Jak przygotować się do obserwacji zwierząt w lesie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Jeśli jednak chcesz czerpać z niego pełną przyjemność, to musisz się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dobra lornetka oraz aparat to podstawa

Lornetka pozwoli Ci zobaczyć to, czego nie dostrzeżesz gołym okiem. Dlatego też koniecznie musisz się w nią wyposażyć, jeśli chcesz obserwować zwierzęta w lesie. Najważniejszym kryterium podczas wyboru lornetki jest jej rodzaj. Jest ich dostępnych dość sporo, dlatego też możesz wybrać model uniwersalny lub bardziej wyspecjalizowany. Jaka lornetka będzie najlepsza dla Ciebie? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie lornetka uniwersalna. Jak sama nazwa wskazuje, jest to lornetka, której możesz używać w wielu sytuacjach. Taką uniwersalnością charakteryzują się lornetki 8×42, najlepiej modele wodoodporne, zabezpieczone przed zaparowaniem od wewnątrz i z dobrej jakości optyką pokrytą wielowarstwowo powłokami antyodblaskowymi.

Możesz także wybrać nieco bardziej profesjonalny model, czyli lornetkę przystosowaną konkretnie do obserwacji przyrody. Dzięki takiej lornetce będziesz mieć możliwość podziwiania nawet tych płochliwych lub niebezpiecznych zwierząt. Sprzęt do obserwacji przyrody bardzo często wyposażony jest w statyw. Charakteryzuje się on także  duże powiększenie i jasna optyka pokryta wielowarstwowo powłokami antyrefleksyjnymi. Jeśli obserwacje chcesz prowadzić także wieczorem, to warto zainwestować w model z większym obiektywem na przykład 50 mm. Popularne wersje lornetek do obserwacji przyrody to modele 8×42, 10×42 czy 10×50.

Jeśli szukasz idealnej lornetki do obserwacji zwierząt w lesie, to koniecznie odwiedź stronę internetową producenta akcesoriów myśliwskich PARD.

Oprócz lornetki warto zabrać ze sobą także aparat fotograficzny. Szczególnie na początku może być ciężko z określeniem gatunku danego zwierzęcia, a powód tego jest bardzo prosty – wiele z nich to bardzo płochliwe osobniki. Aparat fotograficzny jest więc bardzo przydatny do uwiecznienia i udokumentowania swojej obserwacji oraz późniejszego sprawdzenia gatunku.

Wygodne ubrania i obuwie

Wybierając się do lasu na obserwację dzikich zwierząt, warto także ubrać wygodną odzież oraz buty.  Często zdarza się, że pomimo pierwotnych planów prowadzenia obserwacji stacjonarnej, Twoje wyjście może skończyć się kilkukilometrowym marszem. Wygodne buty trekkingowe męskie, które nie ocierają i są sprawdzone oraz wygodne, będą więc bardzo przydatne. Dobrze byłoby, gdyby buty były również wodoodporne. W kwestii ubioru należy pamiętać o słynnej metodzie „na cebulkę”. Dodatkowo zawsze warto mieć przy sobie kurtkę przeciwdeszczową z kapturem.

W przypadku ubrania na obserwację zwierząt w lesie bardzo duże znaczenie ma także ich kolor. Wybierając się w teren, postaraj się dobrać kolory odzieży, do tych występujących w otoczeniu, w jakim będziesz prowadzić obserwacje. Należy unikać kolorów mocno kontrastujących z naturalną przestrzenią i tych jaskrawych. Na wyprawę do lasu lepiej będzie więc założyć kurtkę czarną (optymalnie moro) niż niebieską lub czerwoną. 

Atlas ptaków oraz innych obserwowanych zwierząt

Na początku przygody z obserwowaniem zwierząt w lesie, warto także zaopatrzyć się w atlas.  Pomoże Ci on prawidłowo oznaczyć gatunki obserwowanych ptaków lub innych zwierząt. Jest to świetne rozwiązanie, które sprawi, że obserwacja będzie nie tylko miłym, ale także edukacyjnym doświadczeniem.

Zdjęcie główne: Anthony/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przygotowanie auta do zimy – podstawowe czynności
Przygotowanie auta do zimy – podstawowe czynności
Zima to najbardziej wymagająca pora roku dla Twojego samochodu. Dowiedz się więc, jak go odpowiednio przygotować.
Jesteś fanem odpowiedzialnej mody i porządnego dżinsu? Ta kolekcja została stworzona dla Ciebie
Jesteś fanem odpowiedzialnej mody i porządnego dżinsu? Ta kolekcja została stworzona dla Ciebie
Masz jeszcze trochę miejsca w swojej garderobie?
Kostiumy kąpielowe: Twoja idealna opcja na plażę
Kostiumy kąpielowe: Twoja idealna opcja na plażę
Odkryj swoją plażową pewność siebie w idealnie dopasowanym kostiumie kąpielowym. Czas na relaks, styl i świetną zabawę na plaży!
Ostatnie wpisy