Czy post przerywany jest skuteczny i bezpieczny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Post przerywany cieszy się obecnie dużą popularnością. Czy faktycznie jest skuteczny? I czy stosowanie go jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia?

Post przerywany nazywany jest także dietą okienkową bądź intermittent fastingiem – to dieta, która często jest stosowana przez osoby chcące się dość szybko pozbyć nadprogramowych kilogramów. Jej atutem jest niewątpliwie to, że nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga jakiejś szczególnej zmiany nawyków żywieniowych. 

Post przerywany – co to takiego?

Główna zasada postu przerywanego brzmi: „nieważne, ile jesz, ważne, kiedy to robisz”. Brzmi świetnie? Nie do końca. Intermittent fasting, jak każda dieta, wiąże się z wyrzeczeniami. Przede wszystkim trzeba jej naprawdę przestrzegać i nie wolno łamać przyjętej zasady. W diecie kluczowe jest, by ograniczyć jedzenie do kilku godzin w ciągu doby. Nie ma jednak potrzeby sięgania po specjalne, niskokaloryczne produkty. Można jeść niemalże wszystko, na co przychodzi ochota. Oczywiście istotne jest, by stawiać na zdrowe i pełnowartościowe produkty. Post przerywany nie ogranicza też ilości spożywanego jedzenia, co zdaniem wielu jest jedną z głównych jego zalet. 

Metody intermittent fasting 

Wyróżnia się kilka metod postu przerywanego. Najpopularniejsze to:

  • dieta 8/16 – polega na jedzeniu przez 8 godzin w ciągu doby. Przez pozostałe 16 należy wstrzymać się od spożywania jakichkolwiek pokarmów. W przypadku pań niektórzy eksperci zalecają 14-godzinną przerwę, bowiem zbyt długa mogłaby zakłócić gospodarkę hormonalną;
  • eat-stop-eat – w tym przypadku pościmy przez dwie pełne doby dwa razy w ciągu tygodnia. Wybieramy np. poniedziałek i czwartek i w tych dniach nie jemy nic. Ważne jest to, by wybrane dni nie były po sobie;
  • metoda 5:2 – wówczas przez dwa dni tygodnia (które nie następują po sobie) jemy jedynie 500–600 kalorii. W pozostałe dni tygodnia jemy bez zmian. 

Każdy powinien wybrać metodę, która będzie dla niego najłatwiejsza do przestrzegania. To bowiem będzie gwarantem sukcesu, czyli pozbycia się tkanki tłuszczowej. 

Wady i zalety postu przerywanego

Wiele osób oprócz licznych zalet postu przerywanego, jak szybka redukcja wagi, brak głodówki, łatwe zasady, dostrzega wady tej diety. Niektórzy eksperci ostrzegają, że taka dieta może przyczynić się do zaburzeń układu pokarmowego. Mogą pojawić się też dolegliwości żołądkowe, szczególnie jeśli pozwolimy sobie na produkty wysoko przetworzone. Niektórzy wyznają zasadę, że jeśli przez dany czas mogą jeść wszystko – to dosłownie jedzą wszystko, w tym często niezbyt zdrowe, śmieciowe jedzenie, słodycze czy produkty, których jakość zdrowotna pozostawia wiele do życzenia.

Post przerywany jest mimo to zaliczany do dość bezpiecznych diet. Mało tego, sprzyja także leczeniu insulinoodporności, cukrzycy typu II, powoduje też obniżenie szkodliwego cholesterolu we krwi. Niektóre badania dowodzą także, że może chronić przed demencją, a nawet przyczynić się do wydłużenia życia. 

Kto nie powinien stosować tej diety?

Post przerywany nie jest zalecany osobom stosującym metrforminę, insulinę, u kobiet karmiących czy ciężarnych. Nie powinny się na niego decydować osoby ze zbyt niską masą ciała, niedożywione i te, które mają lub miały problemy z odżywianiem. W przypadku sportowców taką dietę należy dopasować do treningów.

Zdjęcie główne: pexels.com/Andres Ayrton

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Laseroterapia twarzy – dlaczego warto z niej skorzystać?
Laseroterapia twarzy – dlaczego warto z niej skorzystać?
Jedną z coraz popularniejszych opcji jest laseroterapia twarzy, innowacyjna technologia wykorzystująca światło laserowe w celu poprawy wyglądu skóry i redukcji różnych problemów dermatologicznych.
Peeling do twarzy – dlaczego warto go używać lub pożyczyć od dziewczyny?
Peeling do twarzy – dlaczego warto go używać lub pożyczyć od dziewczyny?
Mężczyźni coraz chętniej dbają o swoją cerę. Ważnym rytuałem pielęgnacyjnym jest peeling. Dowiedz się, jak go stosować, by mieć gładką i zdrową skórę.
Łupież tłusty – jak sobie z nim radzić?
Łupież tłusty – jak sobie z nim radzić?
Jak rozpoznać i leczyć ten uciążliwy problem? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.
Ostatnie wpisy