Działa jak magnes albo odkurzacz, wymiatając nieprzyjaciół z naszej skóry. Węgiel aktywny, bo o nim mowa, to składnik, który zdecydowanie powinien pojawić się w używanych na co dzień kosmetykach. Gdzie dokładnie go spotkasz i dlaczego jest tak bardzo polecany? Sprawdziliśmy to!
Węgiel to dobrze znany pierwiastek, chociaż kojarzy się bardziej z przemysłami energetycznym, papierniczym oraz farmaceutycznym. Węgiel aktywny zaś to najczystsza jego postać, występująca w formie sadzy oraz drobinek grafitu, która jest przy tym w stu procentach naturalna, nietoksyczna, a wręcz silnie pochłania wszelkie zanieczyszczenia. Nic dziwnego zatem, że węgiel aktywny jest wykorzystywany na szeroką skalę.
Zanim przejdziemy do omawiania właściwości i zastosowania węgla aktywnego w branży kosmetycznej jako elementu pielęgnacji męskiej skóry, musimy sprawdzić, o jakich produktach w ogóle jest mowa. Okazuje się, że wybór jest całkiem spory. Węgiel aktywny – nazywany czarnym złotem, węglem aktywowanym oraz węglem leczniczym – jest składnikiem między innymi żeli myjących, mydeł i innych kosmetyków oczyszczających, peelingów i maseczek, a także szamponów.
Węgiel aktywny używany jest również przy produkcji wybielających past do zębów. Możemy zatem liczyć na biały uśmiech bez ryzyka uszkodzenia szkliwa. Pasta z węglem aktywnym ma bardzo oryginalny czarny kolor.
Jak już wspomnieliśmy, węgiel aktywny bardzo silnie pochłania toksyny, nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia – i to nie tylko powierzchniowe, ale również te znajdujące się w głębokich warstwach skóry właściwej. Co ważne, jest on składnikiem działającym na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim skutecznie oczyszcza pory, ale to nie wszystko. Węgiel aktywny jest także świetną bronią w walce z przebarwieniami, potrafi ukoić rozognioną skórę, a przy tym działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Regularne stosowanie kosmetyków z „czarnym złotem” pomoże zwalczyć zaskórniki oraz wyciszyć stany zapalne.
Nie musimy niczego się obawiać, bo kosmetyki z węglem aktywnym są naprawdę łagodne dla skóry, więc z powodzeniem sprawdzą się nawet przy wrażliwej, skłonnej do alergii oraz problematycznej cerze. Ponadto są również polecane w sytuacji, gdy zmagamy się z łupieżem lub mocno przetłuszczającą się skórą głowy. Węgiel aktywny zadziała wszędzie tam, gdzie potrzebujemy odświeżenia. Po jego użyciu włosy są czyste i lekkie, a skóra dotleniona i odżywiona.
Na koniec dobrze jeszcze dodać, że produkcja węgla aktywnego jest stosunkowo tania, dlatego też kosmetyki z nim w składzie nie nadszarpną naszego budżetu.
Zdj. główne: Safia Shakil/unsplash.com