i sprawdzany pod względem stanu technicznego. Tego typu kontrole są bardzo ważne i znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia nagłej awarii lub usterki, ale przed dłuższą podróżą warto sprawdzić przynajmniej kilka rzeczy. I to nawet wtedy, kiedy do kolejnej rutynowej kontroli zostało jeszcze sporo czasu! Do najistotniejszych elementów wymagających sprawdzenia przed wyjazdem należą: stan opon, sprawność świateł, olej silnikowy oraz płyny eksploatacyjne.

Stan opon

Zanim wyjedziesz w podróż, obejrzyj wszystkie opony. Nie chodzi tylko o te, która są w użytku – upewnij się, że zapasowa opona wożona w bagażniku również jest w dobrym stanie. Przede wszystkim, w żadnym kole nie powinno brakować powietrza. Warto również zabezpieczyć się na wypadek złapania gumy. Sprawdź, czy w Twoim aucie na pewno znajduje się podnośnik i klucz do kół. Jeśli stwierdzisz, że Twoje opony są wytarte, sparciałe albo po prostu nie budzą Twojego zaufania, wymień je przed wyjazdem. Pamiętaj, że jadąc na wakacje zapewniasz samochodowi dodatkowe obciążenie w postaci bagaży i pokonywania dużych odległości.

Płyny eksploatacyjne i sprawność świateł

To, co zapewni Ci bezpieczną jazdę i będzie wsparciem podczas różnych warunków atmosferycznych na drodze, to sprawne światła, dobra kondycja płynu hamulcowego, a także odpowiednie poziomy płynu chłodzącego, płynu do spryskiwaczy i tak dalej. Przed każdą podróżą zajrzyj pod maskę i upewnij się, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że zbyt duża utrata płynów eksploatacyjnych może świadczyć o niewykrytych usterkach i warto w takiej sytuacji zdecydować się na przegląd techniczny. Szczególnie ważny jest przy tym płyn hamulcowy, ponieważ mimo optymalnego działania w codziennych warunkach, przy dużym obciążeniu gwałtowne hamowania mogą doprowadzić do jego zagotowania się. Jeśli masz wątpliwości do to działania Twojego samochodu, na przykład wydaje Ci się, że za dużo pali, obserwujesz dymienie albo nieproporcjonalne zużycie oleju, sprawdź, co możesz zrobić, odwiedzając serwis Liquimoly.

Olej silnikowy 

Olej silnikowy zachowuje się inaczej przy codziennym użytkowaniu samochodu, a inaczej – kiedy auto jest zapakowane rzeczami i wyciąga duże, autostradowe prędkości. Z tego powodu powinieneś sprawdzić poziom oleju przed wyruszeniem w podróż. Jeśli jest niski – zadbaj o posiadanie dolewki. Pamiętaj również, że jeżeli obserwujesz wzrost zużycia oleju podczas normalnej jazdy, może to świadczyć o niewykrytej lub zbliżającej się usterce. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się z autoryzowanym serwisem.

Zdjęcie główne: pexels.com/Riccardo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oparzenia słoneczne – wiesz, jak sobie z nimi radzić?
Oparzenia słoneczne – wiesz, jak sobie z nimi radzić?
Planujesz wakacje i chcesz się odpowiednio przygotować do wypoczynku na pełnym słońcu? A może zdarza Ci się pracować w pełnym skwarze i masz nieprzyjemne doświadczenia z oparzeniami słonecznymi? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić.
Jakie okulary męskie są modne?
Jakie okulary męskie są modne?
W tym artykule omówimy najnowsze trendy w modzie okularowej dla mężczyzn i podpowiemy, jak znaleźć idealne okulary, które będą dodawać uroku każdej stylizacji.
Z tymi trendami pożegnaliśmy się i mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy witać ich z powrotem
Z tymi trendami pożegnaliśmy się i mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy witać ich z powrotem
Poznaj rzeczy, które kiedyś były modne, ale już nie są. I dobrze, bo nie służyły one ani sylwetce, ani ogólnemu wyglądowi.
Ostatnie wpisy