Jak zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość, ale nie wiesz jak to osiągnąć? Podpowiadamy, jak osiągnąć upragniony efekt.

Poprawa siły i wytrzymałości to nie tylko cel sportowców. Cechy te są przydatne wszystkim, jednak zazwyczaj to osoby, które lubią ćwiczyć i zależy im na rozwoju fizycznym, chcą nad nimi najmocniej pracować. Wbrew pozorom nabranie siły nie jest równoznaczne wyłącznie z budowaniem większej masy mięśniowej. Aby przybliżyć się do zakładanych rezultatów oraz odnieść sukces w tym zakresie, niezbędnymi elementami są przede wszystkim właściwe podejście do ćwiczeń, dobrze przemyślany plan treningowy oraz trzymanie zbilansowanej diety. 

O czym należy pamiętać podczas treningu?

Do zwiększenia siły i wytrzymałości nie da dojść się od tak, z dnia na dzień. Niezwykle ważne jest to, aby w trakcie ćwiczeń stopniowo podnosić sobie poziom trudności oraz sukcesywnie sięgać po coraz większe obciążenia. Z treningami nie należy przesadzać, zwłaszcza na początku, kiedy dopiero poznaje się swoje predyspozycje i nabywa potrzebnych podczas ćwiczeń umiejętności. Zbyt intensywny, niedostosowany do możliwości danej osoby wysiłek fizyczny, nie będzie skuteczny i zamiast przyczynić się do progresu, może mocno zaszkodzić, a nawet spowodować kontuzję. Jeśli traktujesz swój cel poważnie oraz masz wysoką motywację, to warto zacząć ćwiczyć według dokładnie rozpisanego planu treningowego uwzględniającego ilość serii, powtórzeń, a także przerw między nimi. Nie można zapomnieć również o rozgrzewce poprzedzającej ćwiczenia, a także właściwej technice ich wykonywania. Potwierdzenie znajduje w tym przypadku znana zasada – jakość jest znacznie ważniejsza niż ilość. 

Regularność ćwiczeń

Jakakolwiek aktywność fizyczna, niezależnie od jej celu, nie da efektów, jeśli nie będzie wykonywana regularnie. Systematyczność treningów stanowi absolutną podstawę dla stawania się coraz silniejszym oraz bardziej wytrzymałym. Rzadkie wyjścia na siłownię i niedokładne treningi z pewnością nie przyniosą pożądanych rezultatów. Zalecana częstotliwość wykonywania ćwiczeń wynosi co najmniej dwa razy w tygodniu.

Regeneracja

Na skuteczność treningu wzmacniającego znacząco wpływa również czas przeznaczony na odpoczynek. Każda partia mięśni zasługuje na regenerację, która według ekspertów powinna trwać 24–72 h. Ważna jest także odpowiednia długość przerw pomiędzy seriami ćwiczeń, tak aby każdą kolejną było się w stanie wykonać jeszcze intensywniej.

Dieta 

Nawet najlepszy plan treningowy nic nie da, jeśli nie uzupełnisz ćwiczeń odpowiednią dietą. W okresie wzmożonej aktywności fizycznej należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi wartościowych składników odżywczych. Wpływają one na wzmocnienie, a jednocześnie wspomagają regenerację. Szczególnie ważny jest posiłek spożywany zaraz po treningu. Dla zwiększenia siły kluczowe jest białko oraz duża ilość węglowodanów, które są źródłem niezbędnej energii. Co poza tym? W zbilansowanej diecie powinny znaleźć się zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy omega-3. Zawierają je na przykład ryby. Uzupełnieniem podstawowych posiłków mogą być również suplementy, które wzmacniają wytrzymałość organizmu, a także mogą przyspieszać ten proces.

Przeczytaj też: https://menties.pl/sylwetka/trening-na-skakance-co-warto-o-nim-wiedziec/

Zdjęcie główne: Victor Freitas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chcesz przejść na wegetarianizm? Oto 5 mitów, w które nie powinieneś wierzyć
Chcesz przejść na wegetarianizm? Oto 5 mitów, w które nie powinieneś wierzyć
Wieczny głód to tylko jeden z nich.
Siłowniki do przemieszczeń linowych i ich modernizacje
Siłowniki do przemieszczeń linowych i ich modernizacje
Siłowniki do przemieszczeń linowych to ważna technologia, która znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jednym z jej czołowych popularyzatorów jest firma SERAPID. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu oraz innowacjom wprowadzanym w jego zakresie.
Jak wybrać rodzaj opakowania do towaru?
Jak wybrać rodzaj opakowania do towaru?
Dobre opakowanie jest bardzo ważnym elementem produktu. Jednak jak je wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając opakowanie do transportu produktów, jak i to przeznaczone do ekspozycji na sklepowej półce.
Ostatnie wpisy