Jak dbać o tatuaż?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja tatuażu jest bardzo istotna, a niestety większość osób dba o niego tylko zaraz po jego zrobieniu – to duży błąd. Możemy pomóc naszej skórze i sprawić, by rysunek na niej był wyraźny przez lata, a nie wyblakł z ich biegiem. Jak prawidłowo dbać o tatuaż?

Nie ma co ukrywać, że to właśnie pierwsze dni od wykonania tatuażu są najważniejsze, ponieważ w ich trakcie nasza skóra wymaga wzmożonej pielęgnacji. W końcu tusz jest obcą substancją, która została zaaplikowana między jej warstwy. Musimy zatem dać naszej skórze czas i odpowiednie warunki, aby przyzwyczaiła się do „intruza” i na stałe się z nim zaprzyjaźniła.

Jak zadbać o nowy, świeży tatuaż?

Zaraz po jego wykonaniu tatuażysta owija naszą skórę folią, co oczywiście ma ją zabezpieczyć przed bakteriami i potencjalnym rozwojem infekcji. Po około 2–3 godzinach powinniśmy ją zdjąć, tak by tatuaż miał dostęp do świeżego powietrza i by miejsce, gdzie został wykonany, goiło się szybciej.

Następnie musimy przemyć tatuaż za pomocą chłodnej wody i szarego mydła lub płynu do higieny intymnej, a później delikatnie go osuszyć ręcznikiem papierowym. Nie używamy zwykłego ręcznika, ponieważ może przyczynić się do rozwoju infekcji. Po osuszeniu smarujemy tatuaż cienką warstwą kremu lub maści, owijamy folią i zostawiamy na kilka godzin. Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie. Po upływie minimum 3 dni możemy zrezygnować ze stosowania folii. Nadal jednak powinniśmy regularnie smarować tatuaż odpowiednim kremem do pielęgnacji.

O tatuaż powinniśmy dbać też nocą

Również w czasie snu warto zapewnić odpowiednią pielęgnację naszej nowej „dziarze”. Czysta pościel to podstawa, ponieważ pozwoli ograniczyć kontakt skóry z bakteriami do minimum. Jeśli nasz tatuaż znajduje się na dłoniach, nadgarstkach lub nogach, to warto zadbać o przyjęcie takiej pozycji podczas snu, by wytatuowana kończyna znajdowała się na lekkim podwyższeniu, np. poduszce. Uchroni to przed obrzękami.

Boisz się, że tatuaż wyblaknie? Pomyśl wcześniej o kolorze tuszu

Jasne kolory tuszu blakną zdecydowanie szybciej niż te ciemne. Jednak wpływ na blednięcie tatuażu mogą mieć też inne czynniki, między innymi miejsce na ciele, w którym została wykonana dziara. Kolor mogą szybciej tracić tatuaże znajdujące się na miejscach narażonych na nieustanne ocieranie się – na nadgarstkach, stopach, między udami czy po wewnętrznej stronie palców. Tatuaż zawsze powinno się wykonywać w renomowanym i sprawdzonym studiu, które używa wysokiej jakości produktów.

Skóra pokryta tatuażem wymaga wyjątkowej pielęgnacji

Skóra jest doskonałą ochroną przed czynnikami zewnętrznymi. Istotne dla zrozumienia trwałości tatuażu – byśmy po latach nie byli rozczarowani, gdy zacznie wyglądać, jakby rozpływał się pod skórą – jest zrozumienie procesów immunologicznych. Zdobycie tej wiedzy pozwoli nam się uchronić przed niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy na puste obietnice producentów kosmetyków.

Drobinki tuszu wędrują po ciele – wynika to z naturalnych procesów zachodzących w skórze – i powoli “uciekają” z miejsca, w którym zostały osadzone podczas tatuowania. Dylemat polega jednak na tym, że do końca nie można oszacować, jak będą się poruszać w skórze. Naukowcy dowiedli nawet, że drobinki tuszu można znaleźć między innymi w węzłach chłonnych. Gdy tatuaż był robiony na ręce, to istnieje prawdopodobieństwo, że węzły chłonne kończyny będą odrobinę zabarwione. Oczywiście proces wędrówki tuszu po ciele jest długotrwały i nie zauważymy go z dnia na dzień. Zmiany dostrzeżemy czasem po wielu latach. To właśnie dlatego tatuaż z upływem czasu wygląda nieco gorzej – tak po prostu działają nasze ciała.

Nie zapominajmy, że przez pierwsze tygodnie od wykonania tatuażu nie powinno się go wystawiać na słońce, ponieważ długotrwały kontakt z promieniami UV może spowodować, że tatuaż stanie się jaśniejszy. O pielęgnacji tatuażu trzeba pamiętać cały czas, a nie tylko na etapie jego gojenia. Wystarczające jest regularne smarowanie go balsamami do ciała z filtrami UV.

Przeczytaj też: NOSZENIE MASECZKI MOŻE POWODOWAĆ WYPRYSKI NA TWARZY. PODPOWIADAMY, JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ PRYSZCZY

Zdjęcie główne: Monica Silvestre/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płótno abstrakcyjne do przestrzeni mieszkalnej: przewodnik dla początkujących
Jak wybrać idealne płótno abstrakcyjne do przestrzeni mieszkalnej: przewodnik dla początkujących
Poznaj, jak unikalne płótna abstrakcyjne mogą odmienić atmosferę Twojego domu. Ta praktyczna instrukcja pomoże Ci znaleźć idealne prace, dopasowane do Twojego stylu mieszkalnego.
Jesteś fanem odpowiedzialnej mody i porządnego dżinsu? Ta kolekcja została stworzona dla Ciebie
Jesteś fanem odpowiedzialnej mody i porządnego dżinsu? Ta kolekcja została stworzona dla Ciebie
Masz jeszcze trochę miejsca w swojej garderobie?
Lekcja stylu: czego o modzie nauczył nas Kuba Wojewódzki
Lekcja stylu: czego o modzie nauczył nas Kuba Wojewódzki
Poznaj oryginalny styl Kuby Wojewódzkiego i zainspiruj się!
Ostatnie wpisy