Home office to termin, który dla większości z nas był do niedawna co najmniej egzotyczny. Codziennie przyzwyczajenia i rytuały kierowały nas tylko w jednym kierunku – do pracy. Przejście na pracę zdalną wprowadziło chaos do życia rodzinnego i zawodowego, zmieniło rytm dnia, rozchwiało priorytety. Teraz każdy we własnym zakresie próbuje zbudować nowe zasady i stworzyć środowisko, w którym znowu poczuje się bezpiecznie.
Naprawdę sądzisz, że to pytanie jest banalne? Gdyby tak było, nie obserwowalibyśmy w mediach społecznościowych dziesiątek wpadek – śmiesznych i żałosnych jednocześnie – i sami nie mielibyśmy wątpliwości. Gdy zaczęła się pandemia, w sklepach internetowych pojawiło się mnóstwo ofert odzieży domowej, mięciutkiej i wygodnej, innymi słowy: ofert dresów, czasem w nieco szlachetniejszej wersji. Czy jednak na pewno dres, nawet designerski, to najlepszy strój do pracy w home office?
Praca w domu, przy własnym biurku czy stole, nie zmusi nas oczywiście do włożenia na siebie garnituru. Naturalnym wyborem staje się strój swobodniejszy, wygodniejszy. Ale nie znaczy to, że musimy pracować w stroju domowym, czyli ubraniach, które nie nadają się już do pracy. Niestety zwyczaj odkładania przetartych spodni, rozciągniętych swetrów i poplamionych t-shirtów na półkę do noszenia w domu to zmora stylistów i bardzo często tortury dla reszty domowników.
Home office nie oznacza wcale pracy w zaciszu domowym, a przynajmniej nie wyłącznie. Tego rodzaju aktywność zawodowa opiera się również na komunikacji ze światem zewnętrznym za pomocą łączy internetowych i wszelkiego rodzaju komunikatorów. Wykonujesz zakres prac narzucony przez swojego szefa w domu? Musisz liczyć się z tym, że w każdej chwili może Cię poprosić o spotkanie na łączach. Widok Ciebie w rozciągniętym sweterku czy bluzce pamiętającej wakacje sprzed kilku lat pozostanie na długo w jego pamięci. Dlatego pierwszą zasadą regulującą strój w home office powinna być schludność – wygodę bierzemy pod uwagę dopiero w dalszej kolejności. W przypadku wideokonferencji z przełożonym najlepiej po prostu założyć strój, który nosiłbyś, gdyby konferencja odbywała się w miejscu pracy. Jeżeli szef nie wymagał wcześniej garnituru i krawata, podczas konferencji z domu zachowaj ten zwyczaj, ale dobierz ubranie starannie, załóż buty.
Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że ubranie ma znaczenie i to znaczenie psychologiczne, a nawet terapeutyczne. Właściwie dobrany strój dodaje pewności siebie, ośmiela, motywuje. Te same funkcje spełnia strój podczas pracy zdalnej. To swoisty reżim, który wraz z rytuałami codziennej rzeczywistości, motywuje do pracy. Sprawdź na sobie, jak to działa! Przez trzy dni w tygodniu pracuj od rana do popołudnia w czymkolwiek: dresie, bieliźnie, a nawet piżamie. Kolejne trzy dni zacznij od formalnego stroju, takiego, który włożył(a)byś do pracy w biurze. Z pewnością zauważysz różnicę, przede wszystkim w motywacji i wydajności. Formalny strój pomaga odciąć się od domowego środowiska i pracować na najwyższych obrotach. Strój domowy sprzyja przerwom w pracy, ucieczce myśli, dekoncentracji. Jeżeli stawiasz sobie wysokie wymagania i wygórowane cele to odpowiedni strój, również w domu, pomoże je osiągać.
Okres pandemii i komunikacja przez internet zwróciły uwagę na jeszcze jeden szczegół niezapowiedzianych wideokonferencji. W ich trakcie nie tylko strój ma znaczenie, ale i widok za plecami. Specjaliści zalecają staranny dobór tła, tak by rozmówca, a tym bardziej przełożony, zobaczył tylko to, co chcemy mu pokazać. Podczas przygotowań do wideokonferencji ustaw komputer w taki sposób, by perfekcyjnie zapanować nad tłem dla swojej postaci. Niech to będzie biblioteczka pełna książek, nowoczesny obraz, mapa ścienna czy starannie dobrany fragment ściany. Sprawdź, czy na widoku nie ma pustych opakowań po jedzeniu, bielizny czy dziecięcych zabawek. Pokaż, że Twoje miejsce pracy jest komfortowe, czyste, estetyczne.
Przeczytaj też: 5 TRENDÓW NA SEZON JESIEŃ–ZIMA 2020/21, KTÓRE POWINIEN ZNAĆ KAŻDY STYLOWY MĘŻCZYZNA
Zdjęcie główne: Štefan Štefančík/ unsplash.com