Chcesz popracować nad swoją sprawnością fizyczną, ale brakuje Ci motywacji? Nie jesteś jedyny. Wiele osób po przerwie w treningach ma problem, by znowu zacząć regularnie ćwiczyć. Być może nasze rady pomogą Ci wejść w świat aktywności fizycznej na nowo.
Po dłuższej przerwie od ćwiczeń możesz odczuwać spadek formy. To absolutnie normalne. Możesz zauważyć, że niektóre aktywności nie wychodzą Ci już tak dobrze jak kiedyś. Trzeba to zaakceptować i starać się na nowo odzyskać dawną sprawność. Dobra wiadomość jest taka, że zyskasz ją szybciej, niż za pierwszym razem. Wszystko za sprawą pamięci mięśniowej, która pomoże Ci szybciej odzyskać formę.
Odzyskiwanie formy na nowo może być frustrujące. Jednak do wszystkiego potrzeba czasu i dzięki swojej ciężkiej i regularnej pracy, powrócisz do dawnej sprawności. Jeśli będziesz pracował wytrwale, to efekty zauważysz już po kilku tygodniach. Nie zaczynaj od intensywnych treningów, gdyż zwiększysz ryzyko kontuzji. Zacznij od lekkich ćwiczeń i cierpliwie przechodź do tych bardziej wymagających.
Zaleca się, by powrót do ćwiczeń siłowych po dłuższej przerwie zaczynał się od trzech treningów na całe ciało w tygodniu i co najmniej jednego dnia przerwy pomiędzy nimi. Każdego dnia ćwiczeń koncentruj się na jednej partii ciała. Z czasem, gdy poczujesz, że wracasz do formy, możesz zwiększać intensywność: wykonywać więcej powtórzeń, wykonywać bardziej wymagające ćwiczenia oraz skracać czas odpoczynku.
Twój przyjaciel może zrobić więcej pompek od Ciebie? A sąsiad pokonuje dłuższe dystanse? Pozostaje im jedynie pogratulować. Nie porównuj się do innych. Każdy z nas potrzebuje swojego czasu na osiągnięcie formy. Wyznacz sobie konkretne cele i skup się na nich. Ciesz się swoimi małymi sukcesami i nie zniechęcaj drobnymi porażkami.
Dni odpoczynku są niezwykle ważne dla odpowiedniej regeneracji mięśni. Szczególnie wtedy, gdy pojawiają się zakwasy. Jednak spędzenie go na kanapie przy serialu nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej spożytkować ten czas na przygotowaniach do kolejnego treningu. Możesz wybrać się na długi spacer lub pójść na basen. W ten sposób szybciej wrócisz do swoich starych nawyków treningowych.
Powracając do treningów na nowo, może pojawić się pokusa wykorzystania swojego maksymalnego potencjału. Nie warto jednak jej ulegać, gdyż to o jedno powtórzenie za dużo może mieć odczuwalne skutki w ciągu kolejnych dni. Lepiej jest zrobić mniej ćwiczeń, niż następnego dnia obudzić się obolałym i stracić całą motywację.
Może przyjść dzień, w którym wykonanie zaplanowanego treningu będzie niemożliwe. Miej w zanadrzu plan awaryjny, który pozwoli Ci spożytkować ten dzień. Mogą to być szybsze lub mniej obciążające ćwiczenia, albo nawet przejażdżka rowerem, mecz piłki nożnej lub basen. Taka aktywność jest o wiele lepsza od całkowitej bierności.
Treningi z kimś są o wiele przyjemniejsze niż te samotne. Możesz trenować ze swoim zaufanym przyjacielem lub zebrać większą grupę znajomych. Będziecie się wtedy wzajemnie motywować i trudniej będzie skusić się na dzień błogiego lenistwa. Pamiętaj jednak, by nie porównywać się z innymi.
Zdj. główne: Alexandra Tran/unsplash.com